ikonka GDAŃSK - Muzeum Archeologiczne

Informacje o atrakcji turystycznej

GDAŃSK - Muzeum Archeologiczne
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Archeologiczne

Gdańskie Muzeum Archeologiczne powstało w 1962 r. Wcześniej, bo od 1953 r. było ono częścią Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Placówka dokumentuje i eksponuje zabytki kultury materialnej mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, wyroby bursztynowe, a także kolekcję zabytków archeologicznych i eksponatów etnograficznych z Sudanu. W tym celu muzuem od począatku istnienia prowadzi badania acheologiczne na terenie Pomorza oraz w Sudanie. W sumie posiada ok. 30 tys eksponatów datowanych od paleolitu do XX wieku na 5 wystawach stałych. Zwykle działa też kilka wystaw czasowych. Poza tym muzeum zajmuje się działalnością naukową i edukacyjną, poprzez organizację lekcji muzealnych i otwartych wykładów otwartych. Muzeum zajmuje zabytkowy budynek na starówce zwany "Domem Przyrodników" od mającego tu niegdyś swą siedzibę Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, założonego w 1743 roku. Jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w wakacje w godz. 9:00-17:00. W pozostale miesiące godziny zmienne, zazwyczaj do 16:00. Wieża widokowa czynna nawet w poniedziałki (do g. 16). W sobotę wstęp darmowy.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdańsk - Muzeum Archeologiczne
format D: N 54.349318°,   E 18.656384°
format DM: N 54° 20.95908',   E 18° 39.38304'
format DMS: N 54° 20' 57.54'',   E 18° 39' 22.98''
pytajnik
Adres:
Muzeum Archeologiczne - ul. Mariacka 25/26, Gdańsk, tel. (58) 322 21 00

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 października 2015

Muzeum ma świetną lokalizację - przy głównym deptaku, niedaleko Żurawia, więc każdy turysta musi przejść obok. Nie planowaliśmy wcześniej jego zwiedzania, ale zachęceni reklamami i ładną zabytkową kamienicą wstąpiliśmy. A kamienica ta, oprócz kilku pięter wykorzystanych na ekspozycję, posiada także wysoką wieżę, na której funkcjonuje punkt widokowy.
Muzeum prezentuje różnorodne wystawy, mniej i bardziej interesujące. Do tych lepszych zaliczyłbym wystawę "Tajemnice Doliny Nilu "- ciekawie zaaranżowana z afrykańskim tłem na ścianach, namiotem, chatką, strojami Sudańczyków, a nawet repliką fragmentu świątyni.
Z kolei najsłabsza jest dość makabryczna wystawa o schorzeniach prehistorycznych. Wydaje mi się, że oglądanie dziesiątków kości i czaszek z opisem ran i chorób jakie są na nich widoczne zainteresuje bardzo wąskie grono zwiedzających.
Najwięcej miejsca poświęcono oczywiście historii Gdańska oraz całego Pomorza Gdańskiego. Tutaj poziom jest także różny. Mnóstwo glinianych dzbanów, garnków, dawnych narzędzi, które nam się szybko opatrzyły. Z drugiej strony jest wielka lódź bojowa Słowian, makiety miasta i nieistniejącego zamku, a także pogańskie rzeźby czy chrześcijańskie symbole już z X wieku.
Osobną wystawę poświęcono bursztynowi, ale nie w pełni potrafiliśmy ją docenić, bo akurat dzień wcześniej byliśmy w muzeum bursztynu i naoglądaliśmy się aż nadto wszystkiego co jest z nim związane. Tutejsza ekspozycja jest o wiele skromniejsza, ale pokazuje kilka ciekawych zabytków wykonanych z bursztynu.
Wystawy stałe w większości zorganizowane są w tradycyjny sposób gablotkowy i dzieci mogą się tu nudzić (jedynie wspomniana ekspozycja znad Nilu jest żywsza). Praktycznie brak multimediów, wykorzystano je tylko w czasowej wystawie o kulcie maryjnym w średniowiecznym Gdańsku. Temat, który wydaje się dla dzieciaków mało interesujący, opracowano bardzo zręcznie i dzięki terminalom komputerowym oraz filmowi oglądanemu na telewizorze może zaciekawić. Dowiadujemy się m.in. jak wyglądały dawne pielgrzymki, co na nie zabierano i oglądamy pamiątki z sanktuariów maryjnych z całej Europy przywożone przez dawnych Gdańszczan.
Wieża widokowa jest fajnym dodatkiem do zwiedzania muzeum, choć trzeba na nią kupić osobny bilet. Wejście pozwoli spalić trochę kalorii, bo do pokonania jest bardzo duża ilość schodów. Szczyt jest zabudowany i pod dachem, ale widoczność super, bo jest dużo okienek i każde można otworzyć. Nie ma więc problemu ze zrobieniem fajnych zdjęć Motławy i części Starego Miasta.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad