ikonka HEL - Latarnia morska

Informacje o atrakcji turystycznej

HEL - Latarnia morska
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Latarnia morska
Aktualne ceny
Pierwsza murowana latarnia morska w Helu zasilana olejem rzepakowym stanęła w 1826 roku, ale bliza, czyli drewniana konstrukcja z koszem żarowym unoszonym w górę stała tu już w XVII wieku (w 1678 r. oglądał ją król Jan III Sobieski). W 1928 r. latarnię odwiedził Marszałek J. Piłsudski. We wrześniu 1939 r. latarnia była doskonałym celem dla niemieckich agresorów na pancerniku Schleswig-Holstein, polskie dowództwo obrony wydało więc rozkaz zniszczenia jej. 3 lata później odbudowano latarnię wg niemieckich planów w miejscu oddalonym 10 metrów od starej. Ośmiokątna wieża o wysokości 41,5 m i zasięgu światła 31,5 km stoi do dzisiaj. Na początku XXI wieku została gruntownie wyremontowana i pomalowana na czerwono. Obiekt jest zarządzany przez Urząd Morski w Gdyni, a ruch turystyczny przez Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego. Aby wejść na szczyt trzeba pokonać 197 stopni. W sezonie (lipiec, sierpień) latarnia otwarta jest codziennie w godz. 9:00 - 19:00, w maju, czerwcu i wrześniu do 18:00 i z przerwą między 14 a 15. Wejście z dzieckiem poniżej 4 lat jest zabronione.
Typ atrakcji

Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hel - Latarnia morska
format D: N 54.600049°,   E 18.812859°
format DM: N 54° 36.00294',   E 18° 48.77154'
format DMS: N 54° 36' 00.18'',   E 18° 48' 46.29''
pytajnik
Adres:
Latarnia Morska Hel - ul. Bałtycka 4, Hel, (58) 676 06 17

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 września 2017

Latarnia morska położona jest w lesie na cyplu helskim. Z centrum miasteczka trzeba do niej podejść ok. 1 km wytyczoną trasą. Dla wygodnych w sezonie podobno kursują meleksy. Jest to teoretycznie ten sam kierunek co różne fragmenty helskich fortyfikacji przy ul. Kuracyjnej i plaża, ale z latarni niestety nie ma przejścia dalej - trzeba zawrócić do początku lasu i wejść na inną ścieżkę.
Z zewnątrz obiekt wygląda nawet nieźle - wysoka czerwona ceglana wieża z paroma okienkami. Schodów jest dużo, a klatka schodowa wąska, więc w sezonie mogą się tworzyć kolejki. We wrześniu nie było z tym problemu.
Po wyjściu na górę mina mi zrzedła, gdy okazało się, że nie ma wyjścia na taras i okolicę podziwiać można tylko przez szybę. Oczywiście panorama jest rozległa, ale wcale nie tak atrakcyjna jak można by oczekiwać. Odległość od morza i miasteczka jest znaczna, więc są one w oddali, na pierwszym planie mamy las i zabudowę należąca do latarni. Z 10 latarni morskich jakie dotąd zwiedziłem w Helu widok należał do najsłabszych.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
110
Zgłoś naruszenie zasad