ikonka SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - Ruchoma wydma Czołpińska

Informacje o atrakcji turystycznej

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - Ruchoma wydma  Czołpińska
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Nazwa atrakcji
Ruchoma wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska położona jest w zachodniej części  Słowińskiego Parku Narodowego, przy niezamieszkałej osadzie Czołpino. Jest to wydma ruchoma - stale  przesuwa się w kierunku wschodnim z prędkością 2-10 m. Jej wysokość dochodzi do 40 m. Można się do niej dostać wchodząc na szlak czerwony ze śródleśnego parkingu w Czołpinie lub  od strony brzegu Bałtyku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Słowiński Park Narodowy - Ruchoma wydma Czołpińska
format D: N 54.722662°,   E 17.25626°
format DM: N 54° 43.35972',   E 17° 15.3756'
format DMS: N 54° 43' 21.58'',   E 17° 15' 22.54''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słowiński Park Narodowy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słowiński Park Narodowy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  10 lutego 2015

Do Czołpina wybraliśmy się 2 lata po wyprawie na wydmy z Łeby. Przyjechaliśmy w podobną, pochmurną pogodę i jest to chyba dobre rozwiązanie, bo wędrówka po piaszczystych górach jest dość męcząca. Nie mieliśmy więc problemów z poceniem się czy parzącym w stopy piaskiem (najlepiej chodzić na bosaka), ale niestety czasem zmagaliśmy się z mżawką.
Całe Czołpino to jedynie leśny parking z barem i kasą. Dojście stąd na wydmy jest krótsze, tańsze i mniej oblegane niż od strony Łeby, ale po drodze brak dodatkowych atrakcji. Wszelkie opłaty uiszczamy na parkingu - za samochód i za wejście do parku narodowego dla poszczególnych osób. Z parkingu do pierwszego piachu mamy do przejścia ok. 1,5 km. Jest to ładny szlak - dookoła chroniony las, torfowiska, zwalone drzewa, gdzieniegdzie stoją jednak kałuże i jest błoto.
Wydma Czołpińska jest nieco inna od Łąckiej, bardziej zarośnięta i turysta ma tu mniej luzu - cały czas jesteśmy ograniczeni ogrodzeniem z palików i liny. Jednak wielkie góry piasku w polskim krajobrazie są tak niezwykłe, że trochę roślinności nie przeszkadza i chyba każdy jest oczarowany quasi-pustynnymi widokami. Trasa prowadzi nad samo morze, choć widać go dopiero ze wzniesienia po przejściu ok. 1 km. Trzeba koniecznie dojść przynajmniej do tego miejsca, bo jest to niejako ukoronowanie szlaku przez wydmę. My doszliśmy na sam brzeg Bałtyku i nie żałowaliśmy - plaża jest tu bardzo szeroka i ładna, a ludzi dosłownie garstka. Powrót był jednak dość trudny dla syna, przeszliśmy z 7 km, a pokonywanie wydm to nieustanna wspinaczka i schodzenie, nie jest więc łatwo dla małych nóżek. W sumie wszyscy byliśmy zmęczeni i nie poszliśmy już do widocznej w oddali latarni morskiej, co mieliśmy pierwotnie w planie (1,5 km z tego samego parkingu lub 3 km znad Bałtyku). Zregenerować siły pomógł nam wspomniany bar na parkingu, gdzie serwują całkiem niezłe fastfoody i parę dań obiadowych, lody, gofry itp.
Tak więc mimo nie najlepszej pogody wycieczka była bardzo udana - dużo wrażeń, zabawy dla malucha, fajne zdjęcia. Bezwzględnie ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym warte są oglądnięcia z obu stron, tylko raczej nie podczas tego samego wyjazdu.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad