ikonka WEŁECZ - Sosna krocząca

Informacje o atrakcji turystycznej

WEŁECZ - Sosna krocząca
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Sosna krocząca

Niezwykła sosna pospolita rośnie w lesie w Wełeczu pod Buskiem Zdrój. Ma ponad 100 lat i w 2002 roku została uznana za pomnik przyrody. Spośród innych drzew wyróżnia się odsłoniętymi korzeniami, których wysokość przekracza już 3 mety. Są one pokryte korą i przypominają pnie drzew. Drzewo stoi więc jakby na nogach i stąd jest nazywane sosną kroczącą lub sosną na szczudłach. Zjawisko powstało w wyniku działalności człowieka i przyrody. Sosna rośnie na piasku, dlatego ludzie utworzyli tu wyrobisko i pozyskiwali piasek, aż poziom terenu znacznie się obniżył, odsłaniając korzenie. Również wiejący wiatr wywiewał go spod drzewa.
Dojazd jest oznaczony tabliczką przy drodze.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wełecz - Sosna krocząca
format D: N 50.473017°,   E 20.661204°
format DM: N 50° 28.38102',   E 20° 39.67224'
format DMS: N 50° 28' 22.86'',   E 20° 39' 40.33''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wełecz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wełecz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   9 września 2016

Niby to tylko jedno drzewo, ale naprawdę warto zobaczyć tę ciekawostkę przyrodniczą. Zupełnie niespotykany widok - cały system korzenny sosny na wierzchu. Splątane korzenie utrzymują wysokie drzewo kilka metrów nad ziemią. Właściwie to korzenie niczym nie różnią się od konarów czy grubych gałęzi. Ich ułożenie sprawia, że trudno powstrzymać siebie i dzieci przed wspięciem się po nich na górę, choć nie wiem czy to dozwolone na pomniku przyrody.
Sosna stoi niedaleko od drogi z Buska do Pińczowa, po minięciu stacji benzynowej trzeba wypatrywać tabliczki po prawej stornie.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
maj 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad