Dziedziniec dolny z atrakcjami

CHĘCINY - Zamek średniowieczny

 
6.0 (1)
  4469 0

Główne wejście do zamku od wschodu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2016

Zamek w podkieleckich Chęcinach leży na skalistym wzgórzu o wysokości 367 m. Wzniósł go prawdopodobnie na początku XIV w. bp krakowski Jan Muskata, wróg Władysława Łokietka, przeciw któremu wielokrotnie występował, wiec warownia została mu wkrótce siłą odebrana. Składała się z budynku i 2 okrągłych baszt otoczonych murem. Jej znacznie było bardzo duże, ponieważ w Chęcinach odbywały się zjazdy rycerstwa oraz deponowano majątki. W 1331 r. przed bitwą pod Płowcami Łokietek zwołał tu Zjazd Ziem Polskich, uznawany za początek polskiego parlamentaryzmu. Ze względu na bezpieczeństwo zamku przechowywał w nim skarbiec koronny, podobnie czynili arcybiskup gnieźnieński, a w XVI w. królowa Bona. Od końcu XIV w. w piwnicach zamkowych trzymano co znaczniejszych więźniów, a po bitwie pod Grunwaldem jeńców krzyżackich. W XV w. zamkiem zarządzali starostowie królewscy, dobudowano zamek dolny z czworoboczną wieżą i studnią (nie wiadomo czy ukończoną) na dziedzińcu. W XVI w budowlę spustoszył pożar. Odbudowa nie przyniosła znaczącej poprawy stanu budowli, bo w 1588 r, nakazano przeniesienie ksiąg ziemskich z zamku do kościoła. W 1607 r. podczas rokoszu Zebrzydowskiego zamek został podpalony i spustoszony przez rokoszan. W 1613 r. starosta Stanisław Branicki w pełni odbudował warownię. Przetrwała jednak tylko do potopu szwedzkiego. W 1717 r. Szwedzi ponownie zniszczyli budowlę, z której pozostały już tylko ruiny. Częściowa odbudowa ruin, głównie baszt i konserwacja murów nastąpiła po II wojnie św., a ostatnią rewitalizację zakończono w 2014 r. Warownia składa się z zamku górnego i dolnego, posiada w sumie 3 wieże, 2 bramy, budynek mieszkalny przy murze północnym oraz budynki od wschodu mieszczące kaplice i skarbiec. Na 2 wieżach funkcjonują punkty widokowe. Zamek jest otwarty przez cały rok, w sezonie (IV-XVIII) od 9:00 do 19:00. W wybrane dni organizowane jest zwiedzanie nocne z ogniskiem i innymi atrakcjami, obowiązuje wtedy rezerwacja miejsc. Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok ze ścieżki z figurami
Armata przy ścieżce do zamku
Dziedziniec dolny z atrakcjami
Zamek górny
Widok z wieży
Cela więzienna ze szkieletem
Zamek dolny ze studnią
Wnętrze studni z misą, do której trzeba trafić moneta
Strefa zabawy

Filmy

Okiem drona - Zamek Królewski w Chęcinach - Okiem Drona

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Królewski w Chęcinach - ul. Małogoska 7, Chęciny   tel. +48 41 308 00 48 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Chęciny (woj. Świętokrzyskie) - Zamek średniowieczny

format D: N50.7976574°,  E20.4603467°
format DM: 50° 47.859444'N, 20° 27.620802'E 
format DMS: 50° 47' 51.57''N, 20° 27' 37.25''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Jedne z najbardziej charakterystycznych ruin w Polsce. Wspaniale górują nad całą okolicą i widoczne są z wielu dróg, które krzyżują się pod Chęcinami.  
Zamek przeszedł w ostatnich latach rewitalizację i jej efekty są bardzo pozytywne. Parking jest obecnie bezpłatny i posiada gastronomię. Dojście jest wygodniejsze, szerokie i wybrukowane. Droga urozmaicono figurami postaci związanych z zamkiem, m.in. królów,  starostów, rycerzy. Pod koniec są też repliki armat, na które dzieciaki mogą wchodzić. To co zostało z zamku to przede wszystkim mury obronne i wieże - 2 wysokie cylindryczne baszty, z których możemy wejść na jedną oraz trzecia czworoboczna, również udostępniona. Widoki są fantastyczne, z tym że ostatnia wieża ma już widoczność nieco ograniczoną przez wysokie i grube mury na szczycie.
Z zabudowy mieszkalnej zachowało się niewiele,  mury sięgają co najwyżej pierwszej kondygnacji, można więc tylko przejść się przez ciąg kilku niezadaszonych pomieszczeń z kamiennymi otworami drzwiowymi ozdobionymi herbami i  halabardami. Jest też skarbczyk  ze skrzyniami ze złotem  i strzegącymi go rycerzami, gdzie obowiązkowo każdy wrzuca monety.  W jednej z baszt można zobaczyć scenkę z kościotrupem w celi, zapewne funkcjonowało tam kiedyś więzienie oraz małą wystawę fotografii.  
Jako, że zwiedzania nie trwa długo na dziedzińcu znajduje się  kilka stanowisk  zapewniających dodatkowe atrakcje dzieciom np. u płatnerza można  przymierzyć historyczne uzbrojenie  (bezpłatnie), dalej postrzelać z łuku (3 strzały za 2 zł),  zrobić zdjęcie na kucyku, wybić monetę, wejść do klatki dla skazańców. Wiele rzeczy od płatnerza można też kupić i nie jest to chińszczyzna. Jest też kram z pamiątkami i książkami. 
Na zamku dolnym znajduje się przykryta dachem studnia, wykuta w skale. Pomysłowo nazwano ją "Studnią marzeń i życzeń", która spełnia życzenia po trafieniu monetą do ustawionej w środku misy. Dzieci mają więc super zabawę, radzę przyjść z odpowiednią ilością  drobnych monet.
Ogólnie więc zwiedzanie jest bardzo przyjemne. Poszczególne elementy warowni posiadają tablice informacyjne, dzięki czemu przewodnik nie jest konieczny.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
czerwiec 2016
Główne wejście do zamku od wschodu
Widok ze ścieżki z figurami
Armata przy ścieżce do zamku
Dziedziniec dolny z atrakcjami
Zamek górny
Widok z wieży
Cela więzienna ze szkieletem
Zamek dolny ze studnią
Wnętrze studni z misą, do której trzeba trafić moneta
Strefa zabawy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.