Miejsce po wyrzutni rakiet

DARŁOWO - DARŁÓWKO - Fortyfikacje przeciwlotnicze

 
4.0 (1)
8487 1
foetus Zaktualizowano: 09-02-2015
DARŁOWO - DARŁÓWKO - Fortyfikacje przeciwlotnicze

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Fortyfikacje przeciwlotnicze

Poniemieckie bunkry i stanowiska artyleryjskie przy plaży w Darłówku Zachodnim zostały udostępnione turystom w 2012 roku. Od Urzędu Morskiego w Słupsku przejął je prezes Stowarzyszenia na Rzecz Utworzenia i Rozwoju Muzeum Techniki Wojskowej "Tytan" Marian Laskowski. Dzięki niemu bunkry zostały odkopane z piasku i uporządkowane, tak że mogą je zwiedzać nawet dzieci. Fortyfikacje powstawały w latach 1937-45 z rozkazu dowództwa marynarki wojennej III Rzeszy. Miały chronić nabrzeże Darłowa oraz poligon, na którym budowano wielkie działo kolejowe Dora. Stanowiły północne zakończenie Wału Pomorskiego. Na szczycie bunkrów znajdują się 4 stanowiska baterii przeciwlotniczej uzbrojonej niegdyś w działa kalibru 105 mm oraz stanowisko dowodzenia. Fortyfikacje leżą na przy ul. Helskiej, na wschód od dobrze oznaczonego parku linowego. Otwarte codziennie w sezonie letnim w godzinach 11-20.


GALERIA

Zdjęcia

Jedno z wejść do bunkra
Miejsce po wyrzutni rakiet
Bunkry
Widok na Bałtyk z fortów

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Darłowo - Darłówko Zachodnie, ul. Helska

Współrzędne geograficzne*:
Darłowo - Darłówko / Zachodniopomorskie - Fortyfikacje przeciwlotnicze

format D: N 54.4362059°,   E 16.3744569°
format DM: N 54° 26.172354',   E 16° 22.467414'
format DMS: N 54° 26' 10.34'',   E 16° 22' 28.04''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Darłowo - Darłówko w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Darłowo - Darłówko wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Ogrodzony teren wojskowy spotkaliśmy po drodze na plażę w Darłówku. Okazało się że to dopiero co odsłonięte spod wydm fortyfikacje  niemieckie. Wstęp tylko 6 zł, więc postanowiliśmy je zwiedzić. Na "dziedzińcu" stoi budka i wieżyczka strażnicza, kilka aut i działo. Można sobie przy nich porobić zdjęcia a także z cięższą bronią ręczną w rodzaju  wyrzutni rakiet.
Do zwiedzania są udostępnione  pomieszczenia bunkrów zgrupowane w dwóch miejscach, nie połączonych ze sobą. Chodzi się samemu, bez przewodnika z wypożyczoną z kasy latarką. Najciekawsze  są bunkry po prawej stronie, jest tam 4 czy 5 różnych wejść.  Korytarze są ciemne ale nie za długie, co chwile jest wyjście. W środku nic niestety ma, ale  samo kluczenie w nich z latarką jest już atrakcją, a dla dziecka sporym przeżyciem, szczególnie gdy w niektórych pomieszczeniach stoi woda i trzeba iść po kamieniach. Po zwiedzeniu korytarzy weszliśmy  na szczyt wydmy, gdzie można zobaczyć trochę tajemnicze okrągłe, betonowe konstrukcje,. Jak się potem dowiedzieliśmy   stały tam niegdyś działa przeciwlotnicze. Z wydmy dodatkowo rozciąga się ładny widok na Bałtyk. 
Na koniec w kasie dokonaliśmy zakupu pamiątki w postaci naboju średniego kalibru, który bardzo  spodobał się naszemu synowi. Poza tym  można tu kupić jeszcze inne wojskowe rzeczy jak fachową literaturę czy całkiem  porządnie wyglądające bluzy moro w różnych odmianach po zaledwie 25 zł.
W sumie więc zupełnie niespodziewanie natrafiliśmy na ciekawe miejsce dla nas i naszego malucha, ale potrzebuje ona jeszcze dopracowania i uatrakcyjnienia. 
Zwiedzanie zajęło nam 40 minut.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
tajemnicze korytarze i konstrukcje powinny zainteresować dziecko
widok na morze
ciekawe pamiątki
niska cena wstępu
- Wady
bunkry są zagospodarowane w minimalnym stopniu, brakuje jakiejś ekspozycji
brak informacji co oglądamy
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Jedno z wejść do bunkra
Miejsce po wyrzutni rakiet
Bunkry
Widok na Bałtyk z fortów