Eksponaty

GDAŃSK - Muzeum Bursztynu

 
6.0 (1)
4132 1
foetus Zaktualizowano: 02-04-2016
GDAŃSK - Muzeum Bursztynu

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Bursztynu
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejsce na medal 2014

Gdańskie Muzeum Bursztynu powstało w 2006 r. i zajęło część średniowiecznych fortyfikacji miejskich z Wieżą Więzienną na dawnym przedbramiu. Jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Każde piętro wieży eksponuje jakieś zagadnienie związane ze "złotem północy", np. jego powstanie, pozyskiwanie i obróbka, zabytkowe przedmioty, właściwości, biżuterię czy sztukę współczesną. Na poddaszu (40 m wysokości) funkcjonuje punkt widokowy. W 2006 r. placówka zdobyła wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej, a następnie certyfikat w konkursie "Najlepszy produkt turystyczny 2009". Chlubą muzeum jest wyjątkowy w skali światowej okaz inkluzji jaszczurki odkrytej na plaży w gdańskich Stogach oraz najcenniejsze eksponaty: jedno z 11 bursztynowych jaj Faberge i XVIII-wieczna miniatura kabinetu bursztynowego (bogato zdobiony mebel skrzyniowy w typie szafy gdańskiej). Muzeum jest czynne codziennie, poza poniedziałkami, zwykle w godz. 10-16. W wtorki wstęp za darmo, ale otwarte tylko do godz. 13.


GALERIA

Zdjęcia

Alien
Widok z góry
1. piętro
Piękne jajko
Eksponaty

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Muzeum Bursztynu

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk / Podlaskie - Muzeum Bursztynu

format D: N 54.3500038°,   E 18.6472168°
format DM: N 54° 21.000228',   E 18° 38.833008'
format DMS: N 54° 21' 00.01'',   E 18° 38' 49.98''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
6.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
6.0
Muzeum znajduje się na skraju turystycznego centrum Gdańska. Po wejściu za bramę mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się  na dziedziniec średniowiecznego zameczku. Ceglane mury, drewniany krużganek, armaty, kamienne rzeźby - dość niespodziewany widok, ale bardzo pozytywny. Muzeum posiada dzień darmowego zwiedzania i to kolejna jego zaleta jaką odkryliśmy, bo akurat przypadkiem na niego trafiliśmy. Musieliśmy poczekać kilkanaście minut, bo wejście  odbywa się cyklicznie, co kilkadziesiąt minut. Mimo darmochy wielkich tłumów we wrześniu nie było, ale i tak  kilka osób nie zmieściło się i musiało czekać na następną godzinę. Limit to chyba 15 osób, trzeba więc pilnować swojej kolejki, gdy otworzą się drzwi. 
Ekspozycja  prezentowana jest w wieży na wielu kondygnacjach, więc na początku, gdy wszyscy są 1. pietrze może być trochę tłoczno. Jednak dzięki temu, że nie ma  przewodnika i każdy zwiedza we własnym tempie, grupa zaraz rozchodzi się i robi się luźno. Na początku oglądamy  różne okazy bursztynu - od wielkich surowych brył do ciekawych oszlifowanych kamieni. 
Efektowne  oświetlenie  wraz z gotyckimi murami  tworzy bardzo fajny  klimat. Wystawa wzbogacona jest o nowoczesne rozwiązania pozwalające powiększyć i dokładniej obejrzeć dany okaz bursztynu,  np. można sterować kamerką, która  wyświetla powiększony eksponat na ekranie LCD.  Bursztyny z najciekawszymi inkluzjami posiadają szkło powiększające, przez które dokładnie można zobaczyć to co w nich utknęło  (najbardziej niesamowita jest kilkucentymetrowa jaszczurka!). Wyżej można obejrzeć m.in. pokój alchemika i różne, czasem fantastyczne dzieła z bursztynu, a nawet poczuć  jego zapach z kadzidła.  Na każdym  piętrze stoi   terminal komputerowy z dodatkowymi informacjami. To wszystko sprawia,  że bursztynowa tematyka powinna przykuć uwagę dzieci,  nasz syn był zainteresowany nawet bardzo, tak  gdzieś do 3 piętra, potem zaczęło mu się już nudzić. Entuzjazm  gasiła też pani pilnująca, która przy każdym żywszym kroku zwracała mu uwagę, że nie można biegać!
Wyższe piętra generalnie nie są jednak skierowane dla przedszkolaków, bardziej dla kobiet, bo mamy tu biżuterię i stroje  z bursztynowymi ozdobnikami, a także sztukę współczesną. Niektóre przedmioty są wyjątkowo piękne, inne  oryginalne. Pamiętam  figurkę Obcego, bursztynową gitarę, na której grał Tymom Tymański, wspaniałe jajko Faberge, paterę z bursztynowo-marmurowo-srebrnymi owocami. Ogólnie eksponaty są bardzo ciekawe, a ich rozłożenie przemyślane.
To jednak nie wszystko, bo na samej górze turyści mają jeszcze możliwość popatrzenia z góry na Gdańsk, a konkretnie  przez okna na 3  strony świata. Widok jest super, a muzeum zasługuje na koleją pochwałę za umieszczenie przy każdym oknie  zdjęcia z widokiem, który mamy przed sobą i podpisanymi najważniejszymi obiektami. Tak więc każdy, nawet osoby kompletnie nie znające miasta wiedzą na co patrzą.
Na koniec teoretycznie czeka nas już tylko zejście na sam dół schodami do wyjścia wg wskazówek na ścianach, ale że syn chciał jeszcze pobawić się urządzeniami na 1. piętrze, weszliśmy  ponownie do tego pomieszczenia i nikt nie robił problemu. Byliśmy sami i w pełni to wykorzystaliśmy, aby jeszcze raz oglądnąć najciekawsze okazy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Alien
Widok z góry
1. piętro
Piękne jajko
Eksponaty