ikonka SŁUPSK - Baszta Czarownic

Informacje o atrakcji turystycznej

SŁUPSK - Baszta Czarownic
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Baszta Czarownic

Baszta w obwodzie średniowiecznych murów obronnych Słupska powstała na początku XV wieku. Zbudowana na rzucie półkola, była otwarta od strony miasta i posiadała 4 kondygnacje, z których tylko dolna miała strop (reszta była sklepiona za pomocą drewna). W XVII wieku, po wprowadzeniu bardziej nowoczesnego systemu obrony, baszta została zabudowana i przeznaczona na więzienie, przede wszystkim dla kobiet oskarżonych o uprawianie magii i czarów, stąd jej nazwa. Uwięzione były tu poddawane torturom i nierzadko palone na stosie. Do roku 1650 wykonano w Słupsku 18 takich wyroków. W XIX wieku baszta stała się magazynem, a następnie służyła jako mieszkanie. Uszkodzona przez Sowietów podczas II wojny św. odrestaurowana została na cele wystawiennicze w latach 70-tych XX wieku. Obecnie budowla jest zamknięta ścianą ze szkła i zarządzana przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej. Wystawy czasowe organizowane przez tę instytucję można oglądać codziennie poza poniedziałkami w godz. 10:00-18:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Słupsk - Baszta Czarownic
format D: N 54.465466°,   E 17.034066°
format DM: N 54° 27.92796',   E 17° 2.04396'
format DMS: N 54° 27' 55.68'',   E 17° 02' 02.64''
pytajnik
Adres:
Baszta Czarownic, al. Francesco Nullo 8, 76-200 Słupsk, tel. (59) 841 26 21

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słupsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słupsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.5 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0
markos  Autor  Autor: markos     Data dodania  20 marca 2013

Byłem widziałem i nie podobała mi się. Szkoda miejsca z tak ciekawą przeszłością na "sztukę" w bardzo dużym cudzysłowiu...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Data pobytu
sierpień 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  22 stycznia 2013

Baszta Czarownic leży niedaleko zamku słupskiego. Można więc ją zobaczyć wraz z resztkami murów miejskich przy okazji zwiedzania muzeum.
Wyróżnia się nie tylko nazwą, ale i wyglądem, choć raczej w negatywnym sensie. Przeszklenie całej ściany baszty od strony miasta to trochę kontrowersyjne unowocześnienie gotyckiego zabytku, ale ogólnie wygląda nieźle.
Budowlę można także oglądać wewnątrz, ale nie jest to w ogóle atrakcja dla dzieci, ani nawet większości ludzi. Raczej tylko dla wąskiego grona osób ceniącego sztukę współczesną oraz miłośników średniowiecznej architektury. Ci pierwsi mogą oglądać ekspozycje czasowe Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, a drudzy 500-letnie mury budowli obronnej.
Baszta ma udostępnione 3 kondygnacje. Ja trafiłem na jakiś multimedialny pokaz. Na każdym piętrze był projektor i ekran, na którym leciał niezwykle nudny film z jeszcze bardziej nudną muzyką. Ceglane ściany także nie robią specjalnego wrażenia, interesujące są tylko głębokie otwory prowadzące do dawnych strzelnic. Nie warto było jednak za to płacić 6 zł.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
baszta ciekawa ze względu na historię i wygląd
- Wady
tylna ściana ze szkła
wnętrze mało interesujące
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad