ikonka ZALESIE - Wyrzutnia rakiet V3

Informacje o atrakcji turystycznej

ZALESIE - Wyrzutnia rakiet V3
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wyrzutnia rakiet V3

V3 to tajna niemiecka broń - największe działo używane podczas II wojny św., w zamierzeniach mająca być wykorzystana do ostrzału Londynu z wybrzeży Francji. Działo miało 130 m długości, a pocisk w niej umieszczony wystrzeliwał z ogromną prędkością 1500 m/s dzięki serii eksplozji ładunków wybuchowych umieszczonych po bokach lufy. Boczne komory z ładunkami nadawały działu niecodzienny wygląd i dlatego określano je nazwą "stonoga". Prace nad V3 rozpoczęto w 1942 roku, a rok później na wyspie Wolin zbudowano 3 stanowiska. Broń nigdy nie przeszła pomyślnie testów i oddano nią jedynie strzały próbne. Konstrukcje wyrzutni na Wolinie rozebrano w 1945 roku. Na terenie wsi Zelesie pozostały tylko fundamenty jednego stanowiska oraz bunkier, w którym urządzono małe muzeum. Obiekt jest otwarty dla turystów od maja do października w godz. 10-18, w wakacje do 20.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zalesie - Wyrzutnia rakiet V3
format D: N 53.900293°,   E 14.437796°
format DM: N 53° 54.01758',   E 14° 26.26776'
format DMS: N 53° 54' 01.05'',   E 14° 26' 16.07''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zalesie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zalesie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   1 sierpnia 2013

Pozostałości niemieckiej broni V3 znajdują się niedaleko Międzyzdrojów, przy bocznej drodze przecinającej wyspę Wolin. Relikty wyrzutni leżą na wzgórzu w lesie. Są to stanowiska, na których testowano broń. Obecnie jedno z nich to po prostu małe zagłębienie na zboczu wzgórza, a drugie rząd kamiennych bloków opadających w dół i jakieś szczątki niski ceglanych murów. Dla zwykłego turysty kompletny brak atrakcyjności, a żeby to zobaczyć trzeba się ostro powspinać po schodach.
Woliński Park Narodowy postanowił jednak uatrakcyjnić to miejsce i pod wzgórzem powstało "Muzeum" oraz sklep z kilkoma książkami i pamiątkami. Przed wejściem widzimy działo z rur PCV, manekina w masce gazowej oraz panie sprzedające bilety. I tu pojawił się problem, bo stanęły one na drodze i wciskały każdemu bilety po 5 zł. U nikogo nie wzbudzało to podejrzeń, bo wszyscy sądzili, że to zwykła opłata za całą atrakcję. Tak jednak nie jest, bo wyrzutnie stoją na trasie szlaku turystycznego i dostęp do nich jest darmowy. Bilety obowiązują tylko na muzeum. Jednak bileterki-wyłudzaczki uniemożliwiały wejście do wyrzutni bez kupna biletu. Na moje wątpliwości odnośnie pobierania tych opłat odpowiedziały, że płaci się za wejście na schody prowadzące do wyrzutni. Przyjąłem to wyjaśnienie do wiadomości, ale po późniejszym telefonicznym kontakcie z Wolińskim Parkiem Narodowym okazało się, że jest to wierutne kłamstwo. Ostatecznie zostaliśmy jednak przeproszeni i zapewnieni, że sytuacja taka nie powtórzy się więcej, otrzymaliśmy nawet zadośćuczynienie.
Sam więc pretensji nie mogę mieć, ale i tak sądzę, że jest to atrakcja tylko dla pasjonatów II wojny światowej. Muzeum stanowi jedno niewielkie pomieszczenie dawnego bunkra z zabytkami militarnymi, wyposażeniem wojskowym (z którym można sobie robić fotki) oraz garścią informacji o broni V3. Chyba tylko karabin maszynowy jest tu godny uwagi. Gdyby jeszcze był jakiś przewodnik, który opowiada ciekawe historie związane z tym miejscem i broną V3 byłoby ciekawiej, ale nic takiego nie oferowano turystom indywidualnym. Na miejscu można jeszcze zamówić grochówkę wojskową.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad