ikonka HEL - Dom Morświna

Informacje o atrakcji turystycznej

HEL - Dom Morświna
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dom Morświna

Muzeum Dom Morświna jest placówką Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu (podobnie jak słynne fokarium) oddaną do użytku we wrześniu 2013 roku. Jest to jedyne muzeum w Europie poświęcone jednemu gatunkowi zagrożonemu wyginięciem. W Bałtyku Morświnów zostało bowiem niewiele ponad 400 sztuk. Obiekt prezentuje informacje o biologii, wykorzystaniu morświnów, ich relacjach z człowiekiem oraz współczesnych problemach dotykających te zwierzęta. Część ekspozycji dotyczy innych waleni, które odwiedzają polską strefę Bałtyku. Poza tym placówka prezentuje wystawę wielkoformatowych fotografii "Ryby Bałtyckiego Skarbca". Muzeum jest czynne przez cały rok codziennie w godz. 11-15.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hel - Dom Morświna
format D: N 54.60923°,   E 18.797561°
format DM: N 54° 36.5538',   E 18° 47.85366'
format DMS: N 54° 36' 33.23'',   E 18° 47' 51.22''
pytajnik
Adres:
Dom Morświna - Portowa 4, Hel, tel. (58) 675 08 36

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   1 września 2017

Dom Morświna to niepozorny budynek na nabrzeżu, kilkaset metrów od fokarium. W przeciwieństwie do siostrzanego obiektu nie wzbudza wielkiego zainteresowania turystów. Całkowicie nie słusznie, bo muzeum choć skromne, przedstawia krewniaka delfinów żyjącego w polskim morzu - a to przecież pasjonujący temat. Zorganizowane jest bardzo dobrze, a bilet wstępu kosztuje jedynie 2 zł. Informacje podawane są w różnorodny sposób, również na ekranach TV, a z jednego panelu można nawet usłyszeń głos morświna!
Przedstawiono wszelką dostępną wiedzę o tych wymierających ssakach, jak się o nie dba, chroni, oraz historyczne relacje, w tym wycinki z przedwojennych gazet opisujące spotkania z morświnami rybaków, którzy uważali je za wielkie szkodniki, ale też cenną zdobycz.
Najlepsze jest jednak to, że dzieci od razu wciągane są w zabawę, dzięki której muszą zapoznać się z informacjami na wystawie, ponieważ wraz z biletem dostają zagadkę, a znalezienie odpowiedzi jest nagradzane drobną, ale oryginalną pamiątką, z której nasz syn był bardzo zadowolony.
I to jest profesjonalne podejście do sprawy - dziecko od razu nadspodziewanie zainteresowało się ekspozycją - inne muzea powinny brać przykład z Helu!
Przed budynkiem umieszczono jeszcze sporo tablic informacyjnych z pięknymi zdjęciami ryb bałtyckich oraz znaleziskami wielkich ssaków na wybrzeżu bałtyckim czyli np. wielorybów wyrzuconych na polskie plaże - krótko mówiąc również ciekawe rzeczy, będące uzupełnieniem wystawy i można tu spędzić trochę czasu.
Poza tym, trzeba zobaczyć niesamowitą wielką rybę wykonaną przez dzieci z plastikowych butelek.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
1720
Zgłoś naruszenie zasad