ikonka HAMERNIA - Rezerwat Czartowe Pole

Informacje o atrakcji turystycznej

HAMERNIA - Rezerwat Czartowe Pole
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat Czartowe Pole
Miejsce na medal 2012
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Czartowe Pole to rezerwat przyrody we wsi Hamernia koło Józefowa. Utworzono go w 1958 roku na powierzchni ok. 63 ha (nieoficjalnie 80 ha) dookoła rzeki Sopot. Nazwa odnosi się do polany na jego terenie, na której wg legendy "hasały czarty". Przez najciekawszy obszar rezerwatu przeprowadzono ścieżkę dydaktyczną z 9 przystankami o długości niecałych 2 km. Rzeka Sopot tworzy w tym miejscu serię kaskad do wysokości ok. 50 cm. Żyją w niej ryby występujące zwykle w czystych rzekach górskich jak lipienie i pstrągi potokowe. Z rzadkich roślin można natrafić na wawrzynka wilczełyko, parzydło leśne, zachyłek Roberta, storczyka plamistego, zanokcicę skalną i zieloną. Przy ścieżce stoi także zabytek z I poł. XVIII wieku: ruiny jednej z największych papierni w Królestwie Polskim, należącej do Ordynacji Zamojskiej. Papiernia korzystała z wartkiego nurtu rzeki Sopot, ale była przez to wielokrotnie zalewana podczas powodzi. Zaprzestała produkcji po pożarze w 1883 roku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hamernia - Rezerwat Czartowe Pole
format D: N 50.441815°,   E 23.108954°
format DM: N 50° 26.5089',   E 23° 6.53724'
format DMS: N 50° 26' 30.53'',   E 23° 06' 32.23''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hamernia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hamernia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
maria_kom  Autor  Autor: maria_kom     Data dodania   4 września 2017

Kwintesencja Roztocza, śpiew ptaków i szum wodospadów pozwalają oderwać się od zgiełku codzienności...


Galeria
Data pobytu
czerwiec 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
01
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 maja 2013

Do Czartowego Pola powróciliśmy po ok. 10 latach, tym razem z dzieckiem. Pamiętam jak byliśmy wtedy oczarowani i obecnie wrażenia mamy podobne - to dla nas jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych w Polsce.
Wejście na ścieżkę dydaktyczną prowadzi z dużego leśnego parkingu (w czerwcu był bezpłatny). Stoją tam różne przyrodnicze tablice poglądowe, a w sezonie działa bar ze stolikami i grillem. Na początku szlaku napotykamy akcenty wojskowe i martyrologiczne. Są to groby z czasów II wojny św. i pomnik - pamiątka po manewrach z lat 30-tych.
Potem turyści mogą być nieco zaskoczeni, bo pojawiają drogowskazy z wyborem między dwoma szlakami: dolnym i górnym. Próżno szukać na tablicach informacyjnych czy planie rezerwatu informacji czym się one różnią. Jest to źle rozwiązane i nieprzemyślane - może powodować, że część osób straci bardzo atrakcyjną część ścieżki albo po przejściu będzie musiała na nią wejść ponownie, aby zobaczyć to co ominęła.
Różnica w obu drogach sprowadza się do odcinka ok. 200 metrów, które w górnej trasie pokonujemy przez las, a w dolnej tuż nad rzeką Sopot, potem drogi się znów spotykają.
Szlak górny nie jest tak interesujący jak dolny i jeśli ktoś się spieszy może go pominąć, ale wg mnie zdecydowanie warto od niego zacząć. Lasy na roztoczu są przepiękne a powietrze bardzo zdrowe. Poza tym z lasu nad rzekę schodzimy po długich schodach zrobionych z drewnianych bali - na pewno będzie to atrakcja dla dzieci. Za schodami widać mostek i połączenie ze szlakiem dolnym w prawo. Warto tam skręcić, aby zobaczyć ten odcinek, bo potem nie ma już na niego wejścia. W ten sposób niczego nie pominiemy i nie musimy ponownie wchodzić na szlak. Jest to bardzo atrakcyjna część ścieżki, prowadząca po drewnianych pomostach nad samą rwącą rzeką. Jest dużo krótkich wspinaczek i schodzenia w dół. Widoki wspaniałe.
Po powrocie do mostka kontynuujemy wędrówkę po rezerwacie. Widać tu pozostałości dawnej papierni Zamoyskich, miejscami jej kamienne mury wyglądają jak ruiny średniowiecznego zamku.
Cały czas chodzimy ścieżkami leśnymi, a wokół płyną strumyki, czasem trzeba przeskakiwać po kamieniach. Towarzyszą nam zwalone drzewa i wodospadziki. Najfajniejsze jest miejsce z wysepką, W głównym korycie rzeki nurt jest szybki i jest kilka kaskad, ale z drugiej strony wysepki jest spokojna płytka woda i przyjemny piasek, więc dzieci mogą się tu trochę popluskać. Woda bardzo zimna, ale warto mieć ze sobą zapasowe ubranie i jakieś zabawki. Dalej idziemy brzegiem rwącej i nieustannie miło szumiącej rzeki, mijając kolejne urokliwe wodospady aż w końcu wychodzimy na górę i opuszczamy szlak niedaleko od parkingu.
Ścieżka nie jest przejezdna dla wózków.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
trasa w sam raz do przejścia z małym dzieckiem, ani za długa ani za krótka
można popluskać się w w wodzie
brak jakichkolwiek opłat
- Wady
woda bardzo zimna
trochę niejasny podział na 2 ścieżki
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
100
Zgłoś naruszenie zasad