Największe pomieszczenie w fortyfikacjach

ZAMOŚĆ - Trasa Turystyczna Nadszańca

 
4.5 (2)
  4157 1

Wystawa w nadszańcu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Trasa Turystyczna Nadszańca
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Nadszaniec powstał w I poł. XIX wieku na bastionie VII zamojskich fortyfikacji. Był on najpotężniejszym bastionem chroniącym miasto od stwarzającej największe zagrożenie strony wschodniej. Piętrowy nadszaniec pozwolił na znaczne wzmocnienie siły ognia w razie ataku nieprzyjaciela, a w czasie pokoju pełnił funkcję koszar i więzienia. Trasa turystyczna o długości ponad 500 m stałs się atrakcją Roztocza w 2010 roku, po gruntownym remoncie fortyfikacji. Wiedzie głównie przez bastion VII. Oglądnąć można m.in. galerię strzelecką i kazamaty, w tym największą w Zamościu kazamatę południową. W budynku nadszańca znajduje się zaś ogólnodostępna ekspozycja nie wymagająca biletu z bronią i manekinami prezentująca umundurowanie obrońców Zamościa na przestrzeni kilku epok. Natomiast nad nim, taras z widokiem na dawne przedpole twierdzy. Administratorem obiektu jest Zakład Gospodarki Lokalowej w Zamościu. Trasa jest dostępna przez cały rok. Od 1.IV do 30.IX w godz. 9:00-19:00, w październiku do 18:00. Wejścia co 30 lub 60 minut. Poza sezonem (XI-III) turyści indywidualni mogą zwiedzać tylko raz dziennie o godz. 12.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pomieszczenie w bastionie
Artyleria
Strzelec
Galeria strzelecka
Największe pomieszczenie w fortyfikacjach

Filmy

AMADron - Zamość Nadszaniec Dron FPV

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Nadszaniec Trasa turystyczna - ul. Łukasińskiego 2, Zamość   tel. +48 84 639 30 18 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zamość (woj. Lubelskie) - Trasa Turystyczna Nadszańca

format D: N50.716831°,  E23.2564574°
format DM: 50° 43.00986'N, 23° 15.387444'E 
format DMS: 50° 43' 00.59''N, 23° 15' 23.25''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Historia Zamościa w pigułce + pare ciekawych armat i przebranych żołnierzy. Na zewnątrz możliwość strzelania z łuku i ładny punkt widokowy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 8 lat
Data pobytu
lipiec 2019
T
Ocena atrakcji
 
4.0
Twierdza Zamość podczas naszej wizyty posiadała bardzo dziwną organizację zwiedzania. Przy  wejściu nie ma żadnego biura, a brama jest zamknięta (bilety kupiliśmy w pobliskim kiosku).  W godzinach zwiedzania (zwykle co 30 min.) brama powinna być otwierana, ale jak się okazało  tylko w teorii. Jakieś starsze małżeństwo siedziało sobie na ławce ze 20 m od bramy i gdy podeszliśmy mówili, że są tu już grubo ponad pół godziny i nikt nie otwiera. Po wykonaniu telefonu na numer kontaktowy trasy turystycznej okazało się, że trzeba stać przed samą bramą, bo inaczej przewodnik, który wypatruje z oddali  oczekujących  turystów  uzna, że na daną godzinę nikogo nie ma i nie przyjdzie!  Cóż, stanęliśmy grzecznie przed bramą i faktycznie wkrótce nadeszła przewodniczka.
Najpierw poznajemy dzieje Zamościa. Fajnie jest jej wysłuchać, bo jest ciekawa, ale nie raz za razem - w podziemiach ratusza, gdzie byliśmy parę godzin wcześniej też od niej zaczynają, więc trochę nas to znudziło,  choć tutaj przynajmniej przewodniczka się streszczała. Była to również starsza pani, ale w przeciwieństwie do poprzedniczki  nie opowiadała o swoim mieście z pasją. Wyglądało jakby nauczyła się na pamięć kilku tekstów i tyle - na szczegółowe pytanie o fortyfikacje nie potrafiła odpowiedzieć. 
Nazwa trasy turystycznej "Nadszaniec" nie jest zbyt adekwatna, bo wędrujemy niżej położonym bastionem. Wrażenie robią długie ciemne korytarze z rzędem okienek czyli galeria strzelecka. Urozmaicono je  płaskimi makietami żołnierzy ze strzelbami wystawionymi w oknach. W większych podziemnych salach stoją armaty i kolejne makiety  oraz różne plansze informacyjne i historyczne.  Można się tu dowiedzieć sporo o Zamościu i technice fortyfikacyjnej.  
Trasa  nie należy do porywających, ale i bilety nie są drogie.  Jest dość krótka, bo obejmuje mały fragment fortyfikacji miejskich. Oby w przyszłości ją wydłużyli - obecnie  całość zwiedzania trwa 30 minut, z tego samego chodzenia jest  tylko niecałe  10. Choć na stronie WWW podawana jest informacja o wyświetlanym filmie, to nam go nie puszczono (być  może wprowadzono to później). Po wyjściu z podziemi warto wejść na górę, do budynku nadszańca, ponieważ tam jest dalsza część ekspozycji. W nietypowym otoczeniu, bo pośród  stoisk handlowych, w dużych wnękach postawiono  manekiny ubrane w różnorodne mundury wojskowe oraz dawną artylerię.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Wystawa w nadszańcu
Pomieszczenie w bastionie
Artyleria
Strzelec
Galeria strzelecka
Największe pomieszczenie w fortyfikacjach

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamość w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamość wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.