ikonka ZAMOŚĆ - Trasa Turystyczna Nadszańca

Informacje o atrakcji turystycznej

ZAMOŚĆ - Trasa Turystyczna Nadszańca
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Trasa Turystyczna Nadszańca
Nadszaniec powstał w I poł. XIX wieku na bastionie VII zamojskich fortyfikacji. Był on najpotężniejszym bastionem chroniącym miasto od stwarzającej największe zagrożenie strony wschodniej. Piętrowy nadszaniec pozwolił na znaczne wzmocnienie siły ognia w razie ataku nieprzyjaciela, a w czasie pokoju pełnił funkcję koszar i więzienia. Trasa turystyczna o długości ponad 500 m, powstała w 2010 roku po gruntownym remoncie fortyfikacji, wiedzie głównie przez bastion VII. Oglądnąć można m.in. galerię strzelecką i kazamaty, w tym największą w Zamościu kazamatę południową. W budynku nadszańca znajduje się zaś ogólnodostępna ekspozycja nie wymagająca biletu z bronią i manekinami prezentująca umundurowanie obrońców Zamościa na przestrzeni kilku epok. Natomiast nad nim, taras z widokiem na dawne przedpole twierdzy.
Administratorem obiektu jest Zakład Gospodarki Lokalowej w Zamościu. Trasa jest dostępna przez cały rok. Od 1.IV do 30.IX w godz. 9:00-19:00, w październiku do 18:00. Wejścia co 30 lub 60 minut. Poza sezonem (XI-III) turyści indywidualni mogą zwiedzać tylko raz dziennie o godz. 12.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zamość - Trasa Turystyczna Nadszańca
format D: N 50.716831°,   E 23.256457°
format DM: N 50° 43.00986',   E 23° 15.38742'
format DMS: N 50° 43' 00.59'',   E 23° 15' 23.25''
pytajnik
Adres:
Nadszaniec Trasa turystyczna - ul. Łukasińskiego 2, Zamość, tel. (84) 6393018 , (84) 638 52 56 w. 32

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamość w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamość wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  26 lutego 2016

Twierdza Zamość podczas naszej wizyty posiadała bardzo dziwną organizację zwiedzania. Przy wejściu nie ma żadnego biura, a brama jest zamknięta (bilety kupiliśmy w pobliskim kiosku). W godzinach zwiedzania (zwykle co 30 min.) brama powinna być otwierana, ale jak się okazało tylko w teorii. Jakieś starsze małżeństwo siedziało sobie na ławce ze 20 m od bramy i gdy podeszliśmy mówili, że są tu już grubo ponad pół godziny i nikt nie otwiera. Po wykonaniu telefonu na numer kontaktowy trasy turystycznej okazało się, że trzeba stać przed samą bramą, bo inaczej przewodnik, który wypatruje z oddali oczekujących turystów uzna, że na daną godzinę nikogo nie ma i nie przyjdzie! Cóż, stanęliśmy grzecznie przed bramą i faktycznie wkrótce nadeszła przewodniczka.
Najpierw poznajemy dzieje Zamościa. Fajnie jest jej wysłuchać, bo jest ciekawa, ale nie raz za razem - w podziemiach ratusza, gdzie byliśmy parę godzin wcześniej też od niej zaczynają, więc trochę nas to znudziło, choć tutaj przynajmniej przewodniczka się streszczała. Była to również starsza pani, ale w przeciwieństwie do poprzedniczki nie opowiadała o swoim mieście z pasją. Wyglądało jakby nauczyła się na pamięć kilku tekstów i tyle - na szczegółowe pytanie o fortyfikacje nie potrafiła odpowiedzieć.
Nazwa trasy turystycznej "Nadszaniec" nie jest zbyt adekwatna, bo wędrujemy niżej położonym bastionem. Wrażenie robią długie ciemne korytarze z rzędem okiem strzelniczych. Urozmaicono je płaskimi makietami żołnierzy ze strzelbami wystawionymi w oknach. W większych podziemnych salach stoją armaty i kolejne makiety oraz różne plansze informacyjne i historyczne. Można się tu dowiedzieć sporo o Zamościu i technice fortyfikacyjnej.
Trasa nie należy do porywających, ale i bilety nie są drogie. Jest dość krótka, bo obejmuje mały fragment fortyfikacji miejskich. Oby w przyszłości ją wydłużyli - obecnie całość zwiedzania trwa 30 minut, z tego samego chodzenia jest tylko niecałe 10. Choć na stronie WWW podawana jest informacja o wyświetlanym filmie, to nam go nie puszczono (być może wprowadzono to później). Po wyjściu z podziemi warto wejść na górę, do budynku nadszańca, ponieważ tam jest dalsza część ekspozycji. W nietypowym otoczeniu, bo pośród stoisk handlowych, w dużych wnękach postawiono manekiny ubrane w różnorodne mundury wojskowe oraz dawną artylerię.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad