Widok z mostu na zalewie

JANÓW LUBELSKI - Park Rekreacji Zoom Natury

 
6.0 (1)
  2830 0

Kamera termowizyjna  w Laboratorium Energii

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Park Rekreacji Zoom Natury
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2020
Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim to interaktywne centrum nauki i rekreacji o powierzchni ponad 10 ha. Powstało w latach 2011-2015 roku nad alewem Janowskim i wraz z infrastrukturą kąpieliska z plażą o długości 500 m tworzy jeden wielki kompleks. Sercem Parku są interaktywne laboratoria: Laboratorium Główne Zoom Natury, Laboratorium Runo Leśne, Laboratorium Awifauny i Troposfery oraz Laboratorium Energii i Recyklingu. Są to pawilony edukacyjne, gdzie zwiedzający mogą łączyć naukę z zabawą. Częścią kompleksu jest Park linowy z pięcioma trasami dla dorosłych i dzieci od 3. roku życia, a także dla niepełnosprawnych oraz Park Kreatywny z dmuchańcami i urządzeniami do zabawy dla najmłodszych. Przy plaży stoi Wieża Mocy - 11-metrowej wysokości drewniana wieża, która pozwala na bardziej ekstremalną rozrywkę jak zjazd tyrolski nad zalewem, skoki Power Fun oraz Diabelskie Wahadło. Zoom Natury oferuje też Exit Room z dwoma pokojami zagadek i noclegi na wyspie. Dla grup, na tzw. Poligonie, organizowane są gry drużynowe z bronią: Lsser Tag i Archery Tag. Poszczególne atrakcje mają osobne bilety, a ich dostępność może być różna, w zależności od dnia tygodnia i pogody. Część Parku czynna jest przez cały rok (poza sezonem w weekendy). W 2020 roku Zoom Natury odwiedziło 520 tys. osób.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z mostu na zalewie
Puste kąpielisko
Wieża Mocy i plaża
Trasa dziecięca w parku linowym
Alejka w Parku i fragment trasy linowej
Park Kreatywny
Jeden z namiotów w Parku Kreatywnym
Główne Laboratorium
Korzenie w laboratium leśnym

Filmy

Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zoom Natury - ul. Świerdzowa 41, Janów Lubelski   tel. +48 608 618 964 (Laboratoria), +48 664 026 297 (Park Kreatywny;+48 538 208 710), Exit Room kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Janów Lubelski (woj. Lubelskie) - Park Rekreacji Zoom Natury

format D: N50.6946363°,  E22.3980546°
format DM: 50° 41.678178'N, 22° 23.883276'E 
format DMS: 50° 41' 40.69''N, 22° 23' 53.00''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
W małej miejscowości niespodziewanie napotykamy na prawdziwe centrum rozrywkowo-naukowe, do tego pięknie położone nad malowniczym zalewem. Stworzono tu naprawdę coś wyjątkowego! Janów Lubelski odwiedziliśmy 2 razy w przeciągu kilku lat i w obu przypadkach było tak samo fajnie.
Z płatnego parkingu do atrakcji i kas prowadzą nas ładne alejki z pomysłowo wykonanym brukiem. Wyryto na nim rysunki zwierząt wraz z krótkim tekstem. I są to ciekawe informacje, bo np. kto wie że bobry były kiedyś zaliczane do ryb?
Pierwsza atrakcja Zoomu Natury to duży ogrodzony plac zabaw o nazwie Park Kreatywny. Podczas pierwszej wizyty był zamknięty z powodu niepewnej pogody, później działał już w pełni. Wejście jest płatne i liczone na godziny, ale bardzo mądrze, bo tylko dla dzieciaków. Rodzice płacą symbolicznie. W Parku można spędzić czas na wiele sposobów. Są dmuchańce, huśtawki, piaskownica, basen kulkowy, wielkie klocki,dmuchane boisko z siatką i różne urządzenia. Część pod namiotem. Są też 4 oryginalne maszyny do produkowania energii na wiele sposobów i generowania przy tym dźwięków. Kiedyś wyeksponowano je na centralnym placu, teraz są trochę na uboczu. Rodzice mogą odpoczywać na ławce, przy stoliku a nawet na hamaku. Zabawiliśmy tu 1,5 godziny, a wyszliśmy tylko dlatego, że zgłodnieliśmy.
Na wspomnianym placu centralnym zainstalowana jest fontanna chodnikowa, wieczorem podświetlana. Niestety z powodu pandemii ostatnio była wyłączona.

Główna atrakcja Zoomu Natury to laboratoria - 4 budynki tematyczne, które zwiedzamy z przewodnikiem. Wypełnione interaktywnymi stanowiskami multimedialnym. Nie są to może jakieś zaawansowane urządzenia jak w wielkich centrach nauki w Warszawie, Toruniu czy Gdyni, ale i tak wzbudzają spore zainteresowanie odwiedzających w każdym wieku i co ważne nie ulegają masowo awarii jak to już widywaliśmy (ostatnio nie działała tylko 1 maszyna do energii na zewnątrz i 1 urządzenie w środku). Dla najmłodszych dzieci wiele rzeczy może być niezrozumiałe, ale nawet 4-latki znajdą tu interesujące je rzeczy do oglądania i zabawy, a starsze mogą się wiele nauczyć. W każdym laboratorium mamy określoną ilość czasu dla siebie, zwykle ok. 20 minut. Przed laty zwiedzaliśmy je sami, we własnym tempie i tak było znacznie lepiej, ale obecnie wyznaczony czas jest w miarę wystarczający. Może po pandemii wrócą stare zasady?
Pierwszy pawilon skupia się na przyrodzie: fauna, flora, skamieliny. Wyróżnia się prezentacją żywych zwierząt m.in. aksolotla, rybki, mrówkarium. Można je oglądać przez szkła powiększające. Inne stanowiska to wizjery z obrazami 3D, panele komputerowe z quizami i grami. Dzieci były bardzo zaciekawione. Dla maluchów pomyślano o podestach, aby mogły wszystko zobaczyć.
Drugi pawilon dotyczy lasu. Można m.in. posłuchać ciekawych informacji na słuchawkach, pooglądać filmiki na ekranach, powąchać leśne zapachy, sprawdzić które grzyby są trujące, a najlepsze są zwisające z sufitu wielkie łodygi i bulwy ukazujące jak wygląda roślina pod ziemią.
W kolejnym przedstawione są ptaki, ich odgłosy, pióra, rodzaje chmur, zjawiska typu tęcza, fronty atmosferyczne, w prawdziwym teleskopie można oglądać filmiki astronomiczne. Największe zainteresowanie wzbudza model ptaka, którym można sterować za pomocą gestów.
W ostatnim omawiana jest energia i recykling, np. działanie elektrowni wiatrowych, wodnych. Są modele, filmy, schematy. Można obserwować pod mikroskopem różne przedmioty i obiekty. Tutaj najpopularniejsze jest odkrywanie własnych źródeł energii czyli przeglądanie się w kamerze termowizyjnej.

Po łyknięciu sporej dawki wiedzy poszliśmy do parku linowego. Trasa siatkowa jest świetna, zakończona do wyboru tyrolką lub zjeżdżalnią. Płaci się za czas, a nie za przejście, wiec córka mogła się wybawić do woli. Syn trasę dla młodzieży też chwalił za fajne, różnorodne przeszkody.
Idąc w stronę plaży napotkamy zaplecze gastronomiczne i ta kwestia trochę w Janowie kuleje. W dzień powszedni tworzyły go 2 bary. Trzecia budka była zamknięta, pewnie działa w weekendy, bo stoliki z krzesłami stały. Wybór dań obiadowych niezbyt duży, ale można przeżyć.
Z plaży nie udało nam się nigdy skorzystać, bo zawsze było zbyt chłodno. Wygląda bardzo zachęcająco, duża, na skraju lasu z ładnym piaskiem, choć brzeg był trochę błotnisty.
Z tyłu stoi wysoka drewniana konstrukcja zwana Wieżą Mocy. Potraktowaliśmy ją jako punkt widokowy, ale jest przeznaczona dla ludzi szukających mocnych wrażeń: skoki, zjazdy, wahadło itp. Szkoda, że widok jest ograniczony przez drzewa, widać tylko plażę, kąpielisko i fragment zalewu z wysepkami. To nas jednak zachęciło do sprawdzenia co jest po drugiej stronie zalewu. Okazuje się, że ścieżka jest całkiem przyjemną trasa spacerową. Za mostem i wypożyczalnią sprzętu prowadzi ona na największą wyspę, gdzie mieści się hotel i exit room, dalej jest przystań żeglarska i jakiś hotel. Reklamują w nim pizzerię, ale nie była czynna.

Jak widać atrakcji w Zoomie Natury nie brakuje, miejsce jest ze wszech miar godne polecenia!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 12 lat
Data pobytu
sierpień 2020
Kamera termowizyjna  w Laboratorium Energii
Widok z mostu na zalewie
Puste kąpielisko
Wieża Mocy i plaża
Trasa dziecięca w parku linowym
Alejka w Parku i fragment trasy linowej
Park Kreatywny
Jeden z namiotów w Parku Kreatywnym
Główne Laboratorium
Korzenie w laboratium leśnym

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Janów Lubelski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Janów Lubelski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.