ikonka GDAŃSK - Piwnica Romańska

Informacje o atrakcji turystycznej

GDAŃSK - Piwnica Romańska
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Piwnica Romańska
Piwnica Romańska to Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Mieści się pomiędzy kościołem św. Mikołaja a Halą Targową w miejscu, w którym do XIX stulecia stał klasztor dominikanów. Piwnica jest pozostałością XIII-wiecznego refektarza (jadalni) tegoż klasztoru z fragmentem kuchni i ceglanym piecem. Stanowi najstarsze zachowane i jedyne romańskie wnętrze w Gdańsku. Unikatem na skale krajową są sklepienia eliptyczne wsparte na filarze centralnym. Po rozbudowie klasztoru, pod koniec XIV wieku refektarz został zamieniony na zwykłą piwnicę i znacznie przekształcony.
Miejsce to zostało odkryte na przełomie 2005/2006 r. i wkrótce potem poddana badaniom archeologicznym oraz pracom przywracającym pierwotny wygląd, przystosowano je też do ruchu turystycznego. Otwarcie nastąpiło w grudniu 2014 r. Oprócz samej piwnicy zwiedzający oglądają 10-minutowy film i wystawę stałą z ok. 100 przedmiotami odnalezionymi przez archeologów. Obiekt zwiedzać można przez cały rok, oprócz poniedziałków w godzinach 10:00-18:00 (VII-VIII) i 9:00-17:00 (IX-VI). W niedzielę bezpłatnie. Wstęp co pół godziny w grupach maksymalnie 10-osobowych.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdańsk - Piwnica Romańska
format D: N 54.352564°,   E 18.651691°
format DM: N 54° 21.15384',   E 18° 39.10146'
format DMS: N 54° 21' 09.23'',   E 18° 39' 06.09''
pytajnik
Adres:
PIWNICA ROMAŃSKA - Pl. Dominikański 1, Gdańsk, gsm 508 816 502

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 października 2017

Najmłodsze muzeum Gdańska przedstawia najstarsze wnętrza tego miasta. Miejsce jest naprawdę zaskakujące - znajdujemy się bowiem pod ryneczkiem warzywnym, gdzie zawsze będąc w Gdańsku zaopatrywałem się w owoce, a tu nagle między straganami wyrósł zielony pawilon z intrygującym transparentem - Piwnica Romańska.
Po zejściu w dół, nie wchodzimy od razu do piwnicy, lecz oglądamy ekspozycję w gablotkach ze znaleziskami archeologicznymi jak średniowieczne ozdoby, ceramika, grzebienie oraz krótki, ale treściwy film o dziejach tego miejsca. Jest to bardzo ciekawe wprowadzenie.
Piwnica to ceglane pomieszczenie, w którym nie ma już eksponatów, ale naprawdę czuć historię. Fantastyczny klimat robi zmieniające się oświetlenie, dzieciom mimo ciemności powinno się tu podobać. Architekturę pomieszczenia turyści poznają dzięki efektom światło - dźwięk. Reflektor kieruje się w dany punkt, a lektor omawia go z głośnika. Wszystko jest doskonale wyeksponowane i widoczne. Wrażenie robi tzw. ossuarium czyli warstwa ziemi z ludzkimi kośćmi - pozostałość po dawnym cmentarzu, na który natrafiono i także wyeksponowano.
Generalnie atrakcja tylko na niecałe pół godziny, ale na bardzo wysokim poziomie.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad