ikonka CZOŁPINO - Latarnia morska

Informacje o atrakcji turystycznej

CZOŁPINO - Latarnia morska
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Latarnia morska

Latarnia morska przy osadzie Czołpino powstała w 1875 r., po 3 latach budowy. Przetrwała w oryginalnym stanie, większy remont przeprowadzono tylko w latach 90-tych XX wieku. Położona jest na najwyższej okolicznej wydmie (56 m npm) na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego i od 2013 r. zarządzana przez tę instytucję. Ma 25 m wysokości i zasięg światła 39 km, działa w pełni automatycznie. Od Bałtyku dzieli ją 1 km. Dla turystów latarnię udostępniono dopiero w 1994 r., ponieważ na tym terenie operowała rakietowa jednostka wojskowa i wstęp był zabroniony. Dojście jest możliwe tylko szlakiem pieszym o długości ok. 1,5 km. Przy szlaku stoją zabytkowe zabudowania mieszkalne latarników, które w przyszłości mają zostać zaadaptowane na cele turystyczne.
Latarnia jest otwarta od drugiej połowy maja do końca września w godz. 10:00-18:00 (w wakacje do 20:00).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Czołpino - Latarnia morska
format D: N 54.71859°,   E 17.239047°
format DM: N 54° 43.1154',   E 17° 14.34282'
format DMS: N 54° 43' 06.92'',   E 17° 14' 20.57''
pytajnik
Adres:
Latarnia Czołpino - tel. (59) 8117 345, gsm 606 48 76 28

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Czołpino w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Czołpino wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  26 lutego 2015

Do latarni prowadzi szlak z tego samego parkingu co na wydmę Czołpińską. Trzeba tylko kawałek wrócić się i skręcić w prawo w leśną drogę wg wskazówki na drewnianej tablicy - stąd jest, w zależności od tempa ok. 20-30 min. Takie usytuowanie latarni morskich podoba mi się najbardziej - nie w mieście czy przy deptaku lecz z dala od cywilizacji. Przypomina w tym trochę Stilo, choć tam było ciekawiej. Tutaj jednak też idziemy przez ładny, dziko rosnący las, z tym że droga jest płaska i prosta jak drut. Jedynie końcowy odcinek to podejście pod górę, a właściwie zarośniętą wydmę, które można pokonać ubitą ścieżką lub łagodnymi schodami. Tu trzeba uważać, bo nasz syn miał bolesne spotkanie z jednym ze schodków. Po drodze mija się jedyne zabudowania bezludnego Czołpina - osadę latarników, ale wszystko jest ogrodzone i zamknięte.
Latarnia to okrągła, ceglana wieża, bez dodatkowych budynków. Wygląda interesująco z małymi okienkami oraz machikułami niczym baszta zamkowa i przeszklonym szczytem ze źródłem światła. Nie jest wysoka i trochę daleko od morza, przez co widoki są niezłe, ale pod warunkiem posiadania lornetki. Widać wtedy w miarę dobrze (poza Bałtykiem i lasami sosnowymi) także 3 jeziora i wydmę Czołpińską. Polecam przybyć ok. południa, bo przed godz. 16 zachodnia strona, patrząc pod słońce wyglądała szaro i nie ciekawie. Niedługo problemem staną się wysokie drzewa, które zbliżają się już wysokością do latarni.
Obiekt nie posiada żadnej infrastruktury turystycznej, jedyny bar jest na parkingu.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad