ikonka CZOŁPINO - Latarnia morska

Informacje o atrakcji turystycznej

CZOŁPINO - Latarnia morska
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Latarnia morska

Latarnia morska przy osadzie Czołpino powstała w 1875 r., po 3 latach budowy. Przetrwała w oryginalnym stanie, większy remont przeprowadzono tylko w latach 90-tych XX wieku. Położona jest na najwyższej okolicznej wydmie (56 m npm) na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego i od 2013 r. zarządzana przez tę instytucję. Ma 25 m wysokości i zasięg światła 39 km, działa w pełni automatycznie. Od Bałtyku dzieli ją 1 km. Dla turystów latarnię udostępniono dopiero w 1994 r., ponieważ na tym terenie operowała rakietowa jednostka wojskowa i wstęp był zabroniony. Dojście jest możliwe tylko szlakiem pieszym o długości ok. 1,5 km. Przy szlaku stoją zabytkowe zabudowania mieszkalne latarników, które w przyszłości mają zostać zaadaptowane na cele turystyczne.
Latarnia jest otwarta od drugiej połowy maja do końca września w godz. 10:00-18:00 (w wakacje do 20:00).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki czy podróży rodzinnej!
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji
Atrakcji w pobliżu - położenie innych atrakcji w pobliżu () :
Współrzędne geograficzne dla atrakcji:
Czołpino - Latarnia morska
format D: N 54.71859°,   E 17.239047°
format DM: N 54° 43.1154',   E 17° 14.34282'
format DMS: N 54° 43' 06.92'',   E 17° 14' 20.57''
pytajnik
Adres:
Latarnia Czołpino - tel. (59) 8117 345, gsm 606 48 76 28

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
DODAJ ZDJĘCIA
musisz się zalogować lub zarejestrować (najszybciej z Facebooka)
Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Czołpino w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Czołpino wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

DODAJ RELACJĘ I OCEŃ ATRAKCJĘ
musisz się zalogować lub zarejestrować (najszybciej z Facebooka)

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  26 lutego 2015

Do latarni prowadzi szlak z tego samego parkingu co na wydmę Czołpińską. Trzeba tylko kawałek wrócić się i skręcić w prawo w leśną drogę wg wskazówki na drewnianej tablicy - stąd jest, w zależności od tempa ok. 20-30 min. Takie usytuowanie latarni morskich podoba mi się najbardziej - nie w mieście czy przy deptaku lecz z dala od cywilizacji. Przypomina w tym trochę Stilo, choć tam było ciekawiej. Tutaj jednak też idziemy przez ładny, dziko rosnący las, z tym że droga jest płaska i prosta jak drut. Jedynie końcowy odcinek to podejście pod górę, a właściwie zarośniętą wydmę, które można pokonać ubitą ścieżką lub łagodnymi schodami. Tu trzeba uważać, bo nasz syn miał bolesne spotkanie z jednym ze schodków. Po drodze mija się jedyne zabudowania bezludnego Czołpina - osadę latarników, ale wszystko jest ogrodzone i zamknięte.
Latarnia to okrągła, ceglana wieża, bez dodatkowych budynków. Wygląda interesująco z małymi okienkami oraz machikułami niczym baszta zamkowa i przeszklonym szczytem ze źródłem światła. Nie jest wysoka i trochę daleko od morza, przez co widoki są niezłe, ale pod warunkiem posiadania lornetki. Widać wtedy (poza Bałtykiem i otaczającymi lasami sosnowymi) w miarę dobrze także 3 jeziora i wydmę Czołpińską. Polecam przybyć ok. południa, bo przed godz. 16 zachodnia strona, patrząc pod słońce wyglądała szaro i nieciekawie. Niedługo problemem staną się wysokie drzewa, które zbliżają się już wysokością do latarni.
Obiekt nie posiada żadnej infrastruktury turystycznej, jedyny bar jest na parkingu.


Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad