ikonka KRZEMIONKI - Rezerwat archeologiczny z kopalnią krzemienia

Informacje o atrakcji turystycznej

KRZEMIONKI - Rezerwat archeologiczny z kopalnią krzemienia
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat archeologiczny z kopalnią krzemienia

Krzemionki to unikatowy rezerwat archeologiczny, uznany za pomnik historii, ukazujący neolityczne (sprzed 5000 lat) górnictwo krzemienia pasiastego. Miejsce to odkryto dopiero w 1922 r., po wyrębie lasu, który skrywał dobrze zachowane pradawne kopalnie przez kilkadziesiąt wieków. Cały ich kompleks rozmieszczony był na obszarze ok. 79 m2, a ilość szacuje się na ponad 4000. Miejscowe krzemienie były cennym towarem handlowym - narzędzia z nich wykonane sprzedawano nawet na Bałkanach i w Azji Mniejszej. Pierwszą, małą ekspozycję otwarto tu w latach 50-tych, a podziemną trasę, łączącą oryginalne szyby i korytarze kopalniane, zaczęto tworzyć 3 dekady później. W latach 90-tych powstała rekonstrukcja wioski neolitycznej, a w 2012 r. ukończono rozbudowę placówki o nowoczesne pawilony wystawiennicze z centrum konferencyjnym. Sposób w jaki powstawały krzemienie nie został jeszcze w pełni udowodniony, prawdopodobnie przyczyniły się do tego morskie skorupiaki, drążące w wapiennym mule nory i tunele, a przy okazji nanoszące szczątki roślin, które gniły i powodowały zmianę pH wody morskiej nasyconej krzemionką (SiO2). Prowadziło to w końcu do wytrącenia się krzemionki w formie żelu, który wypełniał nory skorupiaków. Żel tracąc z czasem wodę stawał się coraz twardszy. I w tej właśnie postaci - ciemnych brył w wapiennych ścianach - można dziś oglądać krzemienie w podziemnej trasie o długości 0,5 km (temp. 9st C). Obiekt jest dostępny przez cały rok w zmiennych godzinach, w sezonie (V - IX) 9:00 - 19:00 (w weekendy od 11:00).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Krzemionki - Rezerwat archeologiczny z kopalnią krzemienia
format D: N 50.972105°,   E 21.49037°
format DM: N 50° 58.3263',   E 21° 29.4222'
format DMS: N 50° 58' 19.58'',   E 21° 29' 25.33''
pytajnik
Adres:
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, Sudół 135 a, Ostrowiec Świętokrzyski, tel. (41) 33-04-551, gsm 669-970-499

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krzemionki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krzemionki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.3 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
konrad_k.  Autor  Autor: konrad_k.     Data dodania  11 września 2017

polecam. przejście podziemnymi tunelami sprzed 5 tys lat to nie lada gratka.
za to osada neolityczna to jakieś nieporozumienie


Galeria
Wiek dziecka(i)
7, 12 lat
Data pobytu
sierpień 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
11
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 grudnia 2014

Do Krzemionek wróciliśmy po paru latach. Zmieniło się przede wszystkim otoczenie - powstało nowoczesny kompleks budynków z parkingiem. W jego części mieszczą się wystawy. Jedna z nich poświęcona była polskim obiektom wpisanym na listę Unesco. Prosta ekspozycja złożona z tablic z fotkami i opisami - nic spektakularnego, ale temat ciekawy, bo niektóre miejsca są mało znane. Druga to wystawa archeologiczna, głównie z tradycyjnymi gablotami i tablicami. Dzieciaka zainteresował najbardziej terminal komputerowym, a nastrój buduje tu zaciemnienie z podświetlonym krajobrazem na ścianie. Trzecia: "Krzemionki dawniej i dziś", jest zrobiona bardziej nowocześnie z ekranami dotykowych, omawia m.in. okoliczną faunę i florę. Jak na nowo powstała placówkę poziom całości nie zachwycał, wykorzystanie technik multimedialnych mogłoby być większe, a już brak porządnej kolekcji krzemienia pasiastego jest niezrozumiały. Niemniej jednak dorośli znajdą tu ciekawe informacje, ale dla naszego syna nie było praktycznie nic interesującego - ekrany i
ślimaki zajęły go tylko na chwilę i mieliśmy problem, aby zapoznać się dokładnie z opisami. Cała ekspozycja jest jednak darmowa, więc nie ma co narzekać.
Następnie poszliśmy do kasy po bilety na trasę turystyczną i okazało się, że zaraz wyrusza grupa z przewodnikiem. Kasy od kopalni dzieli kilkaset metrów, musieliśmy je wiec przebiec, żeby nie czekać godzinę na następna grupę.
Trasa biegnie po drewnianym pomoście przez leśny teren kryjący pozostałości licznych szybów, ale z zewnątrz są one rozpoznawalne jedynie po lekkim wgłębieniu terenu. W drewnianych domkach jest pokazany przykładowy szyb górniczy, obozowisko i pracownia z figurami prehistorycznych ludzi. Warto słuchać dokładnie słów przewodnika, bo przy pierwszych odwiedzinach chyba coś mi umknęło i nie zdawałem sobie sprawy z wyjątkowości tutejszych odkryć i ekspozycji. Podobno nie ma na świecie prehistorycznych kopalni udostępnionych turystom w podobny sposób. Idąc podziemną trasa (ok. 30 min) widzimy miejsca, gdzie wydobywano krzemienie - są one oświetlone a czasem osłonięte siatką. Kiedyś wejście do nich prowadziło tylko z góry, teraz połączono je poziomym korytarzem. Poruszanie się nie było tak łatwe jak teraz - korytarzy zostały pogłębione aby ułatwić zwiedzanie - oryginalne komory mamy mnie więcej od pasa w górę. To wszystko jest bardzo interesujące i robi wrażenie nawet na przedszkolaku. Fajnie, że gdzieniegdzie można jeszcze zobaczyć krzemienie w postaci małych lub większych skupisk tzw. buł. Widać dawnym górnikom nie udało się całkowicie wyeksploatować złóż.
Po wyjściu na górę została nam do zwiedzania wioska neolityczna. Pamiętam, że kiedyś była to marna atrakcja i nic się tu nie działo i dokładnie tak samo jest obecnie (chyba tylko grupy zorganizowane mają tu jakieś zajęcia). Kilka chat, wieża i nowość - grobowiec megalityczny (jedyne co może zaciekawić). Wszystko puste i praktycznie nieopisane. Dzieciak chwilę pobiegał i wróciliśmy do auta.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
kwiecień 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad