ikonka PACANÓW - Centrum Bajki

Informacje o atrakcji turystycznej

PACANÓW - Centrum Bajki
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Centrum Bajki

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie w obecnej siedzibie otwarto w 2010 r. Część budynku nawiązuje do pierwszych budowli dziecięcych - babek z piasku. Reszta to nowoczesna przeszklona bryła, w sumie o pow. 1750 m2. Mieści ekspozycję Bajkowy Świat (800 m2), bibliotekę, księgarnię, salę kinową i teatralną, dwie sale warsztatowe oraz część administracyjną. Budynek otacza park tematyczny z altanami i stawem. Na 2020 r. zapowiadane jest powstanie nowego otoczenia z parkiem linowym, grotą solną, mini zoo, stanowiskami multimedialnymi oraz ogrodami edukacyjnymi. Oferta dla turystów indywidualnych w Pacanowie to: ekspozycja Bajkowy Świat łącząca nowoczesną technikę multimedialną z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi w zamierzeniach mająca przenieść dzieci w świat bajek, teatrzyk lalkowy - spektakl dla osób w każdym wieku, do wyboru jest jedna z trzech baśni, każda zrealizowana w innym typie teatru lalkowego oraz Kraina Soria Moria - udostępniona od 2017 r. nordycka gra zespołowa, oparta na fińskim systemie edukacji przybliżająca kulturę nordycką. Centrum Bajki prowadzi też warsztaty z podstaw przyrody, fizyki, chemii, umiejętności językowych dla przedszkoli i szkół oraz organizuje uroczystości urodzinowe. Placówka jest otwarta codziennie w godz. 9:00-17:00. Obowiązuje rejestracja internetowa.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Pacanów - Centrum Bajki
format D: N 50.398887°,   E 21.043133°
format DM: N 50° 23.93322',   E 21° 2.58798'
format DMS: N 50° 23' 55.99'',   E 21° 02' 35.28''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pacanów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pacanów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   9 marca 2017

Przyjeżdżając do Pacanowa byliśmy pełni entuzjazmu, bo miejsce słynie z ciekawych atrakcji dla dzieci. Zarezerwowaliśmy wszystko co było wtedy dostępne czyli zwiedzanie ekspozycji i spektakl lalkowy. Obowiązek rezerwacji biletów jest mocno denerwujący, szczególnie, że potrzebne było założenie konta w serwisie z hasłem mocniejszym niż wymagania banków online! Na szczęście, jak widzę to już uległo zmianie .
Godzinę zapasu chcieliśmy przeznaczyć na nowo zaaranżowane ogrody tematyczne, ale nie miało to sensu, bo w maju wygląda one zupełnie nie ciekawie. Jest to niewielki obszar ze stawem, kanałem wodnym i krzaczkami, znajdują się tu jakieś duże szałasy oraz archaiczny plac zabaw. Być może ogród zyskuje na atrakcyjności latem.
Sam budynek Centrum z zewnątrz i wewnątrz prezentuje się bardzo fajnie, szczególnie wieże - babki i gigantyczna komoda w środku. Jest tu jeszcze wielka szachownica i kilka stanowisk do zabawy dla dzieci. Maja więc co robić podczas oczekiwania na wejście. Jest też księgarnia i to bardzo dobrze zaopatrzona w różnorodną literaturę dziecięcą.
A dorośli mogą zapoznać się z interesująca wystawą ścienną o polskich mistrzach animacji, typach i technikach produkcji takich filmów. Sporo bajek sobie przypomniałem, ale też o wielu w ogóle nie słyszałem, choć zyskały popularność za granicą.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od teatrzyku. Nie jest to zwykła sala lecz takie "swojskie" pomieszczenie, w którym siedzi się na podłodze z pufami i poduchami, a będąca w pobliżu obsługa odgrywa ok. 30-minutowe przedstawienie na ścianach, wyjaśniając wcześniej technikę i kulisy pracy lalkarzy. Konwencja fajna, ale ogólnie samo przedstawienie słabe. Był to "Dziadek do orzechów" i zanudził nam dzieciaka - można było wybrać coś ciekawszego.
Ekspozycja "Bajkowy Świat" to zwiedzanie z przewodnikiem bajkowej krainy. Nie podobało mi się, że nie ma tu miejsca na samodzielność (o wszystkim decyduje przewodnik), ale trzeba przyznać że starał się angażować każde dziecko do zabawy, która polega np. na odgadywaniu zagadek przy poszczególnych stanowiskach. Kraina pogrążona jest w mroku, ale ogólna aranżacja jest ciekawa, posiada efektowne podświetlenia i kilka niespodzianek. Super wrażenie robi wirtualny pociąg, choć nie dano możliwości w pełni go podziwiać, bo jest za ciemno.
Zaczarowany ogród to z kolei jedyne miejsce, gdzie maluchy mają chwilę dla siebie. Mogą tam pobiegać, przeczołgać się w pustym konarze drzewa i bardzo chętnie z tego korzystają, świetnie się bawiąc. Szkoda, że zarządzające Centrum osoby nie wyciągają wniosków z reakcji dzieci, bo takich miejsc powinno być tu więcej.
Jeden z etapów trasy to bajka oglądana z poziomu podłogi. Można ją wybrać, ale zazwyczaj leci chyba Koziołek Matołek.
Po drodze jest kilkanaście przystanków, mniej lub bardziej udanych. Przy każdym uzupełnia się naklejkę na planszy z planem trasy otrzymanym na starcie i to jest dobry pomysł na zaangażowanie dzieci. Mnie osobiście trasa trochę zmęczyła i znudziła, a już na sam koniec jest mocne przegięcie - sala poświęconą baśniom z różnych krajów europy, które się losuje i odsłuchuje. Są to mało znanych opowieści i przewodnik zmusił nas do wysłuchiwania na stojąco 5 czy 6 z nich, gdy ewidentnie każdy miał już dość.
Podsumowując, widać że chciano stworzyć coś oryginalnego dla dzieci i włożono w to wiele wysiłku, ale nie całkiem się to udało. Synowi jednak się podobało, więc raczej warto tu przyjechać, tylko w sezonie, bo w maju na zewnątrz budynku nic się nie dzieje, a na zdjęciach letnich widzieliśmy karuzele, dmuchańce i postacie z bajek chodzące po ogrodzie itp. Szkoda, że cena wstępu dla małej rodziny jest tak wygórowana, prawie 70 zł to stanowczo zbyt dużo (+ 25 zł teatr!). Opłaca się wziąć jak najwięcej dzieci, bo nie ma znaczenia czy wchodzimy z 1 czy 6.
Nasz czas spędzony w Centrum Bajki to 3 godziny, ale sama ekspozycja to ok. 1,15 godz. Placówka nie posiada własnej gastronomii, ale tuż obok widzieliśmy pizzerię.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
maj 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
71
Zgłoś naruszenie zasad