ikonka SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - Poligon z wyrzutnią rakiet

Informacje o atrakcji turystycznej

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - Poligon z wyrzutnią rakiet
Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Poligon z wyrzutnią rakiet

Niemiecki poligon rakietowy położony nad Bałtykiem pod Łebą zbudowano ok. 1940 roku. Zwany był małym Peenemunde, ponieważ uważano, ze podobnie jak w tym największym hitlerowskim ośrodku badań nad nowymi broniami pracowano tu nad nowoczesnymi rakietami V-2. Okazało się to nieprawdą. Testowano tu jednak rakiety przeciwlotnicze i balistyczne typu Rheibote i Rheintochter, które mogły zrewolucjonizować obronę przeciwlotniczą podczas II wojny światowej. Tuż przed wkroczeniem do Łeby Sowietów wybudowane rakiety, sprzęt i dokumentacja zostały zniszczone przez wycofujących się Niemców. Ocalał tylko 1 bunkier, w którym utworzono muzeum fotograficzne, fragmenty hali montażowej rakiet przeciwlotniczych, lej wyrzutni z widocznymi kanałami po chłodziwie, fundamenty stacji radiolokacyjnych oraz rakieta ziemia-ziemia, odnaleziona 1,5 km od poligonu. Współczesną atrakcją jest wieża widokowa. Po poligonie regularnie oprowadza przewodnik. Wstęp od maja do października w godz. 9-17 (w wakacje do 20).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Słowiński Park Narodowy - Poligon z wyrzutnią rakiet
format D: N 54.753954°,   E 17.472553°
format DM: N 54° 45.23724',   E 17° 28.35318'
format DMS: N 54° 45' 14.23'',   E 17° 28' 21.19''
pytajnik
Adres:
Muzeum Wyrzutni Rakiet, tel. 059 86 61 912

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słowiński Park Narodowy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słowiński Park Narodowy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  14 sierpnia 2012

Nie jesteśmy miłośnikami militariów, ale poligon rakietowy pod Łebą spodobał nam się na billboardach i w broszurach reklamowych. Liczyliśmy na zwiedzanie wojskowych budowli i urządzeń w lesie na wydmach, w realistycznie odwzorowanym otoczeniu z lat 40-tych XX-wieku. Niestety, eksponowany w centrum Łeby widok okazał się rekonstrukcją dawnego wyglądu, a obecny poligon-muzeum prezentuje się w porównaniu z nim żałośnie!
Tak więc zasieki czy wieżyczki strażnicze z gankami, które wydawały się trasami spacerowymi nie istnieją, a cały obszar poligonu to może 1/5 oryginału. Byliśmy rozczarowani, jednak ze względu na deszcz zostaliśmy zmuszeni do dłuższego pobytu w bunkrze i dokładnego zapoznania się z ekspozycją no i temat nas wciągnął. Wystawa pokazuje głównie zdjęcia, ale też oryginalne dokumenty, plany i opisy poligonu oraz niemieckich eksperymentów z bronią rakietową. Jest też panel LCD z filmem dokumentalnym. Dodatkową atrakcją dla dzieci są gniazda jaskółek pod niskim sufitem bunkra. Ptaki co chwilę wlatują i wylatują z gniazda między ludźmi. Ma to jednak złe strony, bo ściany są przez nie miejscami obrzydliwie zabrudzone.
Przy bunkrze stoi drewniana wieża widokowa, podobna do tej z Rąbki. Niby wysoka, ale nie na tyle, aby widok był rozległy i wart zapamiętania. Widać tylko kawałek rakiety, wydmy, mały fragment jeziora Łebsko a cała reszta krajobrazu to drzewa. Być może jest też widoczny Bałtyk, ale pogodę mieliśmy tak fatalną, że mógł zlać się z białym, zamglonym niebem.
Powróciwszy na dół załapaliśmy się na początek oprowadzania grupy z przewodnikiem. Przez ok. 30 minut omawia on historię poligonu, stojących na nim rakiet i sprzętów, wtrącając co jakiś czas ciekawostkę. Opisuje też polskie próby z rakietami powstrzymane przez Sowietów. Ogólnie warto posłuchać co ma do powiedzenia. Rakiety są duże i małe, oryginalne i makiety, nie tylko niemieckie, ale i polskie meteorologiczne, niestety jest ich zaledwie ok. 10. Wszystkie są za to porządnie opisane. Jest do oglądnięcia oryginalny lej, skąd rakiety były wystrzeliwane, a w hangarze na telewizorze kolejny film dokumentalny. Dzieciak może też usiąść na stanowisku prawdziwego karabinu maszynowego.
Tak więc o ile zwiedzanie tego poligonu z chłopakiem ma sens, to z dziewczynką raczej nie - chyba będzie się strasznie nudziła. Tym bardziej, że cena wstępu jest zawyżona. Na pewno nie jest to atrakcja, którą trzeba zobaczyć, ale po drodze do wydm można wstąpić.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
zwiedzanie z przewodnikiem, który wszystko dokładnie wyjaśnia
- Wady
wieża widokowa z marnym widokiem (może tylko w czasie deszczu?)
teren poligonu wielokrotnie mniejszy od oryginalnego
wysoka cena biletu
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
11
Zgłoś naruszenie zasad