ikonka GDAŃSK - Żuraw

Informacje o atrakcji turystycznej

GDAŃSK - Żuraw
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Żuraw
Żuraw to najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie i największe tego typu urządzenie powstałe w okresie średniowiecza. Zbudowano go w latach 1442-1444 nad Motławą, pomiędzy 2 obronnymi wieżami o grubości dolnych murów 4 m, nad wodną bramą miejską (Brama Szeroka). Żuraw zawsze należał do miasta i był źródłem niemałych dochodów. Zarządzał nim mistrz dźwigowy. Służył do załadunku oraz rozładunku towarów i balastu na statki. Transportowano nim głównie zboże, przyprawy, wino, piwo, a także wyroby jubilerskie. Jego udźwig wynosił ok. 4 tony na wysokość 11 metrów i 2 tony na wysokość 27 metrów. W XIX w. stracił na znaczeniu i najczęściej był wykorzystywany jako stawiacz okrętowych masztów oraz podnośnik mniejszych statków w celu naprawy sterów lub śrub. W 1858 r. zmarł ostatni mistrz dźwigowy. W 1945 r. drewniana część żurawia została spalona przez wojska sowieckie, a zrekonstruowano ją w 1959 r., by 3 lata później udostępnić do zwiedzania Obecnie jest filią Narodowego Muzeum Morskiego. We wnętrzu urządzono wystawę przedstawiającą życie w Gdańsku jako mieście portowym w okresie jego największego rozkwitu - między XVI a XVIII stuleciem. Udostępniono też do oglądania mechanizm dźwigu portowego czyli drewniane koła deptakowe o średnicy ok. 6 metrów (napędzane przez ludzi bądź konie). W przyszłości koła te mają być ponownie ruchome.
Muzeum jest czynne przez cały rok w dniach wtorek - niedziela za wyjątkiem miesięcy wakacyjnych, kiedy jest czynne codziennie w godz. 10:00-18:00 (po sezonie krócej).
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdańsk - Żuraw
format D: N 54.350546°,   E 18.65741°
format DM: N 54° 21.03276',   E 18° 39.4446'
format DMS: N 54° 21' 01.97'',   E 18° 39' 26.68''
pytajnik
Adres:
Żuraw - Narodowe Muzeum Morskie - ul. Szeroka 67/68, Gdańsk, tel. (58) 301 69 38, (58) 329 87 60

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
amarlena  Autor  Autor: amarlena     Data dodania  25 kwietnia 2017

Będąc w Gdańsku trudno nie zobaczyć Żurawia. Ale wg mnie nie można pominąć jego wnętrza i wystawy muzealnej, bo jest przygotowana tak aby zadowolić starszych i młodszych zwiedzających. Wiele mówi o działaniu dawnego portu i historii miasta.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   6 stycznia 2016

Żuraw jest częścią reprezentacyjnego deptaka gdańskiego i pięknie prezentuje się nad Motławą, między ceglanymi basztami w rzędzie odnowionych kamienic. Najlepiej widać to z drugiego brzegu rzeki, lub wyspy Ołowianki na którą można podpłynąć kursującym co chwilę stateczkiem. O dziwo, od strony miasta Żuraw wygląda całkiem inaczej i idąc za pierwszym razem ulicą Szeroką nawet nie zorientowaliśmy się, że mamy przed sobą tę słynną budowlę.
Cześć ekspozycyjna umieszczona jest w basztach na 3 kondygnacjach. Wystawy są całkiem fajne i zaciekawiły syna, pokazują np. makiety dawnych budynków portowych, w tym oczywiście samego Żurawia wraz z przekrojem, aby widzieć jak to wszystko było urządzone i jak działało (jedna makieta jest nawet ruchoma). Są też części statków wyłowione z morza, sporo miejsca jest poświęcone gdańskim latarniom morskim i Twierdzy Wisłoujście oraz rzemiosłom związanym ze statkami jak np. powroźnictwo i smolnictwo. Parę pomieszczeń zamieniono na rekonstrukcje dawnych wnętrz z manekinami, np. kantorka kupieckiego czy salonu mieszczańskiego. Nie zabrakło 1 czy 2 terminali komputerowych, na których dzieci mogą się trochę pobawić, więc wystawa zasługuje na pochwałę.
2 najwyższe piętra to właściwy dźwig - drewniana konstrukcja z wielkimi kołami i grubą liną. Tu wspinamy się po schodo-drabinkach i oglądamy tylko sam mechanizm, można też spoglądnąć przez okno na Motławę z wyspami, po czym wracamy do ekspozycji. Szkoda, że nie można zobaczyć urządzenia w ruchu.
Na końcu jest salka z wielką makietą Twierdzy oraz miejscem do oglądnięcia filmu w telewizorze. Jest on poświęcony archeologii podwodnej, więc tematyka ciekawa, ale realizacja filmu niezbyt porywająca i nasz dzieciak szybko się znudził. Musieliśmy przerwać i wyjść, bo nie mógł już wysiedzieć, ale sam pomysł z filmem na koniec jest bardzo dobry - można odpocząć po zwiedzaniu. Nam zajęło ono niecałą godzinę.
Podsumowując, uważam że zdecydowanie warto zobaczyć Żurawia nie tylko z zewnątrz ale i w środku. Jest to najbardziej charakterystyczny budynek Gdańska, a przy tym ekspozycja jest interesująca, a ceny wstępu bardzo niskie (dzieci i studenci do 26 lat płacą tylko 1 zł).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad