ikonka WIŚLICA - Muzeum Regionalne

Informacje o atrakcji turystycznej

WIŚLICA - Muzeum Regionalne
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne w Wiślicy powstało w 1966 r. Składa się z: Domu Długosza, Pawilonu Archeologicznego, Podziemi pod bazyliką. Dom Długosza to XV-wieczny budynek ufundowany przez słynnego kronikarza dla kanoników położonej tuż obok kolegiaty. Do dziś pełni on tę samą funkcję (jako plebania), choć część została przejęta przez muzeum. Zachowały się w nim gotyckie polichromie, m.in. z wizerunkiem klęczącego mężczyzny, którym może być sam Długosz. Pawilon Archeologiczny to relikty kościoła św. Mikołaja, odkrytego po II wojnie św. wraz z okrągłą konstrukcją, którą uznano za misę chrzcielną z ok. 880 r. Dało to asumpt do tworzenia kontrowersyjnych hipotez o stołecznym statusie Wiślicy w państwie Wiślan, przyjęciu przez to plemię chrześcijaństwa ze wschodu znacznie wcześniej niż zrobił to Mieszko I z Rzymu itp. Wszystko to podważono po kilkudziesięciu latach, gdy odkryto podobne misy, ale służyły one do rozdrabniania wapiennej zaprawy, a datowanie kościoła zostało skorygowane na przełom XI i XII w. Niektórzy twierdzili wręcz, że misa została uformowana przez studentów archeologii podczas wykopalisk. Do dziś jednak części badaczy nie przekonują nowe odkrycia i podtrzymują oni tezy o wyjątkowej roli Wiślicy w dziejach Polski. Podziemia pod bazyliką to pozostałości 2 kolegiat stojących w tym miejscu w XII i XIII w. Pierwsza z nich posiadała posadzkę z wyrytymi przedstawieniami figuralnymi, zwaną płyta wiślicką lub orantów. Jest to unikalny w skali światowej zabytek sztuki romańskiej. Muzeum jest czynne codziennie w godz. 9-17 (1.04-31.10) i 8-16 (1.11-31.03).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wiślica - Muzeum Regionalne
format D: N 50.348624°,   E 20.674608°
format DM: N 50° 20.91744',   E 20° 40.47648'
format DMS: N 50° 20' 55.05'',   E 20° 40' 28.59''
pytajnik
Adres:
Muzeum Regionalne - ul. Plac Solny 32, Wiślica, tel. (41) 3690 930, gsm 510 938 697

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (2) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wiślica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wiślica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   4 listopada 2016

Zadziwiające, że wioska, w której nie ma nawet gdzie zjeść posiada tak fascynującą historię i unikatowe, prawie 1000-letnie zabytki. Są one przy tym całkiem nieźle wyeksponowane. Najpierw podeszliśmy do biura Informacji Turystycznej, gdzie umówiliśmy się na zwiedzanie za 15-20 minut, bo właśnie była oprowadzana inna grupa.
Z przewodniczką weszliśmy do pobliskiego pawilonu, który kryje relikty kościoła św. Mikołaja. Są to niskie mury fundamentowe malutkiej romańskiej świątyni, jedna kolumna oraz szczątki jakiegoś lekko zaokrąglonego tworu, który wywołał sensację pośród polskich archeologów i historyków. Uznane to została za relikty chrzcielnicy starszej od Mieszka I. Potem obalono tę i pokrewne teorie np. o chrzczącym tu św. Metodym, jednakże nadal żyją one w Wiślicy i tablice informacyjne wcale tego nie prostują.
Fajnie, że można na własne oczy zobaczyć na jakiej podstawie naukowcy wysnuwają wnioski przeczące oficjalnej historii Polski. Wg mnie podstawy te były dość wątłe, ale każdy może sobie wyrobić własną opinię.
Następnie weszliśmy do podziemi bazyliki, aby zobaczyć co zostało z 2 stojących w tym miejscu romańskich kolegiat. Na początku widzimy je zrekonstruowane na 2 makietach. Zwiedza się chodząc w półmroku po pomostach pośród starych kamiennych murów. Przewodniczka omawia najciekawsze odkrycia, jak np. słynne posadzki z rysunkami z XII wieku. Ogólnie podziemia są bardzo klimatyczne, a oglądanie elementów tak starych budowli to duża gratka dla miłośników historii.
Już wcześniej przewodniczka obiecała, że dla dzieci też coś będzie - i faktycznie było, choć dość makabryczne - czaszki i wystające z ziemi kości, ale zainteresowanie syna i innych dzieci z grupy było ogromne.
Ostatni etap to przejście do Domu Długosza sąsiadującego z bazyliką. Do zwiedzania jest podłużna sala ze średniowiecznymi malowidłami ściennymi i dekorowanym drewnianym stropem. W gablotkach prezentowane są znaleziska archeologiczne. Poza tym są kolejne piwnice, gdzie utworzono składowisko różnych detali architektonicznych, fragmenty rzeźb, figur. Jest też kawiarnia i salka gdzie puszczany jest 35-minutowy film poświęcony historii Wiślicy. Bez względu na to czy chrzcielnica jest prawdziwa czy nie, dzieje tej miejscowości są i tak bardzo bogate, więc warto obejrzeć. Z filmu można się sporo dowiedzieć nie tylko o kolegiacie, Janie Długoszu, legendzie o św. Metodym, ale również o 2 funkcjonujących jednocześnie grodach i rezydencjach książęcych, po których nie ma dziś śladu.
Tak więc Wiślica to interesujące miejsce, ale trzeba tu przyjechać z własnym prowiantem. My nie daliśmy już rady przyjrzeć się bazylice czy grodzisku z bardzo prozaicznego powodu - byliśmy głodni, a czynną restaurację znaleźliśmy dopiero w Busku!


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
maj 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad