ikonka GDYNIA - Akwarium Gdyńskie

Informacje o atrakcji turystycznej

GDYNIA - Akwarium Gdyńskie
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Akwarium Gdyńskie
Akwarium powstało w Gdyni przy Molo Południowym w 1971 r. Do 2003 roku nosiło nazwę Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Modernizacja obiektu w XXI wieku przyniosła rozbudowę o akwaterraria, salę kinowo - konferencyjna, sale do zajęć laboratoryjnych, salę do zajęć przedszkolnych z morskimi pluszakami oraz Salę Mokrą, gdzie można dotykać wybrane okazy ryb. Od 2005 roku Akwarium posiada status ogrodu zoologicznego. Na 4 kondygnacjach prezentuje się w nim 4 podstawowe biotopy występujące na świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, tropików Amazonii oraz Morza Bałtyckiego. Zwierzęta zajmują blisko 70 akwariów o pojemności od 200 do 10 000 litrów. Jest ich ok. 1500 sztuk z 250 gatunków, w tym: węgorze elektryczne, ośmiornica olbrzymia, mątwy, rekiny. Ponadto ekspozycja obejmuje spreparowane okazy flory i fauny morskiej, dioramy, płaskorzeźby, plansze przedstawiają informacje związane z życiem w podwodnym środowisku oraz eksploatacją zasobów mórz i oceanów.
Akwarium jest czynne codziennie przez cały rok, w miesiącach wakacyjnych od 9:00 do 21:00, po sezonie krócej.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdynia - Akwarium Gdyńskie
format D: N 54.518346°,   E 18.557431°
format DM: N 54° 31.10076',   E 18° 33.44586'
format DMS: N 54° 31' 06.05'',   E 18° 33' 26.75''
pytajnik
Adres:
Akwarium Gdyńskie MIR - PIB - al. Jana Pawła II 1, Gdynia, gsm 587 326 60

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 stycznia 2016

Akwarium stoi nad samym morzem przy popularnym gdyńskim deptaku, ale parkowanie aut jest dozwolone w pobliżu. Opłaty w parkometrach tylko w dni powszednie i wtedy można tu znaleźć miejsce, w weekendy bardzo o nie trudno.
Ekspozycja zajmuje kilka pięter. Niepełnosprawni i turyści z małymi dziećmi w wózkach mogą korzystać z windy. Placówka jest zresztą pod tym względem świetnie wyposażona i na każdej kondygnacji posiada własne wózki (bezpłatne) do wożenia dzieci, a na dole toaletę z przewijakiem.
Najpierw wchodzimy do części muzealnej z planszami, makietami, rzeźbami i wypchanymi okazami. Warto uprzedzić o tym wcześniej dzieciaka, bo mimo że wystawy są całkiem ciekawe to nasz nie mógł się już doczekać żywych zwierząt i zaczął marudzić. W tej części oglądamy m.in fajne dioramy prezentujące środowiska morskie i nadmorskie z rożnych regionów świata, mnóstwo wypreparowanych gatunków ryb, makiety zwierząt morskich, porównanie ich wielkości z największym ssakiem i dinozaurem. Kontynuacja ekspozycji znajduje się najwyższym piętrze. Tam głównym elementem jest wielka makieta Bałtyku pokazująca ukształtowanie jego dna. Jest ona w pewnym stopniu interaktywna - przyciskami można podświetlać określone miejsca - miasta, wyspy, głębie itp. Dookoła makiety rozmieszczone są stanowiska z różnymi informacjami przyrodniczymi wzbogaconymi o mapki, trójwymiarowe plansze i układanki dla dzieci. Ma to na pewno sporą wartość edukacyjną, ale nie wszystkich może interesować.
Pozostała część obiektu to już akwaria i terraria. Myślę, że ich ocena zależy od tego co kto już widział w życiu i jakie ma oczekiwania. Nie ma tu zapierających dech w piersiach widoków, znanych z filmów i zdjęć zagranicznych oceanariów, wielkich zbiorników czy tuneli, w których ryby opływają nas z każdej strony. Jednak to co jest, całkowicie nas usatysfakcjonowało. Tradycyjne w większości akwaria prezentują się bardzo dobrze, posiadają ładny egzotyczny wystrój, a niektóre gatunki morskich stworzeń są po prostu niesamowite. Warto dłużej przy nich postać, bo czasem coś niespodziewanie wysunie łebek z piasku, albo nieruchoma jak skała ryba zacznie nagle szaleć po całym akwarium. Super zrobiono zbiornik z meduzami, które niczym w okienku można oglądać z ubu stron i pstryknać fajną fotkę z meduzą na twarzy. Nie brakuje koników morskich, rozgwiazd, małych rekinów, różnych krabów i wielokolorowych rybek żyjących w środowisku rafy koralowych (akwaria z rafą są oczywiście zdecydowanie najciekawsze).
Niestety nie zobaczyliśmy sali gdzie można dotykać ryby. O jej istnieniu dowiedziałem się dopiero po powrocie. Nie wiem jak to możliwe, że nie widzieliśmy żadnych wskazówek ani nikt nas tam nie zaprowadził. Być może paniom z obsługi się spieszyło i pozbawiły nas tej atrakcji (kończyliśmy zwiedzanie niedługo przed zamknięciem placówki) albo sala była w jakimś remoncie.
Ogólnie jednak pomysł odwiedzin w pierwszy posezonowy weekend sprawdził się w 100%. Żadnego tłoku, wszystko można oglądać w dowolnej kolejności i dowolnie długo, mogliśmy też swobodnie wracać do najciekawszych akwariów, a czytałem że na wakacjach jest z tym wszystkim problem.
Bilety może nie są tanie, ekspozycje trochę staroświeckie, ale każdy z naszej trójki wyszedł zadowolony, więc wrażenia są jak najbardziej pozytywne, pewnie jeszcze tu wrócimy aby pogłaskać ryby.


Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
100
Zgłoś naruszenie zasad