ikonka CZŁUCHÓW - Zamek krzyżacki

Informacje o atrakcji turystycznej

CZŁUCHÓW - Zamek krzyżacki
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki

Warownia krzyżacka w Człuchowie powstała w XIV wieku. Nie zdołano jej zdobyć bezpośrednio po bitwie pod Grunwaldem i w następnych zmaganiach polsko - krzyżackich, była bowiem drugą największą i najmocniejszą fortecą zakonną (po Malborku). Od 1454 roku, gdy Człuchów zdobyły wojska gdańskie, wielokrotnie bronili się w niej skutecznie Polacy. W XVII stuleciu zamek próbowali zdobyć Szwedzi. Udało im się dopiero podczas "potopu", gdy zamarzły wody jeziora i fos. W czasach zaboru, Prusacy nakazali rozbiórkę murów zamkowych, ponieważ spustoszone pożarem miasto potrzebowało budulca. W poł. XIX wieku zrujnowane skrzydło północne z kaplicą zamkową zastąpiono podobnym budynkiem kościoła ewangelickiego. Warownia składała się niegdyś z zamku wysokiego z wysoką basztą i wieżą latrynową oraz 3 zabudowanych przedzamczy. Całość otaczała fosa i Jezioro Człuchowskie. Przetrwała tylko baszta i mury zamku wysokiego, a także fragmenty murów obwodowych przedzamczy. Niedawno zakończyły się prace rewitalizacyjne założenia. Udostępniono odkopane na dziedzińcu mury piwnic nieistniejących skrzydeł, odnowiono basztę i utworzono na niej taras widokowy z ekspozycją muzealną. Zamek jest otwarty przez cały rok, w sezonie (V-IX): 10:00-18:00 z wyjątkiem poniedziałków, poza sezonem: 8:00-16:00 w dni powszednie (łącznie z poniedziałkiem) i wybrane niedziele. Zwiedzanie wieży o pełnych godzinach. W każdy wtorek wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Człuchów - Zamek krzyżacki
format D: N 53.664359°,   E 17.362496°
format DM: N 53° 39.86154',   E 17° 21.74976'
format DMS: N 53° 39' 51.69'',   E 17° 21' 44.99''
pytajnik
Adres:
Zamek - Muzeum Regionalne - ul. Kościelna 8, Człuchów, tel. (59) 822 44 03, kasa biletowa - gsm 660 881 595

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (3) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Człuchów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Człuchów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   8 czerwca 2016

Zabytek znacząco zmienił się w ostatnich latach i turyści mogą obecnie poznać go w dużo większym stopniu. Z zewnątrz może tego zbytnio nie widać, ale prace wykonane w wieży i na zamku wysokim sprawiły, że nie jest to już tylko atrakcja na 15 minut jak dawniej. Wyeksponowanie murów ukrytych przez wieki pod dziedzińcem to fantastyczna sprawa! Piwnice nie mają sklepień, ale widać jak są rozległe i głębokie - można się przekonać z jakim rozmachem budowano średniowieczne warownie. Zwiedzamy je spacerując po nich bezpośrednio jak i z dwupoziomowego tarasu. Ważniejsze pomieszczenia są opisane na tabliczkach.
Gorzej wygląda zagospodarowanie wieży. Znowu świetne są piwnice z ekspozycją poświęcona dawnemu Człuchowowi oraz samurajom (wystawa czasowa). Mury częściowo odnowiono i otynkowano, a miejscami wystają stare poszarpane cegły i kamienie. Stoją tu fajne manekiny i dawne uzbrojenie z armatą, można też oglądnąć widoki na starych pocztówkach.
Do parteru też nie można się przyczepić - znajdują się tu gablotki z eksponatami archeologicznymi oraz wyświetlany jest ciekawy film o zamku. Warto zwrócić uwagę na terminal komputerowy, bo posiada grę osadzoną w modelu 3D człuchowskiej warowni. Dzieci na pewno to zainteresuje, choć jej grywalność nie jest na wysokim poziomie.
Jednak patrząc w górę wieży zobaczymy szklaną windę - kuriozalny widok w średniowiecznym zabytku, ale potem jest jeszcze gorzej! Pomijając już drugą windę, to wchodząc na górę nowoczesną klatką schodową miałem poczucie, że ktoś w tym zamku postradał zmysły! Wygląda to przeokropnie, a z tych nieszczęsnych wind i tak nikt nie korzystał (przeznaczone są chyba tylko dla inwalidów).
Złe wrażenie pogłębiała jeszcze liczebność grupy. Wieża jest bowiem elementem warowni zwiedzanym z przewodnikiem. Z nami było minimum 30 osób i jeśli przewodnik coś mówił w jednym pomieszczeniu to połowa grupy nie mieściła się w nim i nic nie słyszała.
Po drodze jest mało ciekawa wystawa etnograficzna, a gdzieś od połowy wieży mamy możliwość wyjścia nową, szeroką klatką schodową lub oryginalną, wąską i ta opcja jest o niebo lepsza. Przy okazji grupa podzieliła się i na chwilę zrobił się luz. Na górze jest otwarty taras, z którego rozpościera się bardzo ładny widok na jezioro, w inne strony nieco mniej. Pod tarasem grupa musi się zebrać z powrotem, co oznacza że ci co weszli pierwsi muszą czekać na resztę i to długo, stojąc w dusznym pomieszczeniu. Tak więc autorzy przebudowy wieży przewidzieli windy i klatkę schodową niczym na jakimś blokowisku, ale nie pomyśleli o zwykłej ławie na której ludzie starsi czy z małym dzieckiem mogliby przeczekać!!
Schodząc mijamy zbroje rycerskie i różne eksponaty, przy których przewodnik się zatrzymuje i opowiada. Są też ciekawe tablice informacyjne, z którymi chciałem się zapoznać, ale nie ma na to czasu, bo albo słuchamy przewodnika albo czytamy (a i tak nie zdążymy przeczytać całości, bo teksty są długie). Tak więc wieszanie tablic w takim miejscu to kolejny nonsens w tym zamku.
Podsumowując, zwiedzanie wieży to całkowita klapa organizacyjna, a jej wygląd kompromituje projekt rewitalizacji, ale zamek po tych pracach stał się interesującym zabytkiem i warto tu przyjechać. Jest co oglądać, bilety są tanie i obowiązuje dzień z darmowym wejściem. Szkoda, że zarządcom brakuje wyobraźni i pomysłów na właściwe zorganizowanie zwiedzania.
Gratisowo można jeszcze pospacerować po przedzamczach. Widać stamtąd fosy i resztki murów obwodowych, pojawiły się też średniowieczne maszyny oblężnicze oraz taras widokowy w jednym z narożników (choć nie ma z niego na co patrzeć).


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad