ikonka GDYNIA - Akwarium Gdyńskie

Informacje o atrakcji turystycznej

GDYNIA - Akwarium Gdyńskie
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Akwarium Gdyńskie
Akwarium powstało w Gdyni przy Molo Południowym w 1971 r. Do 2003 roku nosiło nazwę Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Modernizacja obiektu w XXI wieku przyniosła rozbudowę o akwaterraria, salę kinowo - konferencyjna, sale do zajęć laboratoryjnych, salę do zajęć przedszkolnych z morskimi pluszakami oraz Salę Mokrą, gdzie można dotykać wybrane okazy ryb. Od 2005 roku Akwarium posiada status ogrodu zoologicznego. Na 4 kondygnacjach prezentuje się w nim 4 podstawowe biotopy występujące na świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, tropików Amazonii oraz Morza Bałtyckiego. Zwierzęta zajmują blisko 70 akwariów o pojemności od 200 do 10 000 litrów. Jest ich ok. 1500 sztuk z 250 gatunków, w tym: węgorze elektryczne, ośmiornica olbrzymia, mątwy, rekiny. Ponadto ekspozycja obejmuje spreparowane okazy flory i fauny morskiej, dioramy, płaskorzeźby, plansze przedstawiają informacje związane z życiem w podwodnym środowisku oraz eksploatacją zasobów mórz i oceanów.
Akwarium jest czynne codziennie przez cały rok, w miesiącach wakacyjnych od 9:00 do 21:00, po sezonie krócej.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdynia - Akwarium Gdyńskie
format D: N 54.518346°,   E 18.557431°
format DM: N 54° 31.10076',   E 18° 33.44586'
format DMS: N 54° 31' 06.05'',   E 18° 33' 26.75''
pytajnik
Adres:
Akwarium Gdyńskie MIR - PIB - al. Jana Pawła II 1, Gdynia, gsm 587 326 60

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 stycznia 2016

Akwarium stoi nad samym morzem przy popularnym gdyńskim deptaku, ale parkowanie aut jest dozwolone w pobliżu. Opłaty w parkometrach tylko w dni powszednie i wtedy można tu znaleźć miejsce, w weekendy bardzo o nie trudno.
Ekspozycja zajmuje kilka pięter. Niepełnosprawni i turyści z małymi dziećmi w wózkach mogą korzystać z windy. Placówka jest zresztą pod tym względem świetnie wyposażona i na każdej kondygnacji posiada własne wózki (bezpłatne) do wożenia dzieci, a na dole toaletę z przewijakiem.
Najpierw wchodzimy do części muzealnej z planszami, makietami, rzeźbami i wypchanymi okazami. Warto uprzedzić o tym wcześniej dzieciaka, bo mimo że wystawy są całkiem ciekawe to nasz nie mógł się już doczekać żywych zwierząt i zaczął marudzić. W tej części oglądamy m.in fajne dioramy prezentujące środowiska morskie i nadmorskie z rożnych regionów świata, mnóstwo wypreparowanych gatunków ryb, makiety zwierząt morskich, porównanie ich wielkości z największym ssakiem i dinozaurem. Kontynuacja ekspozycji znajduje się najwyższym piętrze. Tam głównym elementem jest wielka makieta Bałtyku pokazująca ukształtowanie jego dna. Jest ona w pewnym stopniu interaktywna - przyciskami można podświetlać określone miejsca - miasta, wyspy, głębie itp. Dookoła makiety rozmieszczone są stanowiska z różnymi informacjami przyrodniczymi wzbogaconymi o mapki, trójwymiarowe plansze i układanki dla dzieci. Ma to na pewno sporą wartość edukacyjną, ale nie wszystkich może interesować.
Pozostała część obiektu to już akwaria i terraria. Myślę, że ich ocena zależy od tego co kto już widział w życiu i jakie ma oczekiwania. Nie ma tu zapierających dech w piersiach widoków, znanych z filmów i zdjęć zagranicznych oceanariów, wielkich zbiorników czy tuneli, w których ryby opływają nas z każdej strony. Jednak to co jest, całkowicie nas usatysfakcjonowało. Tradycyjne w większości akwaria prezentują się bardzo dobrze, posiadają ładny egzotyczny wystrój, a niektóre gatunki morskich stworzeń są po prostu niesamowite. Warto dłużej przy nich postać, bo czasem coś niespodziewanie wysunie łebek z piasku, albo nieruchoma jak skała ryba zacznie nagle szaleć po całym akwarium. Super zrobiono zbiornik z meduzami, które niczym w okienku można oglądać z ubu stron i pstryknać fajną fotkę z meduzą na twarzy. Nie brakuje koników morskich, rozgwiazd, małych rekinów, różnych krabów i wielokolorowych rybek żyjących w środowisku rafy koralowych (akwaria z rafą są oczywiście zdecydowanie najciekawsze).
Niestety nie zobaczyliśmy sali gdzie można dotykać ryby. O jej istnieniu dowiedziałem się dopiero po powrocie. Nie wiem jak to możliwe, że nie widzieliśmy żadnych wskazówek ani nikt nas tam nie zaprowadził. Być może paniom z obsługi się spieszyło i pozbawiły nas tej atrakcji (kończyliśmy zwiedzanie niedługo przed zamknięciem placówki) albo sala była w jakimś remoncie.
Ogólnie jednak pomysł odwiedzin w pierwszy posezonowy weekend sprawdził się w 100%. Żadnego tłoku, wszystko można oglądać w dowolnej kolejności i dowolnie długo, mogliśmy też swobodnie wracać do najciekawszych akwariów, a czytałem że na wakacjach jest z tym wszystkim problem.
Bilety może nie są tanie, ekspozycje trochę staroświeckie, ale każdy z naszej trójki wyszedł zadowolony, więc wrażenia są jak najbardziej pozytywne, pewnie jeszcze tu wrócimy aby pogłaskać ryby.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
100
Zgłoś naruszenie zasad