ikonka UJAZD - Zamek Krzyżtopór

Informacje o atrakcji turystycznej

UJAZD - Zamek Krzyżtopór
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Krzyżtopór
Miejsce na medal 2016
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Zamek w Ujeździe powstał w 1. poł. XVII w. jako siedziba Krzysztofa Ossolińskiego, wojewody sandomierskiego. Nazwa warowni "Krzyżtopór" nawiązuje do herbu rpdowego (Topór) oraz gorliwej wiary fundatora (Krzyż). Oba elementy widnieją na bramie budowli, którą określa się jako "palazzo in fortezza" czyli pałac otoczony nowoczesnymi fortyfikacjami bastionowymi. Była to ówcześnie jedna z największych rezydencji w Europie (całość zajmuje 1,3 ha + 1.6 ha ogrodów), wzorowana na włoskim zamku Caprarola. Charakterystyczną cechą jest ścisłe nawiązanie do kalendarza: 4 wieże symbolizowały 4 pory roku, 12 wielkich sal - 12 miesięcy, 52 komnaty - 52 tygodnie, a 365 okien - 365 dni w roku. Wnętrza pełne były przepychu, przekazy (nie potwierdzone) mówią m.in. o wielkim akwarium w stropie jadalni, marmurowych żłobach w stajni, nad którymi wisiały kryształowe lustra. Ossolińscy nie nacieszyli się swą siedzibą. Krzysztof zmarł na febrę w 1645 r. (rok po zakończeniu budowy), jego jedyny syn Krzysztof Baldwin 4 lata później w bitwie pod Zborowem. Krzyżtopór przeszedł w ręce innych rodów jak Kalinowscy, Denhoffowie, Pacowie. W 1655 r. całe wyposażanie zostało rozkradzione przez Szwedów podczas "potopu". Potem warowne mury wykorzystali konfederaci barscy i po ich potyczkach w 2. poł. XVIII w. zamek był już tylko ruiną. Obiekt jest zarządzany przez gminę Iwaniska, otwarty przez cały rok, w sezonie (IV-VIII) w godz. 8-20, po sezonie (IX-X) 8-18, (XI-III) 8-16. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca (w sezonie) w godz. 13-15 usługa przewodnika oprowadzającego turystów - gratis. Parking bezpłatny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ujazd - Zamek Krzyżtopór
format D: N 50.714194°,   E 21.311389°
format DM: N 50° 42.85164',   E 21° 18.68334'
format DMS: N 50° 42' 51.10'',   E 21° 18' 41.00''
pytajnik
Adres:
ZAMEK KRZYŻTOPÓR - Ujazd 73, tel. (15) 860 11 33

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ujazd w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ujazd wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 3 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 3)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
  Autor  Autor: Bozena     Data dodania  27 lutego 2019

Zwiedziłam Krzyżtopòr pare lat temu i polecam!! Mogliby się pokusic o aranżację choćby jenego salonu. Czasem się wydawało że się słyszy oddechy i szepty, bo to naprawdę kosmiczna budowla i architektonicznie ciekawa. Przydała by się podróż w czasie????


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Data pobytu
2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
konrad_k.  Autor  Autor: konrad_k.     Data dodania  11 września 2017

niesamowite ruiny o wielu kondygnacjach i wszędzie można wejść. budowla wprost przytłacza swoim ogromem. na parterze i w piwnicach mnóstwo fajnych zakamarków. to po prostu trzeba zobaczyć!!


Galeria
Wiek dziecka(i)
7,12 lat
Data pobytu
sierpień 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 sierpnia 2016

Wg mnie Krzyżtopór to drugie (po Ogrodzieńcu) najpiękniejsze ruiny w Polsce. Nie są one położone w tak malowniczej okolicy jak słynne jurajskie "orle gniazdo", ale skala i rozmach budowli robią niesamowite wrażenie. Bardzo podobają mi się też efekty prac wykonanych podczas ostatniego remontu. Zadbano, aby turyści mogli dostać się do miejsc wcześniej niedostępnych, a wytyczenie kilku różnorodnych tras zwiedzania zabytku to fantastyczny pomysł, który powinien wciągnąć nawet najbardziej negatywnie nastawione do zwiedzania dziecko (sprawdzone na naszym skwaszonym tego dnia synu). Choć na murach zainstalowano oświetlenie to jednak są miejsca pogrążone w ciemności, więc warto mieć ze sobą latarkę. Dzięki niej maluchy na pewno będą chętniej eksplorowały ruiny.
Trasy oznaczone są numerowanymi tabliczkami. Nie prowadzą one turystów za rączkę i czasem trudno je znaleźć, szczególnie w piwnicach, w których panuje półmrok, albo w miejscach gdzie przecina się kilka szlaków. Jeden fragment piwnic ma oznaczenie "dla odważnych". Jest to niskie, ciemne przejście między korytarzami i w nim małe dzieci mogą mieć radochę, bo mają przewagę nad dorosłymi - ci muszą iść na kolanach. Inne trasy prowadzą dookoła ruin, po komnatach parteru, piętra oraz do źródełka bijącego w zamku i na punkt widokowy na ogrody (które dopiero czekają na odtworzenie). Jedynym mankamentem jaki zauważyłem jest to, że rozrysowane mapki szlaków znajdują się tylko w jednym miejscu (w bramie), a chciałoby się zerknąć na nie podczas zwiedzania.
W zamku nie była prezentowana żadna wystawa, ale sam spacer pośród murów tak wyjątkowej budowli jest wystarczająco emocjonujący. Ciekawym kontrastem dla zrujnowanych wnętrz warowni jest nowoczesna i lśniąca czystością toaleta, w której także wyeksponowano kamienne mury.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
maj 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad