ikonka CHĘCINY - Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Informacje o atrakcji turystycznej

CHĘCINY - Pierwsze Centrum Neandertalczyka
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pierwsze Centrum Neandertalczyka
Pierwsze Centrum Neandertalczyka powstało w 2013 r. przy Jaskini Raj w Chęcinach dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Placówka opierając się na najnowszych badaniach i odkryciach udostępnionym przez Instytut Maxa Plancka z Niemiec przybliża dzieje i losy człowieka neandertalskiego. Można w niej zobaczyć 4 sale tematyczne m.in. z repliką mamuta o wymiarach 6x3,5 m oraz inscenizacjami polowań i życiem codziennym ludzi pierwotnych. Zwiedzanie samodzielne z przewodnikiem audio, w osobnej wersji dla dzieci i dorosłych. Do Centrum Neandertalczyka obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów, dla turystów indywidualnych z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem. Otwarte przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9:00-19:00 (V-VI), 9:00-18:00 (VII-VIII), w innych miesiącach do 17:00. Dostępne są tańsze bilety łączone z Jaskinią Raj.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Chęciny - Pierwsze Centrum Neandertalczyka
format D: N 50.823088°,   E 20.503015°
format DM: N 50° 49.38528',   E 20° 30.1809'
format DMS: N 50° 49' 23.12'',   E 20° 30' 10.85''
pytajnik
Adres:
Pierwsze Centrum Neandertalczyka - ul. Dobrzączka, Chęciny, tel. (41) 346 55 18

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (2) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   9 października 2017

Dziwnie zorganizowane muzeum pod namiotem. Zwiedzanie z audioguidem to koncepcja, która go ratuje, bo liczba eksponatów i ogólnie wyposażenie jest dość skromne. Dzięki temu zamiast kilkunastu minut możemy tu spędzić pół godziny słuchając informacji na słuchawkach. Zdecydowanie najciekawsza jest naturalnych rozmiarów makieta mamuta. Z innych fajnych rzeczy wirtualna czaszka neandertalczyka w 3D. Natomiast najbardziej zdenerwowało nas ciekawie zapowiadające się stanowisko multimedialne, o którym opowiadał lektor, a którego w ogóle nie było! Krążyliśmy, szukaliśmy i nic. Szkoda, że pracownicy centrum nie są na tyle rozgarnięci, aby pomyśleć o postawieniu jakiejś informacji, że w tym miejscu tymczasowo czegoś brakuje!
Poza tym, muzeum zajmują rekonstrukcje scen z życia neandertalczyka, tablice informacyjne z najnowszą wiedzą i odkryciami, gabloty z czaszkami i narzędziami. Jest kilka ekranów TV, ale niezbyt się postarano, bo nie dość lecą na nich zwykłe filmy z Discovery, to są one marnej jakości. Tematycznie jednak dobrane idealnie.
Ogólnie prezentuje się to nawet nieźle, placówka posiada wartość edukacyjną (można się dużo dowiedzieć) i potrafi zaciekawić dziecko. Naszemu synowi się podobało, więc ocena 4+ na zachętę. Do profesjonalnej ekspozycji archeologicznej sporo jej jednak brakuje. Może więc dziwić obowiązek rezerwacji biletu z kilkudniowym wyprzedzeniem - to zapewne skutek połączenia atrakcji z Jaskinią Raj dla wielu wycieczek. My w czerwcowy weekend nic nie rezerwowaliśmy, a i tak weszliśmy z marszu, bez żadnego oczekiwania.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
czerwiec 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad