ikonka KRASNOBRÓD - Kapliczka Na Wodzie

Informacje o atrakcji turystycznej

KRASNOBRÓD - Kapliczka Na Wodzie
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kapliczka Na Wodzie

Krasnobrodzka Kaplica Na Wodzie powstała w końcu XVIII wieku, ale obecny kształt nadano jej po przebudowie w XIX wieku. Jest jedną z kilku drewnianych kapliczek istniejących w tym miejscu od 300 lat. Gdy jedna ulegała zniszczeniu lub spaleniu zawsze budowano nową. Przyczyną było objawienie się w tym miejscu Matki Boskiej niejakiemu Jakubowi Ruszczykowi w roku 1640. Stąd budowla nazywana jest często "Cudowną" lub "Kaplicą objawień" i do dziś jest miejscem kultu maryjnego. Kaplica złożona jest z 2 połączonych kapliczek stojących na betonowych słupach w strumyku Krupiec, tworzącym się z bijących pod budowlą źródeł w skałach wapiennych. Woda ta posiada podobno cudowne, uzdrawiające właściwości co potwierdza nawet dokumentacja kościelna z XVII wieku. Współcześnie dorobiono historyjkę, iż prócz zdrowia przywraca też utraconą miłość. Wg tradycji w XVII w. uleczyła schorowaną Marię Zamoyską (późniejszą żonę Jana III Sobieskiego), dlatego w podzięce kazała tu wybudować jedną z wcześniejszych kaplic, która spłonęła, a potem istniejące do dziś Sanktuarium NMP. W środku zobaczyć można kopię cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Krasnobród - Kapliczka Na Wodzie
format D: N 50.54278°,   E 23.238202°
format DM: N 50° 32.5668',   E 23° 14.29212'
format DMS: N 50° 32' 34.01'',   E 23° 14' 17.53''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krasnobród w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krasnobród wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 września 2013

Miejsce na krótki postój lub też spacer, ponieważ spod słynnego sanktuarium krasnobrodzkiego prowadzi tu Aleja Najświętszej Marii Panny z pomnikowymi drzewami. Odległość niecały 1 km, a po drodze kilka XIX-wiecznych kapliczek różańcowych, niestety idzie się wzdłuż jezdni, więc przyjemność średnia.
Kapliczka Na Wodzie posiada ciekawą historię związaną z Marysieńka Sobieską i uzdrawiającą wodą, warto więc zaopatrzyć się w butelkę by trochę jej nabrać. Źródło bije pod kapliczką stojącą na dosyć wysokich filarach. Można tam wejść po kamieniach lub po prostu na bosaka po wodzie. Jest ona bardzo zimna, ale dzieci i tak mają sporą frajdę. Źródło tworzy ładne rozlewisko, jest drewniany mostek oraz figura przedstawiająca objawienie z 1640 roku. Turyści mogą spocząć na kilku (mało wygodnych) ławach. Byliśmy tu dwa razy i jakby w innych miejscach - raz zastaliśmy tłumy ludzi a drugim razem kompletną pustkę.
Kapliczka znajduje się przy samej drodze. Jest tu mały parking, ale wystarczy kilka aut czy 2 autokary i miejsca nie ma, wtedy pozostaje pobocze.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad