Maszynownia

GDYNIA - Dar Pomorza

 
5.0 (1)
2334 1

main

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dar Pomorza
Atrakcja ekonomiczna

"Dar Pomorza" to trzymasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r. w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej pn. "Prinzess Eitel Friedrich". Po I wojnie św. jednostkę przejęło państwo francuskie, a od 1927 r. stała się własnością prywatną barona M. de Foreste. 2 lata później odkupił ją Pomorski Komitet Floty Narodowej. Kwota zakupu - 7000 funtów szterlingów została zebrane wśród mieszkańców Pomorza, stąd polska nazwa statku. 1930 r. został on przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, gdzie stał się drugą po "Lwowie" fregatą na której szkolono polskich nawigatorów. W sumie na morzu "Dar Pomorza" służył 51 lat i odbył 102 rejsy szkoleniowe, kształcąc prawie 14 tys. studentów Szkoły Morskiej. Jako pierwszy statek w dziejach polskiej bandery handlowej, opłynął świat dookoła. W 1982 roku oddano go Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, a funkcje szkoleniowe przejął wybudowany w Gdańsku "Dar Młodzieży". Statek zamieniono na muzeum i zacumowano przy reprezentacyjnym deptaku gdyńskim - Molo Południowym. Co roku odwiedza go ponad 100 tys. osób. Godziny otwarcia: w wakacje codziennie 10:00-18:00, inne miesiące z wyjątkiem poniedziałków 10:00-16:00. Listopad - styczeń nieczynne.

GALERIA

Zdjęcia

Wystawa
Ster
Pokład
Jedno z pomieszczeń załogi
Maszynownia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Statek-muzeum "Dar Pomorza" - Al. Jana Pawła II, Gdynia, tel. (58) 620 23 71, gsm 697 607 166

Współrzędne geograficzne*:
Gdynia / Pomorskie - Dar Pomorza

format D: N54.519508°,  E18.5525565°
format DM: 54° 31.17048'N, 18° 33.15339'E 
format DMS: 54° 31' 10.23''N, 18° 33' 09.20''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
To drugi statek - muzeum jaki zwiedziliśmy. Atrakcja fajna, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, ale porównując ją z gdańskim Sołdkiem wypada gorzej.
Zwiedza się samodzielnie, wędrując po wszystkich poziomach żaglowca. Najpierw zapoznajemy się z wystawą  poświęcona  historii Daru Pomorza oraz polskiemu żeglarstwu (głównie  zdobywcom przylądka Horn) - mało ciekawa dla laików, syn się tu wynudził.
Dalej oglądamy prawie wszystkie pomieszczenia: maszynownię, magazyny żagli,  pokoje załogi, oficerskie, kadetów, salon kapitański  (większość tylko z zewnątrz).
Na pokładzie  można zobaczyć potężne kotwice, szalupy ratunkowe, olinowanie, koło sterowe, dzwon (nie bijący). Jednak zwiedzanie nie w pełni daje nam wyobrażenie jak wyglądało życie na morzu, a to wydaje się być głównym zadaniem statku - muzeum. Tym bardziej, że pełnił on funkcje szkoleniowe, więc powinno się kontynuować tę tradycję. Nie pomyślano np. o  projekcji jakiegoś filmu, w którym można w interesujący sposób przedstawić szkolenie i pracę marynarzy na Darze Pomorza. Po pół wieku żeglugi na pewno istnieje jakiś ciekawy historyczny materiał video. Brakuje mi także dawnych zdjęć ze statku, np. oglądanych pomieszczeń z przebywającymi w nich marynarzami. Ogólnie nie ma techniki, ani pomysłów na ożywienie zwiedzania, a przecież mamy XXI wiek i można z łatwością umieścić panele LCD, podłożyć jakieś efekty dźwiękowe, czy chociażby sztuczne postacie (przypominam sobie tylko jednego manekina). 
Krytyka nie oznacza, że Daru Pomorza nie warto odwiedzić, przeciwnie - spacer po statku to niezła frajda i kosztuje nie wiele, jednak zwiedzanie pozostawia niedosyt, że mogło to być zorganizowane znacznie lepiej.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
main
Wystawa
Ster
Pokład
Jedno z pomieszczeń załogi
Maszynownia