ikonka GDAŃSK - Muzeum Bursztynu

Informacje o atrakcji turystycznej

GDAŃSK - Muzeum Bursztynu
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Bursztynu
Miejsce na medal 2014
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Gdańskie Muzeum Bursztynu powstało w 2006 r. i zajęło część średniowiecznych fortyfikacji miejskich z Wieżą Więzienną na dawnym przedbramiu. Jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Każde piętro wieży eksponuje jakieś zagadnienie związane ze "złotem północy", np. jego powstanie, pozyskiwanie i obróbka, zabytkowe przedmioty, właściwości, biżuterię czy sztukę współczesną. Na poddaszu (40 m wysokości) funkcjonuje punkt widokowy. W 2006 r. placówka zdobyła wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej, a następnie certyfikat w konkursie "Najlepszy produkt turystyczny 2009". Chlubą muzeum jest wyjątkowy w skali światowej okaz inkluzji jaszczurki odkrytej na plaży w gdańskich Stogach oraz najcenniejsze eksponaty: jedno z 11 bursztynowych jaj Faberge i  XVIII-wieczna miniatura kabinetu bursztynowego (bogato zdobiony mebel skrzyniowy w typie szafy gdańskiej). Muzeum jest czynne codziennie, poza poniedziałkami, zwykle w godz. 10-16. W wtorki wstęp za darmo, ale otwarte tylko do godz. 13.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podlasiu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdańsk - Muzeum Bursztynu
format D: N 54.350004°,   E 18.647217°
format DM: N 54° 21.00024',   E 18° 38.83302'
format DMS: N 54° 21' 00.01'',   E 18° 38' 49.98''
pytajnik
Adres:
Muzeum Bursztynu

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   6 listopada 2015

Muzeum znajduje się na skraju turystycznego centrum Gdańska. Po wejściu za bramę mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się na dziedziniec średniowiecznego zameczku. Ceglane mury, drewniany krużganek, armaty, kamienne rzeźby - dość niespodziewany widok, ale bardzo pozytywny. Muzeum posiada dzień darmowego zwiedzania i to kolejna jego zaleta jaką odkryliśmy, bo akurat przypadkiem na niego trafiliśmy. Musieliśmy poczekać kilkanaście minut, bo wejście odbywa się cyklicznie, co kilkadziesiąt minut. Mimo darmochy wielkich tłumów we wrześniu nie było, ale i tak kilka osób nie zmieściło się i musiało czekać na następną godzinę. Limit to chyba 15 osób, trzeba więc pilnować swojej kolejki, gdy otworzą się drzwi.
Ekspozycja prezentowana jest w wieży na wielu kondygnacjach, więc na początku, gdy wszyscy są 1. pietrze może być trochę tłoczno. Jednak dzięki temu, że nie ma przewodnika i każdy zwiedza we własnym tempie, grupa zaraz rozchodzi się i robi się luźno. Na początku oglądamy różne okazy bursztynu - od wielkich surowych brył do ciekawych oszlifowanych kamieni.
Efektowne oświetlenie wraz z gotyckimi murami tworzy bardzo fajny klimat. Wystawa wzbogacona jest o nowoczesne rozwiązania pozwalające powiększyć i dokładniej obejrzeć dany okaz bursztynu, np. można sterować kamerką, która wyświetla powiększony eksponat na ekranie LCD. Bursztyny z najciekawszymi inkluzjami posiadają szkło powiększające, przez które dokładnie można zobaczyć to co w nich utknęło (najbardziej niesamowita jest kilkucentymetrowa jaszczurka!). Wyżej można obejrzeć m.in. pokój alchemika i różne, czasem fantastyczne dzieła z bursztynu, a nawet poczuć jego zapach z kadzidła. Na każdym piętrze stoi terminal komputerowy z dodatkowymi informacjami. To wszystko sprawia, że bursztynowa tematyka powinna przykuć uwagę dzieci, nasz syn był zainteresowany nawet bardzo, tak gdzieś do 3 piętra, potem zaczęło mu się już nudzić. Entuzjazm gasiła też pani pilnująca, która przy każdym żywszym kroku zwracała mu uwagę, że nie można biegać!
Wyższe piętra generalnie nie są jednak skierowane dla przedszkolaków, bardziej dla kobiet, bo mamy tu biżuterię i stroje z bursztynowymi ozdobnikami, a także sztukę współczesną. Niektóre przedmioty są wyjątkowo piękne, inne oryginalne. Pamiętam figurkę Obcego, bursztynową gitarę, na której grał Tymom Tymański, wspaniałe jajko Faberge, paterę z bursztynowo-marmurowo-srebrnymi owocami. Ogólnie eksponaty są bardzo ciekawe, a ich rozłożenie przemyślane.
To jednak nie wszystko, bo na samej górze turyści mają jeszcze możliwość popatrzenia z góry na Gdańsk, a konkretnie przez okna na 3 strony świata. Widok jest super, a muzeum zasługuje na koleją pochwałę za umieszczenie przy każdym oknie zdjęcia z widokiem, który mamy przed sobą i podpisanymi najważniejszymi obiektami. Tak więc każdy, nawet osoby kompletnie nie znające miasta wiedzą na co patrzą.
Na koniec teoretycznie czeka nas już tylko zejście na sam dół schodami do wyjścia wg wskazówek na ścianach, ale że syn chciał jeszcze pobawić się urządzeniami na 1. piętrze, weszliśmy ponownie do tego pomieszczenia i nikt nie robił problemu. Byliśmy sami i w pełni to wykorzystaliśmy, aby jeszcze raz oglądnąć najciekawsze okazy.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
70
Zgłoś naruszenie zasad