ikonka SWOŁOWO - Stolica Krainy w Kratę

Informacje o atrakcji turystycznej

SWOŁOWO - Stolica Krainy w Kratę
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Stolica Krainy w Kratę
Miejsce na medal 2012
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Swołowo to wieś pod Słupskiem ze średniowieczną formą zabudowy na planie owalnicy, czyli równolegle do strumienia przepływającego przez środek wsi. Obecnie jest uznawana za stolicę tzw. "Krainy w Kratę", ponieważ zachowało się w niej najwięcej obiektów budownictwa szkieletowego (szachulcowego) z I poł. XIX wieku. Od początku XXI wieku przejmuje je i odnawia Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W 2006 roku rozpoczęła się pierwsza restauracja 6 zniszczonych budynków tworzących Zagrodę Albrechta - przykład gospodarstwa bogatego pomorskiego chłopa. Drugi etap renowacji rozpoczął się w roku 2010 i objął 8 kolejnych obiektów w 2 zagrodach, w których urządzono m.in. multimedialne ekspozycje muzealne. Swołowo zostało uznane za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego, a oficjalna nazwa placówki muzealnej to Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Jest ono otwarte codziennie, przez cały rok, ale w poniedziałek zwiedzanie jest ograniczone do 1 zagrody (po sezonie takim dniem  jest wtorek, a w poniedziałek zamknięte zupełnie).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Swołowo - Stolica Krainy w Kratę
format D: N 54.477689°,   E 16.838635°
format DM: N 54° 28.66134',   E 16° 50.3181'
format DMS: N 54° 28' 39.68'',   E 16° 50' 19.09''
pytajnik
Adres:
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Swołowo 8, 76-206 Słupsk 8, tel.: (59) 832 48 97

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Swołowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Swołowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania  19 czerwca 2013

Swołowo to niewielka miejscowość sprawiająca wrażenie, jakby była z innego świata. Zachowana duża ilość szachulcowych budynków, potoczek, staw, niewielki kościółek, droga z kocich łbów. Wszystko to sprawia, że nagle czujemy się jak na obrazach Chełmońskiego. I w zasadzie już samo to mi by wystarczyło do pełni zachwytu. Okazało się jednak, że ta miejscowość ma do zaoferowania znacznie więcej. Pośród tego szachulcowego budownictwa poukrywane są obiekty muzealne. Ich obecność jest do tego stopnia wkomponowana w tę niesamowitą przestrzeń, że nawet niezauważalna. W sumie są to 3 zagrody skupiające kilkanaście budynków. Warto zwiedzić wszystkie, oglądnąć kościółek, przejść się od położonego przy nim mostka wzdłuż strumyka nad staw.
Główne budynek muzeum to Zagroda Albrechta. Jest to w zasadzie skansen, w którym można zobaczyć wnętrze bogatego domu oraz "przyległości" typu stodoła, obora itp. Gdzieś tam plącze się kotek, za śmiesznym "sztachetowym" płotkiem, pasą owce, gąski - sielsko anielsko! Można też przekąsić smaczne racuchy czy pierogi w oryginalnych pomieszczeniach.
Muzeum bardzo dba o najmłodszych. Mieliśmy okazję obejrzeć – czy raczej wziąć udział w spektaklu teatru ze Słupska "Cztery mile za piec" (w 2012 odbywał się w każdą lipcową niedzielę). To nie tylko teatrzyk. Aktorzy angażują w występ dzieci i rodziców, i chociaż nie jestem fanką tego typu atrakcji, to nawet poprzebierana w dziwne stroje i wywołana na scenę bawiłam się naprawdę dobrze. Oczywiście nikt nie jest do niczego zmuszany, ale radosna atmosfera łatwo się wszystkim udziela. Dodatkowo aktorzy przywożą ze sobą świetne zabawki, których nawet nie potrafię nazwać, takie co to bawiła się nimi prababcia. Nasz syn najbardziej upodobał sobie staroświeckiego cymbergaja. Planują odwiedzenie Swołowa z dziećmi warto więc sprawdzić kiedy odbywają się tego typu imprezy.
W innych budynkach we wsi można np. poznać tajniki wyrobu ubrań czy zobaczyć "prawdziwego" kowala w akcji, dowiedzieć się o sposobie budowy szachulcowych domów, oglądnąć strych takiego budynku.
Zwiedzanie przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze, jest tak zorganizowane, że zainteresują każdego bez względu na wiek, bo ekspozycje muzealne to wycieczka w przeszłość zrealizowana bardzo nowoczesnymi środkami. Pełno w nich ekranów tv, stanowisk odsłuchowych, paneli komputerowych. Na pełne przyswojenie tego wszystkiego trzeba by pewnie poświęcić cały dzień.
Naprawdę polecam Swołowo, można spędzić wiele godzin zachwycając się spokojem i urokiem tego miejsca. Nie ma tu natomiast infrastruktury turystycznej jak noclegi czy gastronomia (poza tą w zagrodzie Albrechta).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
atmosfera starej wsi pomorskiej
sielskie widoki
ciekawe ekspozycje, z wykorzystaniem nowoczesnej techniki
wspaniała zabawa dla dzieci i dorosłych ze słupskim teatrem
- Wady
brak we wsi restauracji i noclegów
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad