ikonka HEL - Miejscowość nadmorska

Informacje o atrakcji turystycznej

HEL - Miejscowość nadmorska
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość nadmorska

Hel to miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. Jego historia sięga XV wieku i nazwy Nowy Hel. Jednak, znacznie wcześniej, bo już w XII wieku istniał Stary Hel położony ok. 1,5 km na zachód od obecnego. Dzięki rybołówstwu prężnie rozwijające się miasto w pewnym okresie porównywane było nawet do Gdańska. Od XV w. rozpoczął się jednak jego upadek, zapoczątkowany pochłanianiem terenu przez Bałtyk oraz migracją ławic śledzi w inne rejony, a w następnym stuleciu również wielkim pożarem. Mieszkańcy stopniowo przenosili się do lepiej położonego Nowego Helu. W XVIII w. ze Starego Helu pozostały już tylko ruiny podmywane przez morze. Relikty odkryto pod piaskiem w latach międzywojennych podczas budowy polskiego portu wojennego. Hel stał się wtedy popularną miejscowości wypoczynkową, choć status kąpieliska bałtyckiego posiadał już od 1896 r. Nastąpił też silny rozwój rybołówstwa. II wojna św. zahamowała rozkwit miasta, było to miejsce, które broniło się najdłużej przed Niemcami. Później Hel był ważnym punktem obronnym i w sporej części zajmowanym przez wojsko.  Od końca XX w. wojsko stopniowo opuszczało półwysep, a Hel zaczął cieszyć się coraz większa popularnością pośród wczasowiczów.  Posiadał latarnię morską, słynne fokarium, zaczęły powstawać pierwsze ekspozycje i muzea.   W 2006 r. rozwiązano najważniejszą jednostkę wojskową - 9. Flotyllę Obrony Wybrzeża. Obecnie na Helu mieści się tu tylko Punkt Manewrowego Bazowania. W 2013 roku, w celu zwiększenia atrakcyjności turystycznej miejscowości wzdłuż nabrzeża wybudowano promenadę. Ścieżka z kładkami i barierkami bywa jednak podniszczana przez Bałtyk. W 2017 r. kilka z największych placówek muzealnych (np.Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Kolei Helskich, Muzeum Helu) połączyło się w Helski Kompleks Muzealny oferując możliwość zwiedzania na ważnym kilka dni karnecie.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hel - Miejscowość nadmorska
format D: N 54.60838°,   E 18.8008°
format DM: N 54° 36.5028',   E 18° 48.048'
format DMS: N 54° 36' 30.17'',   E 18° 48' 02.88''
pytajnik
Adres:
Informacja Turystyczna "Półwysep tur", ul. Kuracyjna, gsm 666 871 622, 660 172 103

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:



Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   9 marca 2019

Hel różni się od innych miejscowości nad polskim Bałtykiem i dlatego przypadł mi do gustu. Nie oceniam go jednak w sezonie, gdy droga dojazdowa z Władysławowa może zająć kilka godzin, lecz w ciepłych wrześniowych dniach. Było bardzo przyjemnie, bez tłumów, które pojawiały się tylko okresowo przy fokarium lub w porze obiadowej.
Bardzo fajna jest plaża przy porcie, z drewnianym tarasem i kładką oraz widokiem na zabudowę miejską co rzadko się u nas spotyka. Nie przeszkadza, że prawie brak tu fal, bo jesteśmy nad Zatoką Pucką. Położony dalej falochron jest miejscem do spacerów. Było tu małe muzeum z rybami i bursztynem, ale jak widzę zostało już zlikwidowane (może działa coś innego).
Miasteczko posiada niewielką, ale urokliwą zabudowę z górującym kościołem zamienionym na muzeum. Fokarium to atrakcja powszechnie znana, ale Hel oferuje sporo innych ciekawych miejsc jak Dom Morświna, latarnia morska i szereg atrakcji militarnych, czasem trochę oddalonych.
Tych ostatnich nie zdążyliśmy do końca zwiedzić, bo po sezonie nie działały w pełni.
Plaża miejska to tylko jedna z możliwości odpoczynku, kolejne już na otwartym morzu znajdują się na południu cypla helskiego.
Idąc tam wchodzimy w piękny nadmorski las, który kryje w sobie rozsiane po całym obszarze pozostałości fortyfikacji. Niektóre (te większe) są zagospodarowane z płatnym wejściem, inne pojedyncze obiekty są swobodnie dostępne. Droga przez las kończy się pomostem spacerowym prowadzącym nad wydmami, blisko morza i plaży. Dzięki temu można zatoczyć koło - dostać się nad Bałtyk lasem, a wrócić nadmorską kładką. Po drodze rozmieszczono wiele tablic edukacyjnych i kilka charakterystycznych punktów jak Kopiec Kaszubów czy schron z działkiem, trasa jest więc fantastyczna i obfituje w piękne widoki.
Infrastruktura turystyczna jest raczej na średnim poziomie. Niezbyt wiele noclegów w centrum, restauracje rozmieszczone są na głównej ulicy i przy deptaku oraz porcie. Kilka z nich jest bardzo ciekawie urządzonych. Po zmroku miasteczko jednak pustoszało i wszystko było zamykane. Działały może ze 3 lokale - 2 małe bary przy plaży i najlepszy - klimatyczna tawerna, w której codziennie rozbrzmiewała muzyka na żywo, ale tu znaleźć miejsce jest bardzo trudno.


Galeria
Wiek dziecka(i)
1 i 8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad