ikonka HEL - Muzeum Rybołówstwa

Informacje o atrakcji turystycznej

HEL - Muzeum Rybołówstwa
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Rybołówstwa

Muzeum Rybołówstwa w Helu mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele pw. św. Piotra i Pawła z XV wieku. Jest to najstarszy budynek w mieście, przeznaczony po zniszczeniach wojennych do rozbiórki. Uratowała go decyzja Konserwatora Zabytków w Gdańsku o zaadaptowaniu na siedzibę wystawy przyrodniczej. W 1972 roku obiekt oddano w użytkowanie Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Remont generalny placówki przeprowadzono w latach 2013-2015. Na nowo muzeum otwarto w kwietniu 2016 roku. Cała ekspozycja została urządzona od nowa. Stała jej część nosi nazwę "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej". W drewnianej wieży kościelnej na wysokości 21 m funkcjonuje punkt widokowy. Zaś na zewnątrz budynku znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich. Od grudnia 2016 r. wystawa posiada 5 stanowisk interaktywnych, m.in. Wybieranie sieci rybackiej i Symulator przechyłów kutra rybackiego. Muzeum jest czynne przez cały rok, w wakacje codziennie od 10:00 do 18:00, w inne miesiące z wyjątkiem poniedziałków i krócej (do 16:00 i 15:00). W środę jest wstęp wolny na wystawę stałą, ale dopłata za wejście na wieżę i wystawę czasową.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hel - Muzeum Rybołówstwa
format D: N 54.605231°,   E 18.802146°
format DM: N 54° 36.31386',   E 18° 48.12876'
format DMS: N 54° 36' 18.83'',   E 18° 48' 07.73''
pytajnik
Adres:
Muzeum Rybołówstwa - Bulwar Nadmorski 2, Hel, tel. (58) 675 05 52

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  23 września 2017

Helskie muzeum spodobało mi się od razu, mimo że jego nazwa nie brzmi jakoś zachęcająco. Takie miejsca lubię szczególnie - stara zabytkowa budowla, klimatyczne wnętrza i nowoczesna ekspozycja, a do tego punkt widokowy. Budynek wyposażono w windę, do której od razu nas skierowano, sugerując aby zacząć zwiedzanie od góry, bo dolne kondygnacje zajęły wycieczki.
Taras widokowy, choć niższy wg mnie pokonuje konkurencję czyli latarnię morską. Jest otwarty, z większa przestrzenią i pięknym widokiem na Zatokę Gdańską z portem oraz plażą.
Trzy kondygnacje wystawowe skupiają się na rybołówstwie, ale możemy się też sporo dowiedzieć o historii Helu jak i całego Półwyspu Helskiego. Ekspozycje są ciekawie zaaranżowane z różnorodnymi eksponatami, makietami, modelami statków, scenkami, mapami, dioramą i wieloma tablicami informacyjnymi. Naprawdę potrafią wzbudzić zainteresowanie tematem.
Kolekcja starych pocztówek ukazują dawny Hel, a wystawa czasowa - rybactwo na znaczkach pocztowych z całego świata.
Do zwiedzania jest też otoczenie muzeum-kościoła, w którym urządzono mały skansen. Tutaj intrygują przepołowione łodzie wbite w ziemie - w ten oryginalny sposób stare łajby rybacy wykorzystywali na magazyny sprzętu.

W sumie w muzeum można spędzić ponad godzinę. Brakowało mi jedynie multimediów (przypominam sobie chyba tylko jeden ekranik LCD). Czytałem jednak, że niedługo po naszej wizycie postawiono kilka stanowisk interaktywnych...


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
130
Zgłoś naruszenie zasad