ikonka CHĘCINY - Zamek średniowieczny

Informacje o atrakcji turystycznej

CHĘCINY - Zamek średniowieczny
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
Zamek w podkieleckich Chęcinach leży na skalistym wzgórzu o wysokości 367 m. Wzniósł go prawdopodobnie na początku XIV w. bp krakowski Jan Muskata, wróg Władysława Łokietka, przeciw któremu wielokrotnie występował, wiec warownia została mu wkrótce siłą odebrana. Składała się z budynku i 2 okrągłych baszt otoczonych murem. Jej znacznie było bardzo duże, ponieważ w Chęcinach odbywały się zjazdy rycerstwa oraz deponowano majątki. W 1331 r. przed bitwą pod Płowcami Łokietek zwołał tu Zjazd Ziem Polskich, uznawany za początek polskiego parlamentaryzmu. Ze względu na bezpieczeństwo zamku przechowywał w nim skarbiec koronny, podobnie czynili arcybiskup gnieźnieński, a w XVI w. królowa Bona. Od końcu XIV w. w piwnicach zamkowych trzymano co znaczniejszych więźniów, a po bitwie pod Grunwaldem jeńców krzyżackich. W XV w. zamkiem zarządzali starostowie królewscy, dobudowano zamek dolny z czworoboczną wieżą i studnią (nie wiadomo czy ukończoną) na dziedzińcu. W XVI w budowlę spustoszył pożar. Odbudowa nie przyniosła znaczącej poprawy stanu budowli, bo w 1588 r, nakazano przeniesienie ksiąg ziemskich z zamku do kościoła. W 1607 r. podczas rokoszu Zebrzydowskiego zamek został podpalony i spustoszony przez rokoszan. W 1613 r. starosta Stanisław Branicki w pełni odbudował warownię. Przetrwała jednak tylko do potopu szwedzkiego. W 1717 r. Szwedzi ponownie zniszczyli budowlę, z której pozostały już tylko ruiny. Częściowa odbudowa ruin, głównie baszt i konserwacja murów nastąpiła po II wojnie św., a ostatnią rewitalizację zakończono w 2014 r. Warownia składa się z zamku górnego i dolnego, posiada w sumie 3 wieże, 2 bramy, budynek mieszkalny przy murze północnym oraz budynki od wschodu mieszczące kaplice i skarbiec. Na 2 wieżach funkcjonują punkty widokowe. Zamek jest otwarty przez cały rok, w sezonie (IV-XVIII) od 9:00 do 19:00. W wybrane dni organizowane jest zwiedzanie nocne z ogniskiem i innymi atrakcjami, obowiązuje wtedy rezerwacja miejsc. Parking bezpłatny.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Chęciny - Zamek średniowieczny
format D: N 50.797657°,   E 20.460347°
format DM: N 50° 47.85942',   E 20° 27.62082'
format DMS: N 50° 47' 51.57'',   E 20° 27' 37.25''
pytajnik
Adres:
Biuro Zamku Królewskiego w Chęcinach - ul. Małogoska 7, Chęciny, tel.: (41) 308 00 48

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (2) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 sierpnia 2018

Jedne z najbardziej charakterystycznych ruin w Polsce. Wspaniale górują nad całą okolicą i widoczne są z wielu dróg, które krzyżują się pod Chęcinami.
Zamek przeszedł w ostatnich latach rewitalizację i jej efekty są bardzo pozytywne. Parking jest obecnie bezpłatny i posiada gastronomię. Dojście jest wygodniejsze, szerokie i wybrukowane. Droga urozmaicono figurami postaci związanych z zamkiem, m.in. królów, starostów, rycerzy. Pod koniec są też repliki armat, na które dzieciaki mogą wchodzić. To co zostało z zamku to przede wszystkim mury obronne i wieże - 2 wysokie cylindryczne baszty, z których możemy wejść na jedną oraz trzecia czworoboczna, również udostępniona. Widoki są fantastyczne, z tym że ostatnia wieża ma już widoczność nieco ograniczoną przez wysokie i grube mury na szczycie.
Z zabudowy mieszkalnej zachowało się niewiele, mury sięgają co najwyżej pierwszej kondygnacji, można więc tylko przejść się przez ciąg kilku niezadaszonych pomieszczeń z kamiennymi otworami drzwiowymi ozdobionymi herbami i halabardami. Jest też skarbczyk ze skrzyniami ze złotem i strzegącymi go rycerzami, gdzie obowiązkowo każdy wrzuca monety. W jednej z baszt można zobaczyć scenkę z kościotrupem w celi, zapewne funkcjonowało tam kiedyś więzienie oraz małą wystawę fotografii.
Jako, że zwiedzania nie trwa długo na dziedzińcu znajduje się kilka stanowisk zapewniających dodatkowe atrakcje dzieciom np. u płatnerza można przymierzyć historyczne uzbrojenie (bezpłatnie), dalej postrzelać z łuku (3 strzały za 2 zł), zrobić zdjęcie na kucyku, wybić monetę, wejść do klatki dla skazańców. Wiele rzeczy od płatnerza można też kupić i nie jest to chińszczyzna. Jest też kram z pamiątkami i książkami.
Na zamku dolnym znajduje się przykryta dachem studnia, wykuta w skale. Pomysłowo nazwano ją "Studnią marzeń i życzeń", która spełnia życzenia po trafieniu monetą do ustawionej w środku misy. Dzieci mają więc super zabawę, radzę przyjść z odpowiednią ilością drobnych monet.
Ogólnie więc zwiedzanie jest bardzo przyjemne. Poszczególne elementy warowni posiadają tablice informacyjne, dzięki czemu przewodnik nie jest konieczny.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
czerwiec 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad