ikonka BAŁTÓW - Żydowski Jar

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŁTÓW - Żydowski Jar
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Żydowski Jar

Żydowski Jar to wąwóz lessowy położony przy kompleksie rozrywkowym w Bałtowie. Jako zagospodarowany szlak z płatnym wejściem został otwarty w 2008 roku. Długość trasy to ok. 1,5 km. Osobliwością wąwozu są ślady dinozaurów oraz questing czyli specjalna forma zwiedzania polegająca na rozwiązywaniu określonej w scenariuszu questingu zagadki, za pomocą odkryć dokonywanych na trasie. Dinozaury, których tropy odnaleziono i wyeksponowano to roślinożerne dryomorfy, jeden ślad po drapieżniku, który prawdopodobnie na nie polował oraz ślad przedstawiciela celurozaurów, bezpośrednich przodków ptaków.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Bałtów - Żydowski Jar
format D: N 51.018627°,   E 21.547783°
format DM: N 51° 1.11762',   E 21° 32.86698'
format DMS: N 51° 01' 07.06'',   E 21° 32' 52.02''
pytajnik
Adres:
Bałtowski Kompleks Turystyczny - 27-423 Bałtów 8a, tel. (41) 264 14 21

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bałtów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bałtów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  26 września 2013

Bałtowski Jurapark zapewnia taką ilość atrakcji, że ledwo udało nam się zaciągnąć syna do Żydowskiego Jaru. Oprócz śladów dinozaurów w naturalnym środowisku, ciekawi byliśmy nowej dla nas zabawy czyli questingu.
Atrakcja najlepiej wygląda na starcie: przed bramą dinozaur nad wodospadem i skalisty początek leśnego wąwozu z kolejnymi dinozaurami zachęcają do wejścia. Dalej okazuje się, że zagospodarowanie trasy ogranicza się praktycznie tylko do kilkunastu metrów od bramy. Tu mamy ślady prehistorycznych gadów (wraz z tablicami opisowymi), a także kilka ich figur w otoczeniu skałek i strumyka, który okazuje się być sztuczny i szybko się kończy. Trochę nas to rozczarowało, ale wędrówka malowniczym wąwozem też była ciekawa.
Po wyjściu z niego szlak prowadzi górą do dwóch punktów widokowych. Najpierw jest widok na Żydowski Jar, a następnie panorama Bałtowa, głównie kompleksu JuraParku. W dół idzie się kolejnym wąwozem, ale już znacznie skromniejszym. Wyjście położone jest niedaleko wejścia. Przejście szlaku uatrakcyjnia wspomniany questing. Polega on na uzupełnianiu wierszowanej historyjki, którą otrzymujemy w kasie, brakującymi słowami nawiązującymi do konkretnych miejsc na trasie i ułożeniu hasła głównego. Na koniec czeka nas mała nagroda. Pomysł fajny, poziom trudności niski, choć dla trochę starszych dzieci niż 4-latek.
Ogólnie naszemu synowi podobało się w Żydowskim Jarze tylko przy śladach dinozaurów, potem trochę marudził. Dla dorosłych to zwykły szlak turystyczny na jakieś 30 minut, całkiem przyjemny, choć z dość wysoką opłatą. My przeszliśmy go w niecałą godzinę. Z wózkiem nie da rady przejechać.
Wejście znajduje się po przeciwnej stronie ulicy niż główna brama JuraParku, przy restauracji "Czarcia Stopka".


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad