Kamienne bloki na torze wyrzutni

ZALESIE - Wyrzutnia rakiet V3

 
2.0 (1)
  9017 1

ZALESIE - Wyrzutnia rakiet V3

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wyrzutnia rakiet V3

V3 to tajna niemiecka broń - największe działo używane podczas II wojny św., w zamierzeniach mająca być wykorzystana do ostrzału Londynu z wybrzeży Francji. Działo miało 130 m długości, a pocisk w niej umieszczony wystrzeliwał z ogromną prędkością 1500 m/s dzięki serii eksplozji ładunków wybuchowych umieszczonych po bokach lufy. Boczne komory z ładunkami nadawały działu niecodzienny wygląd i dlatego określano je nazwą "stonoga". Prace nad V3 rozpoczęto w 1942 roku, a rok później na wyspie Wolin zbudowano 3 stanowiska. Broń nigdy nie przeszła pomyślnie testów i oddano nią jedynie strzały próbne. Konstrukcje wyrzutni na Wolinie rozebrano w 1945 roku. Na terenie wsi Zelesie pozostały tylko fundamenty jednego stanowiska oraz bunkier, w którym urządzono małe muzeum. Obiekt jest otwarty dla turystów od maja do października w godz. 10-18, w wakacje do 20.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jedno ze stanowisk wyrzutn
Wyrzutnia w 1942 r. (za Wikipedia/Bundesarchiv - Bild 146
Pozostałości wyrzutni - murki w lesie
Kamienne bloki na torze wyrzutni

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Zalesie (woj. Zachodniopomorskie) - Wyrzutnia rakiet V3

format D: N53.9002925°,  E14.437796°
format DM: 53° 54.01755'N, 14° 26.26776'E 
format DMS: 53° 54' 01.05''N, 14° 26' 16.07''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
2.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
2.0
Pozostałości niemieckiej broni V3 znajdują się niedaleko Międzyzdrojów,  przy bocznej drodze przecinającej wyspę Wolin. Relikty wyrzutni leżą na wzgórzu w lesie. Są to stanowiska, na których testowano broń. Obecnie jedno z nich to po prostu małe zagłębienie na zboczu wzgórza, a drugie rząd kamiennych bloków opadających w dół i jakieś szczątki niski ceglanych murów. Dla zwykłego turysty kompletny brak atrakcyjności, a żeby to zobaczyć trzeba się ostro powspinać po schodach. 
Woliński Park Narodowy postanowił jednak uatrakcyjnić to miejsce i pod wzgórzem powstało "Muzeum" oraz sklep z kilkoma książkami i pamiątkami. Przed wejściem widzimy działo z rur PCV, manekina  w masce gazowej oraz panie  sprzedające bilety. I tu pojawił się problem, bo stanęły one na drodze i wciskały każdemu bilety po 5 zł. U nikogo nie wzbudzało to podejrzeń, bo wszyscy sądzili, że to zwykła opłata za całą atrakcję. Tak jednak nie jest, bo wyrzutnie stoją na trasie  szlaku turystycznego i dostęp do nich jest darmowy. Bilety obowiązują tylko na muzeum. Jednak bileterki-wyłudzaczki uniemożliwiały wejście do wyrzutni bez kupna biletu.  Na moje wątpliwości odnośnie pobierania tych opłat odpowiedziały, że płaci się za wejście na schody prowadzące do wyrzutni. Przyjąłem to wyjaśnienie do wiadomości, ale po późniejszym telefonicznym kontakcie z  Wolińskim Parkiem Narodowym okazało się, że jest to wierutne kłamstwo!
Ostatecznie zostaliśmy jednak przeproszeni i zapewnieni, że sytuacja taka nie powtórzy się więcej, otrzymaliśmy nawet zadośćuczynienie.
Sam więc pretensji nie mogę mieć, ale i tak sądzę, że jest to atrakcja tylko dla pasjonatów II wojny światowej.  Muzeum stanowi  jedno niewielkie pomieszczenie dawnego bunkra z zabytkami militarnymi, wyposażeniem wojskowym (z którym można sobie robić fotki) oraz garścią informacji o broni V3. Chyba tylko karabin maszynowy jest tu godny uwagi.  Gdyby jeszcze był jakiś przewodnik, który opowiada ciekawe historie związane z tym miejscem i broną V3 byłoby ciekawiej, ale nic takiego nie oferowano turystom indywidualnym. Na miejscu można jeszcze zamówić grochówkę wojskową.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Jedno ze stanowisk wyrzutn
Wyrzutnia w 1942 r. (za Wikipedia/Bundesarchiv - Bild 146
Pozostałości wyrzutni - murki w lesie
Kamienne bloki na torze wyrzutni

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zalesie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zalesie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.