ikonka SŁUPSK - Zamek Książąt Pomorskich

Informacje o atrakcji turystycznej

SŁUPSK - Zamek Książąt Pomorskich
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Książąt Pomorskich

Zamek w Słupsku zbudowano nad rzeką Słupia z inicjatywy księcia pomorskiego Bogusława X w 1507 roku. Gotycką budowlę przebudowano pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. Po przejściu Słupska pod panowanie Brandenburgii zamek podupadł, a w XVIII wieku został zamieniony przez Prusaków na koszary wojskowe. Pożar w 1821 roku spowodował dalszą degradację budowli, która stała się magazynem zbożowym. Po II wojnie św. przeprowadzono remont i restaurację zabytku przywracając mu wygląd z XVI wieku. Podobnie postąpiono z przyzamkowym młynem, który działał jeszcze w 1964 roku. Od 1965 roku w zamku funkcjonuje Muzeum Pomorza Środkowego, a 3 lata później w młynie powstał Dział Etnograficzny muzeum. Muzeum posiada stałe ekspozycje poświęcone Witkacemu, sztuce Pomorza od XIV do XVIII wieku, pamiątkom po książętach pomorskich, przeszłości Słupska i okolic. Młyn zamkowy prezentuje sztukę ludową Pomorza. Placówka czynna jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków, a poza sezonem także i wtorków.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Słupsk - Zamek Książąt Pomorskich
format D: N 54.464039°,   E 17.034527°
format DM: N 54° 27.84234',   E 17° 2.07162'
format DMS: N 54° 27' 50.54'',   E 17° 02' 04.30''
pytajnik
Adres:
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, ul. Dominikańska 5-9, 76-200 Słupsk, tel. 059 842 40 81, 059 842 40 82

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słupsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słupsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  13 stycznia 2013

Zamek w Słupsku to obecnie muzeum z dosyć różnorodną ekspozycją. Wygląd zewnętrzny raczej nie zachwyca - nie jest to warowna budowla z basztami, czy otoczona murem ze strzelnicami, lecz otynkowany na biało i stosunkowo niewielki budynek z wieżą po środku elewacji frontowej. Wraz z całym otoczeniem prezentuje się jednak ciekawie.
Muzeum zamkowe należy do archaicznych instytucji, gdzie turyści są nieustannie śledzeni czujnym spojrzeniem licznych pań muzealniczek, które czuwają nad prawidłowym zachowaniem i przestrzeganiem regulaminu zwiedzania. I tak naszemu doszczętnie znudzonemu dziecku dostała się reprymenda za dotknięcie liścia rośliny rosnącej w doniczce! Na moje pytanie cóż to za "eksponat" i jak bardzo jest cenny usłyszeliśmy, że roślin podobnie jak eksponatów nie można dotykać, bo żyją!
Cóż, mimo takiego nastawienia do turystów trzeba przyznać, że oferta muzeum jest bardzo bogata (rozłożona w dwóch budynkach), a wszystko za jedyne 10 zł. Nie jest to jednak miejsce dla dzieci. W miarę możliwości lepiej zostawić je z kimś albo rodzice powinni zwiedzać muzeum na zmianę. O ile na parterze są jeszcze jakieś interesujące rzeczy jak broń, sarkofagi książąt pomorskich, ich szaty trumienne czy jakieś stare przedmioty to wyżej raczej nic już ich nie zainteresuje. A jest tam całe piętro z figurami i rzeźbami religijnymi pochodzącymi z pomorskich kościołów (w tym kilka nawet z XIV wieku), dawne wyposażenie: obrazy, szafy, kredensy, krzesła i inne meble. Najwyżej jest unikatowa wystawa poświęcona Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Prezentowane są głównie portrety wykonane przez artystę, jest też kilka rysunków, zdjęć, książek, ale najlepszy jest regulamin firmy portretowej Witkacego - można się trochę pośmiać. To wszystko było całkiem ciekawe, ale z marudzącym dzieciakiem na karku nie mieliśmy czasu na dokładne oglądanie. Było jeszcze piętro ze sztuką współczesną, ale trudno odgadnąć co tam prezentowano.
Druga część ekspozycji w mieści się Młynie Zamkowym. Jest to budynek przed zamkiem, który pełnił swoją rolę od średniowiecza do lat 60-tych XX wieku. Obecnie na dwóch kondygnacjach jest tam urządzona wystawa etnograficzna, ale wciąż można zobaczyć na zewnątrz wodę przepływająca przez młyn i jakieś żelazne urządzenia mogące zainteresować dzieciaki. Wnętrze młyna przypomina skansen. Są tam zrekonstruowane pomieszczenia dawnych domostw na Pomorzu, stroje różnych grup etnicznych, współczesna sztuka religijna itp.
Kolejny budynek kompleksu zamkowego to spichlerz. Działa tam herbaciarnia i organizowane są wystawy czasowe. Można wpaść na herbatkę po zwiedzaniu muzeum. Poza tym w pobliżu jest nieudostępniana dla turystów wysoka wieża w fortyfikacjach miejskich - Brama Młyńska.

Zamek leży w centrum miasta, ale nie jest widoczny z rynku. Trzeba się kierować znakami lub mapą.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
dużo ekspozycji
niskie ceny biletów
eksponaty nawet z XIV wieku
- Wady
nieciekawy wygląd i brak cech obronnych zamku
muzeum nudne dla dzieci
rygor znany ze starych socjalistycznych placówek
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad