ikonka TRZĘSACZ - Ruiny kościoła na klifie i taras widokowy

Informacje o atrakcji turystycznej

TRZĘSACZ - Ruiny kościoła na klifie i taras widokowy
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kościół na klifie i taras widokowy

Kościół katolicki pw. św. Mikołaja w Trzęsaczu powstał na początku XV wieku. Położony był w centrum ówczesnej wsi, ok. 2 km od brzegu Bałtyku. Po 1534 roku został przejęty przez ewangelików. Morze stopniowo przybliżało się do budowli aż w 1874 postanowiono świątynię zamknąć, gdyż stok klifu znajdował się już kilkadziesiąt cm od ściany północnej. Runęła ona W 1901 roku. Do 1994 roku zanotowano 10 dużych osunięć murów. W 2001 r. wykonano pierwsze poważne zabezpieczenie klifu w postaci wzmacniającej go opaski. Następnie zbudowano nowy fundament zachowanej ruiny, dwie kolumny cementowe i siatkę z kamieniami opasającą klif u podstawy. Mury świątyni poddano konserwacji. Obecnie można oglądać południową ścianę kościoła o wymiarach 12 x 6 metrów, jest ona ogrodzona. W 2009 roku dawne schodkowe zejście do morza, tuż przy kościele, zastąpiono stalowym tarasem widokowym, z którego na wysokości 20 m npm można obserwować Bałtyk, wybrzeże i zabezpieczone ruiny. Posiada on również zejście na plażę.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Trzęsacz - Kościół na klifie i taras widokowy
format D: N 54.077818°,   E 14.992099°
format DM: N 54° 4.66908',   E 14° 59.52594'
format DMS: N 54° 04' 40.14'',   E 14° 59' 31.56''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Trzęsacz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Trzęsacz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  15 września 2013

Mam wątpliwości czy ostatnia modernizacja Trzęsacza wyszła miejscowości na dobre. Dawne zdjęcia ukazujące romantyczne ruiny na skraju klifu nad Bałtykiem to już przeszłość. Zdaje sobie sprawę, iż koniecznością było zabezpieczenie budowli, ale zrobiono to w okropny sposób - ingerencja w naturalny krajobraz wg mnie zaszła za daleko. W dolnej części położono schodkowate warstwy kamieni w siatkach, a w górnej stok obłożono czarno-szarym brezentem czy czymś podobnym. Czemu to wszytko nie zostało ukryte?
Dodatkowo przy ruinach powstała wielka stalowa konstrukcja - taras widokowy. Pasuje on do zachowanej gotyckiej ściany kościółka jak wół do karety, ale niewątpliwie stanowi sporą atrakcję turystyczną. Widok z niego jest świetny, ale tłumy ludzi i mocny wiatr nie pozwoliły nam zbyt długo napawać wzrok nadmorskim krajobrazem. Nie wiem czy tu zawsze tak jest, ale gdy byliśmy w 2008 r. było identycznie - nad morzem wichura, na deptaku prawie bezwietrznie. Taras jest dwupoziomowy i schodząc po schodach na plażę można też popatrzeć na okolicę z niższej wysokości, widok również ciekawy, a jest o wiele spokojniej.
Resztki kościoła można oczywiście oglądać też z klifu, ale tylko zza siatki. Zniekształcono naturalne wzniesienie i teraz tuż przed ruinami mamy betonowe schody i kostkę brukową, która otacza jakieś wiekowe drzewo. Zdecydowanie za dużo tu sztuczności.
Historia kościoła, a także dane o platformie widokowej są dobrze przedstawione na tablicach informacyjnych. Dla maluchów (oprócz straganów z zabawkami na deptaku) rozłożona jest na plaży dmuchana trampolina.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
ładny widok z tarasu
unikatowe gotyckie ruiny na klifie
- Wady
tłumy ludzi
ruiny wyglądają sztucznie - zabezpieczenia zbyt widoczne, za dużo betonu

Wiek dziecka(i)
5 lata
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad