ikonka RYTWIANY - Pustelnia i klasztor kamedułów

Informacje o atrakcji turystycznej

RYTWIANY - Pustelnia i klasztor kamedułów
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pustelnia i klasztor kamedułów
Budowę klasztoru kamedułów wraz z domkami pustelniczymi zatwierdzono w 1617, a zakończono 1637 r., kiedy to biskup krakowski Tomasz Oborski dokonał konsekracji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania NMP nadając całemu miejscu nazwę Pustelni Złotego Lasu. Fundatorem był wojewoda krakowski Jan Magnus Tęczyński. Budowla zyskała miano perły barokowej architektury, pracowali przy niej utalentowani artyści epoki jak: Venanty da Subiaco, Jan Baptista Falconi, Karol de Prevot. W 1820 r. zakon decyzją zaborcy carskiego został skasowany, a ostatni kameduła opuścił klasztor 5 lat później. Potem w klasztorze przebywali jeszcze reformaci, ale po powstaniu styczniowym budowla ostatecznie opustoszała. Dopiero w 1925 r, gdy okolica była własnością Radziwiłłów, podjęto próbę przywrócenia pierwotnego charakteru klasztorowi. Stan zabudowań był jednak katastrofalny, kamedułom udało się jedynie wznowić funkcjonowanie kościoła dla okolicznych mieszkańców. W XXI w. nastąpił remont zabudowań oraz powstało Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne SPeS. Całość składa się z murów zewnętrznych i wewnętrznych, zabudowań gospodarczych, kościoła, ogrodów i 16 domków pustelniczych. Centrum skierowane jest bowiem do ludzi zagrożonych skutkami współczesnej cywilizacji, którzy mogą odciąć się na pewien czas od współczesnej cywilizacji w odnowionych domkach pustelniczych. Wszyscy przyjezdni mogą jednak skorzystać z noclegów, restauracji, sklepiku i zwiedzić barokowe wnętrza, ogrody czy założone w 2013 r. muzeum związane z serialem "Czarne chmury", który kręcono m.in. w rytwiańskim klasztorze w latach 70-tych XX w. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w sezonie (1.04 - 31.10) w godz. 8:00-18:00, po sezonie 8:00-16:00, w niedziele od 12:00.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Rytwiany - Pustelnia i klasztor kamedułów
format D: N 50.521364°,   E 21.241257°
format DM: N 50° 31.28184',   E 21° 14.47542'
format DMS: N 50° 31' 16.91'',   E 21° 14' 28.53''
pytajnik
Adres:
Pustego Zotego Lasu - ul. Klasztorna 25, tel. (15) 864 77 95

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (3) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rytwiany w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rytwiany wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 kwietnia 2018

Klasztor ukryty jest głęboko w ostępach leśnych, ale znaki drogowe kierują do niego precyzyjnie. Podoba mi się że jest to atrakcja turystyczna kompletna - można zwiedzić, zjeść, poprzechadzać się, odpocząć i coś zakupić.
Sam klasztor to interesujący zabytek, niedawno odnowiony, z pięknymi wnętrzami, który zwiedzamy z przewodnikiem. Zwiedzanie nie trwa długo, bo nie jest do duża budowla, ale przewodnik sporo opowiada i są zaskakujące ciekawostki jak pewna woskowa figura w szafie.
Potem możemy pospacerować lub posiedzieć w urokliwym ogrodzie klasztornym, w którym umieszczono ławki i huśtawki. Cisza i spokój zapewnione. Można też posilić się w restauracji z całkiem dobrą kuchnia, a gdy ktoś nie jest głodny warto choćby wpaść na doskonały koktajl warzywny. Obok jest sklepik i apteka klasztorna z pamiątkami, ziołami, miodami, winami i innym asortymentem. W obiekcie odnajdziemy motywy z mojego ulubionego serialu z młodości - Czarne Chmury, w tym czarna kareta, w której porwano pułkownika Dowgirda, do której można wchodzić, dwuwymiarowe figury naturalnej wielkości z postaciami z serialu, no i małe muzeum z rekwizytami z planu filmowego, zdjęciami, obrazami. Przed przyjazdem do Rytwian warto przypomnieć sobie ten świetny serial, aby rozpoznać lokacje i przedmioty wykorzystane przez filmowców.
Przy parkingu rozstawiono szereg tablic informacyjnych poświęconych życiu pustelniczemu, do oglądnięcia są też odnowione domki pustelnicze dla ludzi chcących oderwać się na pewien czas od cywilizacji, choć jest w tym trochę przesady, bo o ile zasięg GSM jest faktycznie słaby to WI-FI jest dostępne...
W okolicy pustelni mamy do dyspozycji kilka krótkich, przyjemnych szlaków spacerowych - do kapliczki, krzyża myśliwskiego Radziwiłła czy charakterystycznego dębu, a także szlak rowerowy więc turyści mają tu co robić i ogólnie miejsce zasługuje na duże uznanie za pozytywne zmiany jakie tu zaszły ciągu paru ostatnich lat.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
maj 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad