ikonka ZAMOŚĆ - Podziemia ratusza

Informacje o atrakcji turystycznej

ZAMOŚĆ - Podziemia ratusza
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Podziemia ratusza

Trasa turystyczna w podziemiach oficyn zamojskiego ratusza została otwarta w 2011 roku. Prowadzi XIX-wiecznymi piwnicami, w których podczas prac archeologicznych odkryto cysterny na wodę z XVII wieku wraz z kanałem ją doprowadzającym, stanowiącym część rozbudowanego systemu zaopatrującego dawne miasto w wodę. Innymi eksponowanym obiektem zabytkowym jest studnia powstała w XIX wieku, gdy część ratusza pełniła funkcję więzienia. W sumie trasa obejmuje 9 sal, w większości prezentujących plansze, tablice i fotografie związane z dziejami ratusza miejskiego i Zamościa jako twierdzy i renesansowego miasta idealnego, wpisanego na listę UNESCO. Trasą zarządza Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej otwarte od 8:00 do 18:00, w weekendy krócej. Godziny zwiedzania uzależnione są od ilości chętnych, najlepiej umówić się telefonicznie.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zamość - Podziemia ratusza
format D: N 50.717545°,   E 23.252666°
format DM: N 50° 43.0527',   E 23° 15.15996'
format DMS: N 50° 43' 03.16'',   E 23° 15' 09.60''
pytajnik
Adres:
Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej - Rynek Wielki 13, Zamość, tel. (84) 639 22 92

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamość w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamość wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   3 maja 2015

Zwiedzanie podziemi ratusza rozpoczyna się w Informacji Turystycznej, gdzie rezerwuje się termin, a potem opłaca bilet i oczekuje na przewodnika. Wraz z nim przechodzimy na Rynek Solny, skąd przez bramę wchodzimy na mały dziedziniec ratuszowy. Tutaj odbywa się najdłuższa część zwiedzania czyli wykład o historii Zamościa. W naszym przypadku trwał on 40 minut. Placyk ma 2 ławki, więc przy nawet niewielkiej grupie część osób musi stać. Wytrzymałość syna została wystawiona na ciężką próbę i gdybyśmy wiedzieli jak to wygląda, na pewno nie przyszlibyśmy tu z nim. Jest tyle możliwości przedstawiania takich rzeczy w atrakcyjnej formie, od prostych prezentacji, filmów do zaawansowanych technik multimedialnych, że trudno pojąć iż placówka, która powstała ledwie parę lat temu, jest tak bardzo zacofana!
Dalsze 20 minut zwiedzania to spacer piwnicami, które jednak mało przypominają podziemia, bo ściany są otynkowane. Oglądamy fotografie i plansze poświęcone miastu i ratuszowi, poza dawnymi i historycznymi widokami jest wiele współczesnych zdjęć np. polskie ratusze, miasta partnerskie Zamościa.
Najciekawszym elementem piwnic jest cysterna z kanałem transportującym wodę. Tu w końcu widać, że mamy do czynienia z czymś unikalnym i zabytkowym. Jest to sporych rozmiarów ceglana konstrukcja i tak naprawdę dopiero trasa wytyczona tym kanałem byłaby fajną atrakcją i dostarczała jakichś wrażeń. Niestety można go oglądać tylko z zewnątrz.
Dalej mamy jeszcze starą studnię i celę więzienną z historią o sławnych więźniach. Chwila rozrywki dla dzieciaka to sala poświęcona statkowi "Ziemia Zamojska". Oprócz jego modelu jest tam dzwon okrętowy, którym mógł sobie podzwonić.
W sumie atrakcja rozczarowuje, może zostać jednak szybko "naprawiona", gdy jej zarządcy zamienią nużący wstęp na coś ciekawszego.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
01
Zgłoś naruszenie zasad