Ścieżka dolna

HAMERNIA - Rezerwat Czartowe Pole

 
6.0 (2)
  13516 1

HAMERNIA - Rezerwat Czartowe Pole

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat Czartowe Pole
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2012

Czartowe Pole to rezerwat przyrody we wsi Hamernia koło Józefowa. Utworzono go w 1958 roku na powierzchni ok. 63 ha (nieoficjalnie 80 ha) dookoła rzeki Sopot. Nazwa odnosi się do polany na jego terenie, na której wg legendy "hasały czarty". Przez najciekawszy obszar rezerwatu przeprowadzono ścieżkę dydaktyczną z 9 przystankami o długości niecałych 2 km. Rzeka Sopot tworzy w tym miejscu serię kaskad do wysokości ok. 50 cm. Żyją w niej ryby występujące zwykle w czystych rzekach górskich jak lipienie i pstrągi potokowe. Z rzadkich roślin można natrafić na wawrzynka wilczełyko, parzydło leśne, zachyłek Roberta, storczyka plamistego, zanokcicę skalną i zieloną. Przy ścieżce stoi także zabytek z I poł. XVIII wieku: ruiny jednej z największych papierni w Królestwie Polskim, należącej do Ordynacji Zamojskiej. Papiernia korzystała z wartkiego nurtu rzeki Sopot, ale była przez to wielokrotnie zalewana podczas powodzi. Zaprzestała produkcji po pożarze w 1883 roku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zejście po schodach ze ścieżki górnej
Przy wysepce
Las na ścieżce górnej
Zabawa w wodzie przy kaskadach
Ścieżka dolna

Filmy

Roztocze Po Kawałku - Rezerwat Czartowe Pole, Hamernia

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Hamernia (woj. Lubelskie) - Rezerwat Czartowe Pole

format D: N50.4418149°,  E23.1089537°
format DM: 50° 26.508894'N, 23° 6.537222'E 
format DMS: 50° 26' 30.53''N, 23° 06' 32.23''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kwintesencja Roztocza,  śpiew ptaków i szum wodospadów pozwalają oderwać się od zgiełku codzienności...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
czerwiec 2016
Ocena atrakcji
 
6.0
Do Czartowego Pola powróciliśmy po ok. 10 latach, tym razem z dzieckiem. Pamiętam jak byliśmy  wtedy oczarowani i obecnie wrażenia mamy podobne - to dla nas jedna z najciekawszych  atrakcji przyrodniczych w Polsce. 
Wejście na ścieżkę dydaktyczną prowadzi z dużego leśnego parkingu (w czerwcu był bezpłatny). Stoją tam różne przyrodnicze tablice poglądowe, a w sezonie działa bar ze stolikami i grillem. Na początku szlaku napotykamy akcenty wojskowe i martyrologiczne. Są to groby z czasów II wojny  św. i pomnik - pamiątka po manewrach z lat 30-tych. 
Potem turyści mogą być nieco zaskoczeni, bo pojawiają drogowskazy z wyborem między dwoma szlakami: dolnym i górnym.  Próżno szukać na tablicach informacyjnych czy planie rezerwatu informacji czym się one różnią. Jest to źle rozwiązane i  nieprzemyślane - może powodować, że część osób straci bardzo atrakcyjną część ścieżki albo po przejściu będzie musiała na nią wejść ponownie, aby zobaczyć to co ominęła.
Różnica w obu drogach sprowadza się do odcinka ok. 200 metrów, które w górnej trasie pokonujemy przez las, a w dolnej tuż nad rzeką Sopot, potem drogi się znów spotykają. 
Szlak górny nie jest tak interesujący jak dolny i jeśli ktoś się spieszy może go pominąć, ale wg mnie zdecydowanie warto od niego zacząć. Lasy na roztoczu są przepiękne a powietrze bardzo zdrowe. Poza tym z lasu nad rzekę schodzimy po długich schodach zrobionych z drewnianych bali - na pewno będzie to atrakcja dla dzieci. Za schodami widać mostek i połączenie ze szlakiem dolnym w prawo. Warto tam skręcić, aby zobaczyć ten odcinek, bo potem nie ma już na niego wejścia.  W ten sposób niczego nie pominiemy i nie musimy ponownie wchodzić na szlak. Jest to bardzo atrakcyjna część ścieżki, prowadząca po drewnianych pomostach nad samą rwącą rzeką. Jest dużo krótkich wspinaczek i schodzenia w dół. Widoki wspaniałe. 
Po powrocie do mostka  kontynuujemy  wędrówkę po rezerwacie. Widać tu pozostałości dawnej papierni Zamoyskich, miejscami jej kamienne mury wyglądają jak ruiny średniowiecznego zamku.
Cały czas chodzimy ścieżkami leśnymi, a wokół płyną strumyki, czasem trzeba przeskakiwać po kamieniach. Towarzyszą nam zwalone drzewa i wodospadziki. Najfajniejsze jest miejsce z wysepką, W głównym korycie rzeki nurt jest szybki i jest kilka kaskad, ale z drugiej strony wysepki jest spokojna płytka woda i przyjemny piasek, więc dzieci mogą się tu trochę popluskać. Woda  bardzo zimna, ale warto mieć ze sobą zapasowe ubranie i jakieś zabawki. Dalej idziemy  brzegiem  rwącej i nieustannie miło szumiącej rzeki, mijając kolejne urokliwe wodospady aż w końcu wychodzimy na górę i  opuszczamy szlak niedaleko od parkingu.
Ścieżka nie jest przejezdna dla wózków.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
trasa w sam raz do przejścia z małym dzieckiem, ani za długa ani za krótka
można popluskać się w w wodzie
brak jakichkolwiek opłat
- Wady
woda bardzo zimna
trochę niejasny podział na 2 ścieżki
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Zdjęcie
Zejście po schodach ze ścieżki górnej
Przy wysepce
Las na ścieżce górnej
Zabawa w wodzie przy kaskadach
Ścieżka dolna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hamernia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hamernia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.