ikonka GDAŃSK - Statek - muzeum "Sołdek"

Informacje o atrakcji turystycznej

GDAŃSK - Statek - muzeum
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Statek - muzeum "Sołdek"
Miejsce na medal 2014
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

SS Sołdek to pierwszy powojenny statek wybudowany w całości w Polsce w roku 1948. SS w nazwie pochodzi z j. ang.: Steam Ship - statek parowy, natomiast Sołdek to nazwisko "przodownika pracy" ze Stoczni Gdańskiej (osiągał 206% normy), późniejszego posła na sejm z ramienia PZPR. Jako jedyny z ówczesnych statków został poświęcony. Był pierwszą z 29 podobnych pełnomorskich jednostek towarowych, zbudowanych na bazie zmodyfikowanego projektu z francuskiej stoczni w Le Havre (bardzo nowoczesną i wygodną dla załogi). Podczas budowy wykorzystano 300 000 nitów, które stanowią 6% masy całego statku. Podstawowe dane techniczne: długość 87 m, szerokość 12,3m, zanurzenie 5,35 m, nośność 2540 t, prędkość 9,5 węzła. Sołdek pływał do końca roku 1980 roku, odbywając w tym czasie 1478 rejsów morskich do 60 portów i przewożąc 3,6 miliona ton towarów, głównie węgiel i rudę żelaza, stąd tego typu jednostki określa się nazwą "rudowęglowce". Podobno oprócz właściwego ładunku, podczas każdego rejsu szmuglowano duże ilości alkoholu i papierosów, sprzedawane następnie w zagranicznych portach. Po tym jak został przekazany gdańskiemu Centralnemu Muzeum Morskiemu (obecnie Narodowe M.M.) w 1985 r. udostępniono go turystom do zwiedzania jako obiekt muzealny zacumowany przy wyspie Ołowianka na Motławie. Czynny od 1 lutego do 30 października bez poniedziałków w godz. 10:00-16:00 (w wakacje do 18:00 i z poniedziałkami włącznie).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gdańsk - Statek - muzeum "Sołdek"
format D: N 54.350806°,   E 18.658576°
format DM: N 54° 21.04836',   E 18° 39.51456'
format DMS: N 54° 21' 02.90'',   E 18° 39' 30.87''
pytajnik
Adres:
Statek-muzeum "Sołdek" - ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk, tel. (58) 301 86 11 w. 327

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
amarlena  Autor  Autor: amarlena     Data dodania  25 kwietnia 2017

Warto zobaczyć jako wyglądało życie na statku dalekomorskim. Świetnie przygotowany do zwiedzania obiekt. Jedna z wizytówek Gdańska.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
8/10 lat
Data pobytu
2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  29 grudnia 2014

Sołdek jest doskonale widoczny spod słynnego Żurawia. Jako, że woduje przy wyspie połączonej z lądem, ale od przeciwnej strony niż centrum miasta, dostęp wymaga skorzystania z promu wodnego. Jest to mały stateczek "Motława" pływający co 15 minut w tę i z powrotem. Opłata jest symboliczna, a krótki rejsik stanowi dodatkową atrakcję.
Po wejściu na statek powitał nas starszy pan w stroju marynarskim i zapytał syna o wiek. Po usłyszeniu "6", powiedział że ma dla niego niespodziankę - musi poszukać dzwonka pokładowego i może sobie zadzwonić 6 razy. Bardzo fajny początek, tylko że musieliśmy z dzieciakiem w pierwszej kolejności znaleźć ten dzwonek, który był pod koniec trasy, a potem wracać się, by zobaczyć to co ominęliśmy.
Najpierw ogląda się ładownie, w jednej jest mała ekspozycja poświęcona historii statku i jego patronowi - bohaterowi socjalistycznej pracy (w tym film, ale mało ciekawy i w dodatku z polskimi napisami), w innej wystawa modeli statków. Potem już można powędrować korytarzami statku i przyjrzeć się każdej jego części. I właściwie wszystko jest interesujące: maszynownia, kotłownia, kajuty, kuchnia, mesa, mostek kapitański, pokład.
Szczególne wrażenie robi maszynownia i kotłownia z bardzo wąskim przejściem i mnóstwem rur, przewodów, pokręteł, zaworów i różnych urządzeń. Większość ruchomych elementów jest niestety zabezpieczona, ale można znaleźć parę rzeczy które dają się pokręcić czy przestawić, jest tu też drugi dzwonek.
Pomieszczenia mają oryginalne wyposażenie, można wiec sobie wyobrazić jak wyglądało życie na takim statku, choć nie wszędzie da się wejść - gdzieniegdzie trzeba zaglądać przez drzwi lub okna. Ze statku jest świetny widok na piękne nabrzeże gdańskie, można też spoglądać na okolicę z miejsca skąd robił to kapitan statku.
Z kolei na pokładzie jest wiele urządzeń przeładunkowych z wielkimi kołowrotami, linami i łańcuchami. Także kotwica, koło sterowe, szalupa oraz wspomniany dzwonek - oczywiście można z niego dzwonić do woli, z czego dzieci chętnie korzystają.
Zwiedzanie Sołdka okazało się wielką frajdą dla nas - typowych szczurów lądowych. Syn był świeżo po słuchaniu morskich przygód Dzikiej Mrówki, więc z tym większym zainteresowaniem oglądał każdy element statku. Muzeum nie jest jednak zorganizowane idealnie - brak jest opisów, wiec o pewne rzeczy chciałoby się zapytać (np. po co wielki ster z tyłu statku), ale obsługa jest tylko przy wejściu i w ładowni (co ma też swoje dobre strony, bo nikt nam nie przeszkadza w oglądaniu).
Z powodu braku przestrzeni i częstego chodzenia w górę i dół zwiedzanie z wózkiem nie jest możliwe.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
70
Zgłoś naruszenie zasad