ikonka ĆMIELÓW - Ruiny zamku

Informacje o atrakcji turystycznej

ĆMIELÓW - Ruiny zamku
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku

Obecne ruiny zamku pochodzą z XVI wieku, ale wcześniej stała tu bliżej nieznana warownia rycerska. Zamek zbudował kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki. Była to bogata rezydencja magnacka, zamieszkiwana później przez tak możne rody jak Tarnowscy, Radziwiłłowie, Zborowscy, Ostrogscy, Zasławscy, Wiśniowieccy, Lubomirscy. Tutaj urodził się m.in. Mikołaj Radziwiłł zwany Sierotką, marszałek wielki litewski, wojewoda trockim i wileński. Budowla podupadła z powodu zniszczeń szwedzkich podczas dwóch wojen północnych. Od początku składała się z zamku głównego na wyspie otoczonej niezachowanym murem obwodowym oraz fosą wciąż nawodnioną (dlatego ta część jest niedostępna) oraz przedzamcza. Całe założenie posiadało fortyfikacje bastionowe. Od XIX wieku zrujnowane budynki przedzamcza zostały zaadoptowane na browar, potem działała tu łaźnia, a w czasie wojny naziści niemieccy prowadzili szpital. Wszystko to sprawiło, że budynki zostały całkowicie przekształcone, a na wyspie przetrwały tylko szczątki wieży mieszczącej niegdyś kaplicę. Podjęte w 2010 roku przez prywatną osobę prace restauracyjne i archeologiczne rozpoczęły się obiecująco, ale zakończyły kompletnym fiaskiem w 2012 r. roku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ćmielów - Ruiny zamku
format D: N 50.891667°,   E 21.519109°
format DM: N 50° 53.50002',   E 21° 31.14654'
format DMS: N 50° 53' 30.00'',   E 21° 31' 08.79''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ćmielów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ćmielów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   3 stycznia 2014

Przykro patrzeć na to co zostało z siedziby najznamienitszych rodów I Rzeczypospolitej. Dziś teren magnackiego zamku jest zamieszkiwany przez żaby i łabędzie. Zniszczone albo zupełnie przekształcone budynki są dosyć mizerną atrakcją i zabytek nie jest nawet oznakowany przy drodze. Jadąc od strony Ostrowca trzeba minąć rynek Ćmielowa i skręcić w lewo w ul. Zamkową, a zaraz potem w prawo.
Budowla stoi nad stawem, na którym znajduje się wyspa z najstarszą i najciekawszą częścią zamku. Niestety nie ma do niej dostępu, chyba że ktoś przywiezie ze sobą ponton. Z brzegu widać tylko resztki murów z wieżą i piwnicą. Budynki nad stawem to zrujnowane skrzydło bez stropu oraz wysoki dom ze schodami, na który warto wejść aby oglądnąć całość z góry. Nie zauważyłem żadnych starych detali czy elementów, wciąż widać jednak, że to coś więcej niż zwykły browar. O zabytkowym charakterze świadczą przede wszystkim grube ceglano-kamienne mury. Na wiosnę całe boczne skrzydło było zalane i stało w wodzie, więc można je było oglądać tylko z zewnątrz.
Po zejściu z wysokiego budynku, pokarmiliśmy łabędzie, które na tle wyspy z ruinami nadają temu miejscu pewnego romantyzmu. Syn pobawił się patykami w wodzie i to tyle zwiedzania zamku.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
kwiecień 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad