ikonka GDYNIA - Dar Pomorza

Informacje o atrakcji turystycznej

GDYNIA - Dar Pomorza
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dar Pomorza

"Dar Pomorza" to trzymasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r. w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej pn. "Prinzess Eitel Friedrich". Po I wojnie św. jednostkę przejęło państwo francuskie, a od 1927 r. stała się własnością prywatną barona M. de Foreste. 2 lata później odkupił ją Pomorski Komitet Floty Narodowej. Kwota zakupu - 7000 funtów szterlingów została zebrane wśród mieszkańców Pomorza, stąd polska nazwa statku. 1930 r. został on przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, gdzie stał się drugą po "Lwowie" fregatą na której szkolono polskich nawigatorów. W sumie na morzu "Dar Pomorza" służył 51 lat i odbył 102 rejsy szkoleniowe, kształcąc prawie 14 tys. studentów Szkoły Morskiej. Jako pierwszy statek w dziejach polskiej bandery handlowej, opłynął świat dookoła. W 1982 roku oddano go Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, a funkcje szkoleniowe przejął wybudowany w Gdańsku "Dar Młodzieży". Statek zamieniono na muzeum i zacumowano przy reprezentacyjnym deptaku gdyńskim - Molo Południowym. Co roku odwiedza go ponad 100 tys. osób. Godziny otwarcia: w wakacje codziennie 10:00-18:00, inne miesiące z wyjątkiem poniedziałków 10:00-16:00. Listopad - styczeń nieczynne.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdynia - Dar Pomorza
format D: N 54.519508°,   E 18.552557°
format DM: N 54° 31.17048',   E 18° 33.15342'
format DMS: N 54° 31' 10.23'',   E 18° 33' 09.21''
pytajnik
Adres:
Statek-muzeum "Dar Pomorza" - Al. Jana Pawła II, Gdynia, tel. (58) 620 23 71, gsm 697 607 166

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 listopada 2016

To drugi statek - muzeum jaki zwiedziliśmy. Atrakcja fajna, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, ale porównując ją z gdańskim Sołdkiem wypada gorzej.
Zwiedza się samodzielnie, wędrując po wszystkich poziomach żaglowca. Najpierw zapoznajemy się z wystawą poświęcona historii Daru Pomorza oraz polskiemu żeglarstwu (głównie zdobywcom przylądka Horn) - mało ciekawa dla laików, syn się tu wynudził.
Dalej oglądamy prawie wszystkie pomieszczenia: maszynownię, magazyny żagli, pokoje załogi, oficerskie, kadetów, salon kapitański (większość tylko z zewnątrz).
Na pokładzie można zobaczyć potężne kotwice, szalupy ratunkowe, olinowanie, koło sterowe, dzwon (nie bijący). Jednak zwiedzanie nie w pełni daje nam wyobrażenie jak wyglądało życie na morzu, a to wydaje się być głównym zadaniem statku - muzeum. Tym bardziej, że pełnił on funkcje szkoleniowe, więc powinno się kontynuować tę tradycję. Nie pomyślano np. o projekcji jakiegoś filmu, w którym można w interesujący sposób przedstawić szkolenie i pracę marynarzy na Darze Pomorza. Po pół wieku żeglugi na pewno istnieje jakiś ciekawy historyczny materiał video. Brakuje mi także dawnych zdjęć ze statku, np. oglądanych pomieszczeń z przebywającymi w nich marynarzami. Ogólnie nie ma techniki, ani pomysłów na ożywienie zwiedzania, a przecież mamy XXI wiek i można z łatwością umieścić panele LCD, podłożyć jakieś efekty dźwiękowe, czy chociażby sztuczne postacie (przypominam sobie tylko jednego manekina).
Krytyka nie oznacza, że Daru Pomorza nie warto odwiedzić, przeciwnie - spacer po statku to niezła frajda i kosztuje nie wiele, jednak zwiedzanie pozostawia niedosyt, że mogło to być zorganizowane znacznie lepiej.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad