KLUKI - Skansen

KLUKI - Skansen Muzeum Wsi Słowińskiej

 
5.0 (1)
  5400 1

KLUKI - Skansen Muzeum Wsi Słowińskiej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen Muzeum Wsi Słowińskiej
  • Atrakcja całoroczna

Skansen w Klukach to instytucja powstała w 1963 roku, a jej pełna nazwa brzmi Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Początkowo składał się z 1 zagrody (Reimannów) i ponad 300 eksponatów prezentujących kulturę Słowińców czyli słowiańskiej ludności wyznania luterańskiego, zamieszkałej nad jeziorami Gardno i Łebsko (zwani byli też Kaszubami Nadłebskimi). Ostatni jej przedstawiciele mieszkali w Klukach do lat 70-tych XX w., ale ich język zanikł na pocz. XX w. - posługiwali się j. niemieckim i stąd byli uznawani za Niemców.
Obecnie w skład skansenu, na 10 hektarach, wchodzi 5 pełnych zagród i kilka pojedynczych chałup, w tym jedna zamieniona na karczmę, w sumie ok. 20 obiektów . Częściowo są to budynki stojące na swoim oryginalnym miejscu, inne sprowadzono aby wiernie otworzyć wygląd dawnej wsi słowińskiej. Najstarszym obiektem jest XVIII-wieczna chałupa Charlotty Kluck. Od maja do sierpnia w Klukach odbywają się różne imprezy cykliczne o charakterze folklorystycznym i etnograficznym, najbardziej znane to majowe "Czarne Wesele". Muzeum otwarte jest przez cały rok, codziennie w godz. 10-18 (4.05-31.08) i 9-16 (1.09-3.05). W poniedziałki krócej i dostępna jest tylko 1 zagroda.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Panel informacyjny
Gospodyni wita gości
Zdjęcie
Wnętrze chaty
Chaty i zagrody w skansenie
KLUKI - Skansen

Filmy

Rafał "Ciany" Wyciszkiewicz - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - Kluki 27   tel. +48 59 846 30 20 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kluki (woj. Pomorskie) - Skansen Muzeum Wsi Słowińskiej

format D: N54.6817916°,  E17.3329715°
format DM: 54° 40.907496'N, 17° 19.97829'E 
format DMS: 54° 40' 54.45''N, 17° 19' 58.70''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Skansen jest nietypowo rozłożony  po obu stronach jedynej drogi w okolicy. W ten sposób mamy wrażenie jakbyśmy  znaleźli się w prawdziwej dawnej wsi, a nie w sztucznie utworzonym obiekcie. Chaty zawierają  zarówno pierwotny wystrój jak i ekspozycje, w tym sporo starych zdjęć, które czasem są powiększone na całą ścianę. Są też stanowiska odsłuchowe i z filmami, a  nawet ze 2 terminale komputerowe  (niestety ekrany dotykowe nie działały poprawnie), ale jednak dominują tablice tekstowe. To, jak i  ogólna tematyka  sprawia, że całość jest  raczej ciężko strawna dla dzieci, ale dorośli znajdą tu mnóstwo informacji o Słowińcach, a ich historia jest bardzo ciekawa i mało znana. W chałupach gdzie pokazywane są dawne wnętrza można spotkać kobiety wykonujące  prace domowe jak prasowanie czy haftowanie - zupełnie jakby tam mieszkały. W jednej działa kuchnia i można kupić m.in. dobrą zupę ziemniaczaną.  Realizm jest więc bardzo duży. 
Z ciekawych zagród możemy tu zobaczyć gospodarstwo rybackie, z łodziami, sieciami, szałasem. Unikatową tradycją  w Klukach było  pozyskiwanie torfu.  Zajęcie to jest dziś odtwarzane przez pracowników skansenu - oglądamy proces wykopywania i  suszenia torfu, wykorzystywanego potem na opał.  Obok, rzemieślnik  wykonuje drewniane buty dla koni, aby nie zapadały się one w torfie.  Poza tym jeszcze przed kilkoma chatami różni rzemieślnicy  prezentują swój fach.  A oprócz koników w skansenie można spotkać inne zwierzęta jak kury, gęsi, kozy i to one najbardziej zainteresowały naszego syna.   
Fajnie, że zatrudnionych jest tu tak wiele osób  i obiekt żyje, ale brakuje trochę atrakcji dla najmłodszych. Na pewno warto jednak tu przyjechać przy okazji wypoczynku nad morzem. Nie nachodzimy się za dużo, bo zabudowa skansenu zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię, ale prezentuje się w lecie bardzo urokliwie - charakterystyczne szachulcowe chaty otoczone są przez kwiaty, zboże i sprzęty używane na wsi, dachy porasta mech w jaskrawych barwach. 
A wracając  do jedzenia to nieopodal kasy stoi karczma, którą ponoć warto odwiedzić, ale przechodząc z jednej części skansenu do drugiej natkniemy się na miejscowe gospodynie, sprzedające różne wypieki na stolikach przy ulicy. Polecam spróbować, bo nam tak posmakowały ich ciasta, że całkowicie zapchaliśmy się słodkościami i do karczmy nikomu nie chciało się już iść! 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zdjęcie
Panel informacyjny
Zdjęcie
Gospodyni wita gości
Wnętrze chaty
Chaty i zagrody w skansenie
KLUKI - Skansen

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kluki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kluki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.