ikonka WAPNICA - Jezioro Turkusowe

Informacje o atrakcji turystycznej

WAPNICA - Jezioro Turkusowe
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jezioro Turkusowe

Jezioro Turkusowe zwane też Szmaragdowym, leży na wyspie Wolin we wsi Wapnica. Nazwa nawiązuje do zielonego koloru wody, który powstaje w wyniku odbicia światła od kredowego dna jeziora. Zbiornik powstał bowiem w miejscu dawnego wyrobiska kopalni kredy eksploatowanego przez Niemców do II wojny św. Potem Polacy reaktywowali kopalnię, która działała do 1954 roku, kiedy to dalsze wydobycie stało się nieopłacalne. Wyrobisko zaczęło się powoli wypełniać wodą gruntową i deszczową by w 1960 roku osiągnąć obecny poziom. Ze względu na walory krajobrazowe jezioro zostało objęte ochroną ścisłą. Jego powierzchnia to 6,7 ha, a głębokość 21 m. Dno zbiornika leży 18 m poniżej poziomu morza, tworząc tzw. kryptodepresję. Na jednym ze wzgórz otaczających jezioro znajduje się punkt widokowy Piaskowa Góra.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wapnica - Jezioro Turkusowe
format D: N 53.878128°,   E 14.440004°
format DM: N 53° 52.68768',   E 14° 26.40024'
format DMS: N 53° 52' 41.26'',   E 14° 26' 24.01''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wapnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wapnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania   9 września 2013

Niewielka, ale przyjemna atrakcja przyrodnicza na wyspie Wolin. Jezioro Turkusowe leży przy samej drodze, dojście nie wymaga więc wysiłku. Trzeba tylko zapłacić 5 zł za parking.
Jezioro o zielonej barwie wody wygląda naprawdę uroczo. Szkoda, że można go oglądać tylko z pewnej odległości i zza drewnianego ogrodzenia. Przy jeziorze znajduje się restauracja, a w niej na podeście łódź z 2 stolikami. Fajne miejsce na obiadek czy jakąś przekąskę, bo mamy ładny widok na jezioro. Wybór potraw niewielki, ale są smaczne i miła obsługa. Przy restuaracji rozstawiono archaiczny plac zabaw, nie zainteresował naszej pociechy w ogóle. Obok jest jakiś ośrodek kolonijny, także z restauracją i placem zabaw, który reklamował się, że parking dla klientów gratis, więc może to być konkurencja dla płatnego parkingu przy pierwszej restauracji.
Brzegiem Jeziora Turkusowego prowadzi szlak do punktu widokowego Zielonka we wsi Lubin. Można z niego skorzystać aby dojść do piaszczystego wzgórza na drugim brzegu i spojrzeć na jezioro i okolicę od innej strony. Chcieliśmy to zrobić, ale syn był niewyspany, marudził i nie dał się zaciągnąć...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad