ikonka ZAMEK KISZEWSKI - Ruiny zamku krzyżackiego

Informacje o atrakcji turystycznej

ZAMEK KISZEWSKI - Ruiny zamku krzyżackiego
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku krzyżackiego

Zamek krzyżacki powstał we wsi Stara Kiszewa w 1. połowie XIV wieku na miejscu grodu książąt pomorskich. Pracami kierowali architekci warowni malborskiej. Składał się zamku właściwego i przedzamcza. Oba człony były dobrze ufortyfikowane grubymi murami z wieżami, otoczone fosą i mokradłami. Powstanie potężnego zamku spowodowało wyodrębnienie się osady Zamek Kiszewski ze Starej Kiszewy. Podczas wojny trzynastoletniej o zamek toczyły się walki między zakonem i wojskami miasta Gdańsk. Po krótkotrwałym przejęciu warowni Gdańszczanie zniszczyli zamek właściwy, który w ruinie przetrwał do XVII wieku, by po potopie szwedzkiego zniknąć zupełnie z powierzchni ziemi. Po II pokoju toruńskim w 1466 r. Zamek Kiszewski przypadł Polsce. Dawne przedzamcze przejęło funkcje zamku i stało się siedzibą starostwa niegrodowego. W okresie zaborów Prusacy wyburzyli część przedzamcza i postawili dwór, neogotycką wieżę w narożniku płd.-zach oraz nowe budynki folwarczne. Z czasów krzyżackich przetrwały mury obwodowe, piwnice i zabudowania przedzamcza, z polskich renesansowa brama i wieża przybramna. I to wszystko można oglądać do dzisiaj. Budowla jest rękach prywatnych i powoli restaurowana, ale równocześnie udostępniana dla turystów przez samego właściciela, który mieszka we dworze i gdy tylko ma taką możliwość zamienia się w przewodnika. Najpewniej jest przyjechać w weekend lub umówić się telefonicznie.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zamek Kiszewski - Ruiny zamku krzyżackiego
format D: N 53.984598°,   E 18.194005°
format DM: N 53° 59.07588',   E 18° 11.6403'
format DMS: N 53° 59' 04.55'',   E 18° 11' 38.42''
pytajnik
Adres:
Zamek Kiszewski - Piotr Tudaj, tel. Pan Piotr Tudaj, tel. (58) 687-68-87

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (0) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamek Kiszewski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamek Kiszewski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 stycznia 2014

Miejscowość o wszystko mówiącej nazwie Zamek Kiszewski znajdowała się na naszej trasie nad morze, wstąpiliśmy więc aby zobaczyć krzyżacką warownię. Teren jest prywatny i ogrodzony, przy bramie znajduje się dzwonek. Chwilę poczekaliśmy aż właściciel mógł do nas wyjść i zaczęliśmy zwiedzanie. W międzyczasie pojawiły się jeszcze dwie inne osoby. Ruiny można oglądać na 2 sposoby: samemu z krótkim komentarzem gospodarza lub razem z nim - wtedy oprowadza turystów i opowiada o każdym ciekawym miejscu. Zdecydowanie trzeba wybrać tę drugą opcję, bo po prostu zobaczymy i dowiemy się znacznie więcej. Opłaty są umowne, jakieś 5-10 zł, można dać więcej - wszystko idzie na odnowę zabytku.
Właściciel to starszy, miły pan - prawdziwy pasjonat. Bardzo podobało mi się jak opowiadał o swoim zamku, cały czas konkretnie na temat, żadnych głupot. Najcenniejszym obiektem jest dziś dawna brama na przedzamcze wraz z wieżą, zbudowana za czasów polskiego panowania. Gospodarz pokazuje w niej ładne sklepienie gwiaździste. Natomiast największy budynek to pruski dwór, który postawiono na murach przedzamcza. Nie zwiedza się go, bo to marny zabytek no i mieszkanie gospodarza.
Po zamku właściwym nie zostało niestety nic, właściciel jednak zadbał o oczyszczenie terenu i fos oraz wyeksponowanie kopca zamkowego. Więc, mimo że poza starodrzewiem nic na nim nie ma, to wygląda całkiem ładnie, otoczony nawodnioną fosą i ozdobnymi krzewami.
Po wejściu na tyły dworu znajdziemy się na dziedzińcu przedzamcza. Tutaj przetrwało znacznie więcej z dawnej budowli krzyżackiej. Widać cały obwód murów obronnych, a także fundamenty i piwnice budynków, odsłonięte przez właściciela. Niestety, a może stety jest to też plac budowy i akurat pracowały jakieś obrabiarki czy szlifierki i nasz maluch znalazł wreszcie coś dla siebie - był tym oczywiście znacznie bardziej zainteresowany niż samym zamkiem. Potem jeszcze przyszło całe stadko małych kotów i dalej już musiałem kontynuować zwiedzanie sam. Gospodarz opowiada jak odkrywał stare mury pod budynkami pruskiego folwarku, który wyburzył, wpuszcza do tajemniczej kamienno-ceglanej piwnicy, przedstawia ciekawe teorie co podzamcze mogło kiedyś mieścić.
Chciałbym tu wrócić za 10 lat, aby zobaczyć postępy przy odsłanianiu dawnej warowni krzyżackiej, na razie nie jest to wielka atrakcja, ale z pewnością warto wstąpić mając Zamek Kiszewski po drodze.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
103
Zgłoś naruszenie zasad