ikonka ŚWINOUJŚCIE - Najwyższa na Bałtyku latarnia morska

Informacje o atrakcji turystycznej

ŚWINOUJŚCIE - Najwyższa na Bałtyku latarnia morska
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Najwyższa w Polsce latarnia morska

Latarnia morska w Świnoujściu zbudowana została z licowanej cegły w roku 1857. Jest najwyższą tego typu budowlą w Polsce i na całym wybrzeżu  bałtyckim. Ma 69 metrów wysokości, a wejście prowadzi po ponad 300 schodach.  Jej zasięg światła to 46 km. Położona jest w dzielnicy Świnoujścia - Warszów, na wyspie Wolin. Nadzór  nad latarnią sprawuje Urząd Morski w Szczecinie.  Od 1958 roku oprócz sygnałów świetlnych wysyła także sygnał radiowy  w alfabecie Morse'a, jest więc radiolatarnią. Dla turystów została udostępniona w 2000 roku. W przylegającym budynku (dawnych mieszkaniach latarników) funkcjonuje Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Latarnia jest czynna w godzinach 10-18 (w lipcu i sierpniu 10-20), a muzeum przez cały rok 10-18.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Świnoujście - Najwyższa w Polsce latarnia morska
format D: N 53.915926°,   E 14.284131°
format DM: N 53° 54.95556',   E 14° 17.04786'
format DMS: N 53° 54' 57.33'',   E 14° 17' 02.87''
pytajnik
Adres:
Latarnia morska - ul. Bunkrowa 1, 72-600 Świnoujście, tel. (91) 321 60 63

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 sierpnia 2013

Chyba trudno znaleźć w Europie drugą latarnię morską morską z tak fatalnym położeniem. Nie dość że turyści ze Świnoujścia muszą przeprawiać się promem i jechać zawiłą, dziurawą drogą przez budowę to jeszcze otacza ją port, jego infrastruktura przemysłowa, jakieś stare baraki itp.
Tak więc spora część widoku to krajobraz industrialny, ale można w tym fakcie odnaleźć pozytywy. Przed wszystkim jak na dłoni mamy pracujący port. My np. trafiliśmy na moment gdy wielki tankowiec odbijał od brzegu i był holowany przez holowniki, na innym statku trwał załadunek dźwigami itp. Dotychczas widzieliśmy takie obrazki w książeczce dla dzieci, więc syn był mocno przejęty gdy ujrzał to na własne oczy.
Poza tym z latarni widać zalesione wybrzeże sięgające z jednej strony Międzyzdrojów a z drugiej niemieckich kurortów na wyspie Uznam. Jak na najwyższą latarnię przystało, widok jest bardzo rozległy, ale na kolana nas nie rzucił. Po części to jednak wina wieczornej pory. Na górze trudno było też spokojnie ustać, bo wiało niemiłosiernie. warto się więc dobrze ubrać, choć po drodze można się spocić, bo czeka nas dłuuuga wspinaczka po schodach (co pewien odcinek jest podawany numer schodka).
Przy latarni działa muzeum, można m.in. zobaczyć wielkie żarówki i urządzenia nawigacyjne. Część eksponatów znajduje się również na zewnątrz, m.in. stare łodzie i kotwice. Niestety przybyliśmy za późno i zobaczyliśmy tylko parę rzeczy, ale muzeum to niewątpliwa duża zaleta tej latarni. Inna to brak tłoku (dzięki położeniu na odludziu).
Przed wejściem znajduje się bar z fastfoodem i lodami.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
latarnia jest bardzo wysoka więc widok jest rozległy
można pooglądać pracujący port morski
mało ludzi
jest muzeum i mała gastronomia
- Wady
widok średnio atrakcyjny przez infrastrukturę portu
fatalne położenie i otoczenie
wejście na górę dosyć męczące
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad