Dziedziniec zamku dolnego

CHĘCINY - Zamek średniowieczny

 
6.0 (1)
1106 0
foetus Zaktualizowano: 24-11-2019
Widok z wieży

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
Atrakcja całoroczna

Zamek w podkieleckich Chęcinach leży na skalistym wzgórzu o wysokości 367 m. Wzniósł go prawdopodobnie na początku XIV w. bp krakowski Jan Muskata, wróg Władysława Łokietka, przeciw któremu wielokrotnie występował, wiec warownia została mu wkrótce siłą odebrana. Składała się z budynku i 2 okrągłych baszt otoczonych murem. Jej znacznie było bardzo duże, ponieważ w Chęcinach odbywały się zjazdy rycerstwa oraz deponowano majątki. W 1331 r. przed bitwą pod Płowcami Łokietek zwołał tu Zjazd Ziem Polskich, uznawany za początek polskiego parlamentaryzmu. Ze względu na bezpieczeństwo zamku przechowywał w nim skarbiec koronny, podobnie czynili arcybiskup gnieźnieński, a w XVI w. królowa Bona. Od końcu XIV w. w piwnicach zamkowych trzymano co znaczniejszych więźniów, a po bitwie pod Grunwaldem jeńców krzyżackich. W XV w. zamkiem zarządzali starostowie królewscy, dobudowano zamek dolny z czworoboczną wieżą i studnią (nie wiadomo czy ukończoną) na dziedzińcu. W XVI w budowlę spustoszył pożar. Odbudowa nie przyniosła znaczącej poprawy stanu budowli, bo w 1588 r, nakazano przeniesienie ksiąg ziemskich z zamku do kościoła. W 1607 r. podczas rokoszu Zebrzydowskiego zamek został podpalony i spustoszony przez rokoszan. W 1613 r. starosta Stanisław Branicki w pełni odbudował warownię. Przetrwała jednak tylko do potopu szwedzkiego. W 1717 r. Szwedzi ponownie zniszczyli budowlę, z której pozostały już tylko ruiny. Częściowa odbudowa ruin, głównie baszt i konserwacja murów nastąpiła po II wojnie św., a ostatnią rewitalizację zakończono w 2014 r. Warownia składa się z zamku górnego i dolnego, posiada w sumie 3 wieże, 2 bramy, budynek mieszkalny przy murze północnym oraz budynki od wschodu mieszczące kaplice i skarbiec. Na 2 wieżach funkcjonują punkty widokowe. Zamek jest otwarty przez cały rok, w sezonie (IV-XVIII) od 9:00 do 19:00. W wybrane dni organizowane jest zwiedzanie nocne z ogniskiem i innymi atrakcjami, obowiązuje wtedy rezerwacja miejsc. Parking bezpłatny.


GALERIA

Zdjęcia

Cela więzienna
Widok ze ścieżki z figurami
Główne wejście do zamku od wschodu
Zamek górny
Dziedziniec zamku dolnego

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Biuro Zamku Królewskiego w Chęcinach - ul. Małogoska 7, Chęciny, tel.: (41) 308 00 48

Współrzędne geograficzne*:
Chęciny / Świętokrzyskie - Zamek średniowieczny

format D: N 50.7976574°,   E 20.4603467°
format DM: N 50° 47.859444',   E 20° 27.620802'
format DMS: N 50° 47' 51.57'',   E 20° 27' 37.25''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
6.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
6.0
Jedne z najbardziej charakterystycznych ruin w Polsce. Wspaniale górują nad całą okolicą i widoczne są z wielu dróg, które krzyżują się pod Chęcinami.  
Zamek przeszedł w ostatnich latach rewitalizację i jej efekty są bardzo pozytywne. Parking jest obecnie bezpłatny i posiada gastronomię. Dojście jest wygodniejsze, szerokie i wybrukowane. Droga urozmaicono figurami postaci związanych z zamkiem, m.in. królów,  starostów, rycerzy. Pod koniec są też repliki armat, na które dzieciaki mogą wchodzić. To co zostało z zamku to przede wszystkim mury obronne i wieże - 2 wysokie cylindryczne baszty, z których możemy wejść na jedną oraz trzecia czworoboczna, również udostępniona. Widoki są fantastyczne, z tym że ostatnia wieża ma już widoczność nieco ograniczoną przez wysokie i grube mury na szczycie.
Z zabudowy mieszkalnej zachowało się niewiele,  mury sięgają co najwyżej pierwszej kondygnacji, można więc tylko przejść się przez ciąg kilku niezadaszonych pomieszczeń z kamiennymi otworami drzwiowymi ozdobionymi herbami i  halabardami. Jest też skarbczyk  ze skrzyniami ze złotem  i strzegącymi go rycerzami, gdzie obowiązkowo każdy wrzuca monety.  W jednej z baszt można zobaczyć scenkę z kościotrupem w celi, zapewne funkcjonowało tam kiedyś więzienie oraz małą wystawę fotografii.  
Jako, że zwiedzania nie trwa długo na dziedzińcu znajduje się  kilka stanowisk  zapewniających dodatkowe atrakcje dzieciom np. u płatnerza można  przymierzyć historyczne uzbrojenie  (bezpłatnie), dalej postrzelać z łuku (3 strzały za 2 zł),  zrobić zdjęcie na kucyku, wybić monetę, wejść do klatki dla skazańców. Wiele rzeczy od płatnerza można też kupić i nie jest to chińszczyzna. Jest też kram z pamiątkami i książkami. 
Na zamku dolnym znajduje się przykryta dachem studnia, wykuta w skale. Pomysłowo nazwano ją "Studnią marzeń i życzeń", która spełnia życzenia po trafieniu monetą do ustawionej w środku misy. Dzieci mają więc super zabawę, radzę przyjść z odpowiednią ilością  drobnych monet.
Ogólnie więc zwiedzanie jest bardzo przyjemne. Poszczególne elementy warowni posiadają tablice informacyjne, dzięki czemu przewodnik nie jest konieczny.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
czerwiec 2016
Widok z wieży
Cela więzienna
Widok ze ścieżki z figurami
Główne wejście do zamku od wschodu
Zamek górny
Dziedziniec zamku dolnego