ikonka GDAŃSK - Dwór Artusa

Informacje o atrakcji turystycznej

GDAŃSK - Dwór Artusa
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dwór Artusa

Dwór Artusa to gmach w centrum Gdańska powstały w XV w. (obecny kształt zyskał w XVI stuleciu, . Nazwa nawiązywała do legendy o królu Arturze. W zamierzeniach fundatorów - Bractwa św. Jerzego - Dwór miał być centrum życia towarzyskiego elitarnej warstwy mieszczan gdańskich o szlacheckim (rycerskim) pochodzeniu. Z czasem wpływ bractwa zmalał, a krąg osób mających prawo wstępu do obiektu został znacznie poszerzony, stając się oficjalnym domem kupieckim, w którym odbywały się imprezy kulturalne i rozrywkowe jak koncerty muzyczne czy występy kuglarzy, wyprawiano uczty i grano w gry hazardowe. Ze względu na obecność kupców i armatorów z całego świata, był także ważnym miejscem wymiany informacji. Od 1530 r. w Dworze Artusa odbywały się rozprawy sądowe. W 1742 r. przekształcono go w giełdę, co tchnęło nowe życie w podupadający już budynek. Przyjmowano tu monarchów, ponownie odbywały się imprezy kulturalne. Cenne wyposażenie budowli przetrwało do 1945 r. - w tym roku zniszczyła je armia sowiecka. Po wojnie wnętrza zostały częściowo zrekonstruowane, ale udało się też odzyskać oryginalne elementy. Unikatowym zabytkiem jest 11-metrowy piec z XVI w. wyłożony 520 kaflami, przedstawiającymi portrety najwybitniejszych władców europejskich. Obecnie Dwór jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W 2014 r. przeprowadzono gruntowny remont elewacji. Zwiedzanie jest możliwe przez cały rok od g. 10:00 do 13:00-18:00 (w zależności od dnia tyg.). W sezonie poniedziałek jest dniem z gratisowym wejściem (po sezonie muzeum jest w tym dniu nieczynne).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdańsk - Dwór Artusa
format D: N 54.348673°,   E 18.653384°
format DM: N 54° 20.92038',   E 18° 39.20304'
format DMS: N 54° 20' 55.22'',   E 18° 39' 12.18''
pytajnik
Adres:
Dwór Artusa - ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk, tel. (58) 76 79 186

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  26 listopada 2016

Dwór Artusa to duża kamienica z jasną elewacją przy fontannie Neptuna. Dopiero co odnowiona zachwyca z zewnątrz jak i w środku. Składa się z jednej wielkiej sali oraz z mniejszej, ulokowanej już w sąsiednim budynku. Wg mnie to właśnie w nim powinno znajdować się wejście dla turystów, ponieważ po oglądnięciu wspaniałej sali głównej, ta druga nie robi już takiego wrażenia, choć też jest bardzo ładna.
Wnętrza Dworu wyróżniają się wiszącymi łodziami oraz wielgaśnym piecem posiadającym niesamowite kafelki z mnóstwem portretów Ogólnie sala wielka, więc wszystko tu wielkie: obrazy, kolumny itp. Jest sporo ciekawych zdobień i dekoracji, a także wysokie sklepienie gwiaździste. Eksponaty gablotkowe to np. XVIII-wieczne kufle, dzbany oraz repliki broni. Środek sali zajmują rzędy krzeseł, ponieważ we Dworze organizowane są różne imprezy. Myślę, że koncert w takim otoczeniu to ciekawe przeżycie, a akustyka musi być świetna.
W mniejszej sali znajdują się stylowe meble gdańskie, drewniane schody, portale i wystawa o bractwach kupieckich.
Turyści mają do dyspozycji kartkę z opisem wnętrz, a w paru miejscach powieszone są dodatkowe informacje, jednak materiały dla zwiedzających przygotowane są kiepsko i nie zachęcają do czytania, także z powodu drobnej czcionki.

W sumie Dwór Artusa nie ma bogatej ekspozycji, więc zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu, ale będąc w Gdańsku, zobaczyć go trzeba - to ważne historycznie miejsce o interesującym wyglądzie.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad