HEL - Makabra XX wieku

 
4.5 (1)
1803 1
foetus Zaktualizowano: 19-11-2019
HEL - Makabra XX wieku

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Makabra XX wieku
Atrakcja na złą pogodę

"Makabra XX wieku" to ekspozycja urządzona w schronie załogowym 13. Baterii Artylerii Stałej na Helu pochodzącym z lat 50-tych XX wieku. Bunkier zagospodarowało Stowarzyszenia Alternatywny Cypel w 2014 roku. W kilkunastu pomieszczeniach przy pomocy instalacji artystycznych, efektów wizualnych i dźwiękowych ukazana została groza wojny i jej okrucieństwo. Bunkier leży na helskim Cyplu przy drodze prowadzącej na plażę wejściem numer 67. Otwarte od 1 maja do 30 września, w wakacje w godz 11-19 (poza sezonem krócej).


GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Stowarzyszenie ALTERNATYWNY CYPEL - ul. Kuracyjna 26, Hel, gsm 537 37 13 13

Współrzędne geograficzne*:
Hel / Pomorskie - Makabra XX wieku

format D: N 54.5960576°,   E 18.812736°
format DM: N 54° 35.763456',   E 18° 48.76416'
format DMS: N 54° 35' 45.81'',   E 18° 48' 45.85''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.5  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.5
Mimo, że "Makabra XX wieku" nie jest przeznaczona dla małych dzieci, postanowiliśmy  wejść z naszym 8-latkiem. Choć oglądnął całość to rzeczywiście był wystraszony i jak najszybciej ciągnął do wyjścia, więc nie był to dobry pomysł.  Ekspozycja opiera się zaaranżowanych pomieszczeniach z odpowiednim oświetleniem, nagłośnieniem i tabliczkami informacyjnymi. 
Nie pozastawia oglądającego obojętnym, przedstawia okrucieństwa wojny w  sugestywny sposób, ale bez fajerwerków - obdarte ściany,  krew, ludzkie kości, scena przesłuchania, nawiązania do wybuchu bomby atomowej itp.  Jest też wyświetlany film.  
Są zatem multimedia i to zdecydowanie mocna strona tego miejsca, ale po sloganach widniejących na plakatach: "najstraszniejsza  atrakcja Helu",  "interaktywne ekspozycje", "kilkanaście tematycznych sal" spodziewałem się czegoś lepszego. A interaktywności  w ogóle jakoś sobie nie przypominam.  Pomysł jest więc ciekawy, ale wykonanie takie sobie.
My po sezonie trafiliśmy na ofertę zakupu biletów do obu obiektów Stowarzyszenie Alternatywne Cypel  ("Makabra XX wieku" i "Morskie Tajemnice")  w kwocie ok. 10 zł. W tej cenie jest OK, ale jak widzę, normalnie sama "Makabra"  kosztuje 10 zł i gdybyśmy tyle płacili, moja ocena byłaby niższa... 

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016