ikonka DZIWNÓW - Nadmorski kurort

Informacje o atrakcji turystycznej

DZIWNÓW - Nadmorski kurort
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Nadmorski kurort

Dziwnów to blisko 3-tysięczna miejscowość nadbałtycka w woj. zachodniopomorskim. Leży częściowo na wyspie Wolin, a częściowo na mierzei rzeki Dziwny, na której funkcjonuje zwodzony most drogowy. Prawa miejskie otrzymała dopiero w 2004 roku, a jako wieś występuje w dokumentach z XIII wieku. Dziwnów od I poł. XIX wieku był uzdrowiskiem ze źródłami solankowymi, ale upadło ono po II wojnie św. i obecnie solanki nie są wykorzystywane. Miasto słynie z corocznego Festiwalu Gwiazd Sportu organizowanego w sierpniu. Przy ul. Reymonta znajduje się Aleja Gwiazd Sportu z wyeksponowanymi gablotami zawierającymi repliki medali największych polskich sportowców. Przez Dziwnów przebiegają 2 szlaki turystyczne z Kołobrzegu do Międzyzdrojów: pieszy czerwony i rowerowy zielony.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Dziwnów - Nadmorski kurort
format D: N 54.02775°,   E 14.76448°
format DM: N 54° 1.665',   E 14° 45.8688'
format DMS: N 54° 01' 39.90'',   E 14° 45' 52.13''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dziwnów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dziwnów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Sprawdzone i polecane
Bar Smażalnia "Rybacka"

Smażalnię tę odkryliśmy pod koniec pobytu w Dziwnowie i dlatego odwiedziliśmy ją tylko raz. Ryby i zupa były znakomite. Warto dodać, że Rybacka to nie tylko smażalnia - lokal posiada szerszą ofertę dań. Konsumpcja na stolikach na zewnątrz lub pod dachem z ładnym wystrojem marynistycznym. Położona w zachodniej części Dziwnowa, nieco oddalona od centrum.

Lokalizacja:   ul. Osiedle Rybackie 113a, Dziwnów - pokaż na mapie
Kontakt:   +48 723 925 331

Sprawdzone i polecane
Smażalnia ryb "Portowa"

Świetna smażalnia, przetestowana przez nas dwukrotnie. Rybki bardzo dobre, ceny dogodne. Stoliki na zewnątrz lub w altanie dostawionej do budynku. Smażalni należy szukać w porcie, przy głównej drodze przelotowej przez Dziwnów.

Lokalizacja:   ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 2, Dziwnów - pokaż na mapie
Kontakt:   +48 91 381 42 70

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  24 października 2013

Dziwnów zrobił na nas fatalne pierwsze wrażenie. Tuż po przyjeździe zatrzymaliśmy na przychodnikowym parkingu, ale już na trawniku, bo nie było miejsca. Musiałem gdzieś w pobliżu odnaleźć naszą kwaterę, bo GPS nie był zbyt precyzyjny. Ledwo wysiadłem, podeszli jacyś turyści i poradzili żebyśmy nie zostawiali pustego auta w takim miejscu, bo oni zrobili tak wcześniej i po chwili mieli zarysowany cały bok - podobno w ten sposób witają gości tubylcy, gdy nie podoba im się auto, stojące niedaleko ich domu!
Po chwili ujrzeliśmy jeszcze bardziej dziwne zjawisko - do miejsca gdzie droga krzyżuje się z drugą, podeszła grupa na oko 15-latków i zaczęła mierzyć odległość auta stojącego przed tym małym skrzyżowaniem. Uznali, że stoi za blisko, sfotografowali i zostawili mandat za wycieraczką!!!
Nie wiem co dzieje się w tym mieście, dlaczego jakaś swołocz bezkarnie niszczy mienie turystów, z których żyje i jakim prawem wykorzystuje się dzieci do pracy policyjnej (może ktoś powinien skontrolować czy nie istnieje tu czasem niewolnictwo?). Gdyby nie zapłacona zaliczka za kwaterę z pewnością opuścilibyśmy to miejsce, ale tak nie było wyjścia. Zostaliśmy więc na tydzień, a potem wyruszyliśmy do Świnoujścia, mogę więc porównywać oba miasta.
Centrum Dziwnowa rozciąga się wzdłuż ulicy Mickiewicza - od dwóch rond z jednej strony aż do kościoła na drugim końcu. Oczywiście cała ulica usiana jest kramami, barami i restauracjami, choć nie ma ich tak wiele jak można by się spodziewać, a naprawdę fajne knajpek jest jak na lekarstwo. Pośród nich są atrakcje dla dzieci jak mały lunapark, basen kulkowy, minitor kartingowy i trampolina. Wszystko to jednak kasuje Dmuchany Świat. Patrząc z perspektywy rodzica kilkuletniego dzieciaka ten plac zabaw złożony z kilkunastu dmuchańców to jeden z największych atutów Dziwnowa! Maluchy szaleją tam do upadłego, a koszty są niewielkie. Położony jest za wspomnianymi rondami, przy stoiskach z wojskową grochówką (wyśmienita), wędzarnią ryb (też bardzo dobra) oraz dużym sklepie spożywczym. Niedaleko stąd do słynnej Alei Gwiazd Sportu z wystawą medali polskich sportowców.
Dziwnów posiada także niezły plac zabaw na skwerze między ulicami Mickiewicza i Sienkiewicza. Inne atrakcje miasta są położone nieco dalej: zwodzony most i Nadmorski Park Miniatur - w kierunku Międzyzdrojów, park linowy chyba nie istnieje, bo go nie znaleźliśmy. Jest jeszcze możliwość wypłynięcia w rejsy po Bałtyku lub do Kamienia Pomorskiego, rozpoczynające się w porcie nad przepływającą wzdłuż morza rzeką Dziwna, ale my nie korzystaliśmy z nich.
Nad Bałtykiem trzeba oczywiście spróbować smażonych rybek. Najpierw długo nie mogliśmy znaleźć naprawdę dobrej smażalni. Z czasem natrafiliśmy na 2 podczas spacerów poza ścisłe centrum. Jedna jest w porcie nad Dziwną - nazywa się "Portowa", druga w części zachodniej miasta zwanej Osiedle Rybackie o nazwie "Rybacka". Smażalnie w centrum były albo średnie albo panowało w nich zdzierstwo.
Dziwnów jest bardzo ubogi jeśli chodzi o możliwość połączenia z Internetem. Znaleźliśmy tylko jeden punkt - sklep komputerowy PC Mrówka, który oferują różne sposoby na mobilne połączenia z siecią oraz kafejkę internetową. Znajduje się on za placem z dmuchańcami.
Od niedawna miasto może się pochwalić "nadmorską promenadą". Piszę to w cudzysłowie, bo mam inne wyobrażenie o promenadzie. Tutaj jest to zwykła wybrukowana ścieżka na wydmie, biegnąca wzdłuż Bałtyku. Jedyną jej funkcją wydaje się być łączenie ok. 10 zejść na plażę. Bo jako miejsce spacerów czy odpoczynku nie sprawdza się kompletnie. Co z tego że postawiono na niej ławki, skoro widok na Bałtyk jest może na odcinku 10% całej promenady i to jeszcze trzeba stać aby cokolwiek zobaczyć. Brak jakiegokolwiek tarasu, o kawiarni czy pubie nie wspominając. Można za to z powodzeniem obserwować prawnie chronione chaszcze, rosnące na wydmach i biegające po nich kleszcze. Naprawdę dziwna inwestycja....
Jeśli chodzi o uliczne atrakcje czy występy, których w Świnoujściu na promenadzie było pełno, w Dziwnowie wieczorem nie dzieje się absolutnie nic.
Plaża jest duża, szeroka, ale zarzucona drobnymi skrawkami muszelek i kamyczkami. Oczywiście nie wszędzie tak było, ale na sporej części plaży. Po raz pierwszy widzę takie "zanieczyszczenie" na polskim wybrzeżu, ale może to kwestia tylko tego sezonu. Jednak bardzo nieprzyjemnie chodziło się po takim piasku.
Na plaży rozłożony był tylko jeden obiekt w postaci namiotu Bosmana (piwo szczecińskie). Można było tam kupić jakąś przekąskę i różne napoje (piwo, koktajle, kawę). W dzień pod namiotem stoją stoły pingpongowe i bilard, a od 20:00 zaczynała się dyskoteka. Bardzo fajne miejsce na wieczór, tym bardziej że przychodzą tu rodzice z dziećmi, więc pociechy mają towarzystwo. Dzieci mogą także pochlapać się wodzie, a rodzice mają na nie ze stolików dobry widok. Innych atrakcji na dziwnowskiej plaży nie ma, w porównaniu do Świnoujścia wypada ona blado, ale posiada dwie ważne zalety. Przede wszystkim brak tu komarów, podczas gdy w Świnoujściu była to prawdziwa plaga. Druga rzecz to bezpłatne i porządnie utrzymane toalety przy wejściach na plażę. Skutkuje to jako taką czystością, co prawda przy Bosmanie zawsze było bardzo brudno, ale przynajmniej nigdzie nie śmierdzi moczem, co niestety występuje w Świnoujściu. Plaża w Dziwnowie jest także mniej zatłoczona, ale zimny wiatr wiał tam zawsze, nawet przy upalnej pogodzie.
Podsumowując, wakacyjny tydzień spędzony w Dziwnowie był całkiem udany, ale to w dużej mierze zasługa dobrej pogody, sama miejscowość nie zachwyca, ale posiada swoje zalety.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
160
Zgłoś naruszenie zasad