ikonka OSETNIK - Latarnia morska Stilo

Informacje o atrakcji turystycznej

OSETNIK - Latarnia morska Stilo
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Latarnia morska Stilo

Latarnia Stilo stoi na wzgórzu o wysokości 41 metrów npm, oddalona jest o 900 m od morza. Znajduje się w herbie gminy Choczewo. Jest wysoka na 33,40 m, a zasięg światła to: 43 km. Została zbudowana z żeliwnych płyt na początku XX wieku. Posiada charakterystyczne trójbarwne malowanie. W 1972 roku dzięki tej latarni i jej obsłudze, dokonano sprawnej akcji ratunkowej duńskiego statku, który z powodu awarii silnika osiadł na mieliźnie. Obecnie jest własnością Urzędu Morskiego w Gdyni i od 1992 roku w pełni udostępniona dla turystów od maja do końca września, w godzinach: od 10.00 do 19.00 (poza sezonem do 17.00) z przerwą między godz. 14 a 15 (poza sezonem 13 a 14).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Osetnik - Latarnia morska Stilo
format D: N 54.786786°,   E 17.733768°
format DM: N 54° 47.20716',   E 17° 44.02608'
format DMS: N 54° 47' 12.43'',   E 17° 44' 01.56''
pytajnik
Adres:
Latarnia Morska Stilo, 84-211 Sasino, tel. (58) 676 33 06

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Osetnik w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Osetnik wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   6 sierpnia 2012

Aby dostać się do latarni morskiej Stilo trzeba kierować się na małą miejscowość Osetnik. Tam znajduje się kilka płatnych parkingów i początek szlaku pieszego. My zatrzymaliśmy się na ostatnim parkingu (7 zł za cały dzień), już za końcem asfaltowej drogi. Jest duży, a obok znajduje się restauracja serwująca rybki i nie tylko, z malutkim placem zabaw. Tuż przy nim rozpoczyna się jedna z tras do latarni. Jest ona miejscami mocno piaszczysta i pofałdowana. Raz z górki, raz pod górkę po zalesionych wydmach, bardzo zresztą urokliwych. Stąd przejazd wózkiem czy rowerem może być trudny. Jednak do Stilo prowadzi wiele dróg, trzy na pewno. Widzieliśmy rowerzystów na ścieżce po lewej stronie, biegnie tam prawdopodobnie szlak rowerowy z Łeby i nim najlepiej jechać z wózkiem. Po niecałym kilometrze docieramy do trójkolorowej latarni. Jest bardzo wysoka, więc spodziewamy się niesamowitych widoków. Przy wejściu jednak czytamy, że wstęp dla dzieci powyżej 4 lat, co mnie trochę zdenerwowało - znowu dyskryminacja maluchów!
Aby nikt się nas nie czepiał kupiliśmy synowi bilet ulgowy, choć do 4 lat jeszcze mu odrobinę brakowało. Chyba nie było to potrzebne, bo widzieliśmy ludzi z jeszcze młodszym dzieckiem na rękach wchodzących bez przeszkód. Jak się jednak okazało, obsługa wie co robi. Widok z latarni jest tak rozległy, że dzieciaki są mocno wystraszone. Po jednej rundce dookoła tarasu na latarni musieliśmy się rozdzielić i jedno z nas stało z synem w środku na niższej kondygnacji, gdy inne podziwiało panoramę okolicy. A widok na Bałtyk, lasy z wydmą i jezioro Sarbsko w oddali jest wprost zachwycający! Koniecznie trzeba przyjechać tu przy dobrej pogodzie i mieć lornetkę. Nad brzegiem morza można zobaczyć dziwną ceglaną wieżę, wystającą spośród drzew. Jest to nieużywany już nautofon czyli buczek ostrzegający przed mgłą.
Niestety turystów przybyło do Stilo tak wielu, że w pewnej chwili zrobił się taki tłok, iż nie można się było swobodnie poruszać po tarasie. Wtedy aby zmienić miejsce trzeba czekać aż wszyscy synchronicznie przesuną się o kilka kroków. Ale to chyba tylko chwilowy korek.
W latarni na półpiętrach prezentowana jest ekspozycja o tego typu budowlach oraz wystawy czasowe (my trafiliśmy na malarstwo współczesne), a na zewnątrz jest sklepik, gdzie można kupić coś do jedzenia i picia.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
wspaniały widok z latarni
wystawy wewnątrz
dojście przez ładne, zalesiona wydmy
- Wady
płatny parking
duży tłok
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
180
Zgłoś naruszenie zasad