ikonka GDYNIA - Muzeum Marynarki Wojennej

Informacje o atrakcji turystycznej

GDYNIA - Muzeum Marynarki Wojennej
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Marynarki Wojennej
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jako instytucja Dowództwa Marynarki Wojennej powstało w 1953 roku. Celem muzeum jest popularyzacja wiedzy o polskiej Marynarce Wojennej i Siłach Zbrojnych RP poprzez gromadzenie zabytków kultury narodowej związanych z historią i tradycją Marynarki Wojennej oraz udostępnianie ich do celów naukowych i dydaktycznych. Placówka oprócz ekspozycji prowadzi również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W nowoczesnym budynku przy Bulwarze Nadmorskim funkcjonuje od 2012 roku. Posiada on 3 piętra i część plenerową z wystawą broni i uzbrojenia morskiego. Część ekspozycyjna budynku zajmuje ok. 3 tys. m2, a zbiory obejmują w sumie ok. 8 tys. muzealiów w 8 działach, m.in.: Broń i Uzbrojenie, Modele, Sztuka, Umundurowanie i Oporządzenie Żołnierskie.
Muzeum Marynarki Wojennej czynne jest przez cały rok, w godz 10-17, w wakacje do 18. W poniedziałki dostępna jest tylko bezpłatnie wystawa plenerowa (skansen), budynek jest wtedy zamknięty. W ofercie są tańsze bilety łączone na zwiedzanie Muzeum wraz z okrętem ORP "Błyskawica".
UWAGA!! Od jesieni 2017 trwa przebudowa ekspozycji wewnętrznej i czynna jest tylko wystawa plenerowa.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdynia - Muzeum Marynarki Wojennej
format D: N 54.515846°,   E 18.547957°
format DM: N 54° 30.95076',   E 18° 32.87742'
format DMS: N 54° 30' 57.05'',   E 18° 32' 52.65''
pytajnik
Adres:
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - ul. Zawiszy Czarnego 1B, Gdynia, tel. (58) 620 13 81 wew. 22

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  30 listopada 2017

Muzeum posiada świetną lokalizację przy plaży i nowoczesny budynek, ale nowoczesność tej placówki na tym się kończy. Na początek mamy wystawę malarstwa marynistycznego. Obrazy przepiękne, przedstawiają głównie polskie statki wojenne, handlowe i inne, w tym scenki z bitew oraz katastrof. Bardzo dokładne i realistyczne. Była to jednak wystawa czasowa, więc może już być zmieniona.
Dalej rozłożono sprzęt okrętowy i sporo uzbrojenia. Można zobaczyć np. wnętrze torped i miniaturową łódź podwodną. Niestety wszędzie tabliczki zakazujące dotykania, jakbyśmy oglądali wystawę przedmiotów z kruchego szkła, a nie sprzętu wojskowego wykonanego z najtrwalszych i najodporniejszych materiałów.
Na piętrze jest w końcu jakaś oznaka, że żyjemy w XXI wieku - wystawa 3D. Zakładamy pogięte i porysowane papierowe okulary i możemy pooglądać trochę trójwymiarowych fotografii statków. Dobre i to, na pewno zainteresuje nasze pociechy.
Mi bardzo podobały się pamiątki po polskich marynarzach z czasów II wojny światowej z pobytu w różnych portach europejskich - tradycyjne fotografie i krótkie wspomnienia.
Poza tym w muzeum prezentuje historię polskiej marynarki: umundurowanie, starą broń osobistą jak i artylerię okrętową, trochę modeli statków i dużo tablic informacyjnych. Całkiem sporo tego jest, ale jak dla mnie to wystawa dla pasjonatów tej tematyki, a dla przeciętnego odbiorcy do krótkiego rzucenia okiem. Przynajmniej sposób w jaki to przedstawiono nie zachęca do bliższego zapoznania. Jak wspomniałem niczego nie można dotknąć, nie ma żadnej interaktywności, filmów czy dźwięków. Zadziwia kompletny brak inwencji osób odpowiedzialnych za wystawę. Np. skoro stoi kilka starych mosiężnych hełmów płetwonurków, to czy nie można jednego (lub repliki) przeznaczyć do przymierzania dla zwiedzających, aby poczuli się jak dawni nurkowie, z takim niewygodnym ciężarem na głowie??

Część wystawy znajduje się na zewnątrz budynku. Jest to skansen maszyn wojskowych, a raczej stare zdezelowane sprzęty, artyleria, samoloty itp. Są tu perełki w rodzaju fragmentu okrętu podwodnego ORP "Dzik" czy kuter ORP "Batory"(jedyny wyremontowany obiekt), lecz znowu rozczarowuje organizacja. Zamiast zrobić miejsca do zabawy, jakieś ruchome stanowiska na działkach (jak np. w fortach w Świnoujściu), dać możliwość wejścia do środka maszyn albo przynajmniej tylko powspinania się na pojazdy (na Słowacji to standard), dzięki czemu można by było wykonać dzieciakom fajne pamiątkowe fotki, to znowu napotykamy na tabliczki, że eksponatów nie można dotykać!! Dałoby się to jeszcze zrozumieć gdyby o maszyny naprawdę dbano, ale one w żaden sposób nie są chronione przed deszczem, śniegiem i wiatrem z solą morską. To im nie przeszkadza, lecz dotyk turystów jak najbardziej - istne kuriozum!
W moim odczuciu cała dyrekcja tej placówki od ostatniej dekady nadaje się na eksponat do skansenu jako zabytek archaicznego muzealnictwa...


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
70
Zgłoś naruszenie zasad