cover

GDAŃSK - Piwnica Romańska

 
6.0 (1)
1594 1
foetus Dodano: 18-10-2017
Piwnica Romańska

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Piwnica Romańska
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Piwnica Romańska to Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Mieści się pomiędzy kościołem św. Mikołaja a Halą Targową w miejscu, w którym do XIX stulecia stał klasztor dominikanów. Piwnica jest pozostałością XIII-wiecznego refektarza (jadalni) tegoż klasztoru z fragmentem kuchni i ceglanym piecem. Stanowi najstarsze zachowane i jedyne romańskie wnętrze w Gdańsku. Unikatem na skale krajową są sklepienia eliptyczne wsparte na filarze centralnym. Po rozbudowie klasztoru, pod koniec XIV wieku refektarz został zamieniony na zwykłą piwnicę i znacznie przekształcony.
Miejsce to zostało odkryte na przełomie 2005/2006 r. i wkrótce potem poddana badaniom archeologicznym oraz pracom przywracającym pierwotny wygląd, przystosowano je też do ruchu turystycznego. Otwarcie nastąpiło w grudniu 2014 r. Oprócz samej piwnicy zwiedzający oglądają 10-minutowy film i wystawę stałą z ok. 100 przedmiotami odnalezionymi przez archeologów. Obiekt zwiedzać można przez cały rok, oprócz poniedziałków w godzinach 10:00-18:00 (VII-VIII) i 9:00-17:00 (IX-VI). W niedzielę bezpłatnie. Wstęp co pół godziny w grupach maksymalnie 10-osobowych.

GALERIA

Zdjęcia

Wystawa
Ludzkie kości
3
cover

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
PIWNICA ROMAŃSKA - Pl. Dominikański 1, Gdańsk, gsm 508 816 502

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk / Pomorskie - Piwnica Romańska

format D: N 54.3525644°,   E 18.6516911°
format DM: N 54° 21.153864',   E 18° 39.101466'
format DMS: N 54° 21' 09.23'',   E 18° 39' 06.09''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
6.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
6.0
Najmłodsze muzeum Gdańska przedstawia najstarsze wnętrza tego miasta. Miejsce jest naprawdę zaskakujące - znajdujemy się bowiem pod ryneczkiem warzywnym, gdzie zawsze będąc w Gdańsku zaopatrywałem się w owoce, a tu nagle między straganami  wyrósł zielony pawilon z intrygującym transparentem - Piwnica Romańska. 
Po zejściu w dół,  nie wchodzimy od razu do piwnicy, lecz oglądamy ekspozycję w gablotkach ze znaleziskami archeologicznymi jak średniowieczne ozdoby, ceramika, grzebienie oraz krótki, ale treściwy film o dziejach tego miejsca. Jest to bardzo ciekawe wprowadzenie.
Piwnica to ceglane pomieszczenie,  w którym nie ma już eksponatów, ale naprawdę czuć historię.  Fantastyczny klimat robi zmieniające się oświetlenie, dzieciom mimo ciemności powinno się tu podobać.  Architekturę pomieszczenia turyści poznają dzięki  efektom  światło - dźwięk. Reflektor  kieruje się w dany punkt, a lektor omawia go z głośnika. Wszystko jest doskonale wyeksponowane i widoczne. Wrażenie robi tzw. ossuarium czyli warstwa ziemi z ludzkimi kośćmi - pozostałość po dawnym cmentarzu, na który natrafiono i także wyeksponowano.
Generalnie atrakcja tylko na niecałe pół godziny, ale na bardzo wysokim poziomie.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Piwnica Romańska
Wystawa
Ludzkie kości
3
cover