ikonka GÓRECKO KOŚCIELNE - Rezerwat Szum

Informacje o atrakcji turystycznej

GÓRECKO KOŚCIELNE - Rezerwat Szum
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat Szum
Miejsce na medal 2011
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Rezerwat przyrody Szum to utworzony w 1958 roku krajobrazowy i leśny rezerwat znajdujący się na terenie gminy Józefów, w pobliżu wsi Górecko Kościelne.  Chroni on dolinę potoku Szum wraz z charakterystycznymi drobnymi progami skalnymi. Rzeka tworzy je żłobiąc swą dolinę w marglach wapiennych. Takie progi skalne, tworzące małe wodospady (szumy) w Polsce są spotykane tylko na Roztoczu. Zobaczyć tu można wiele gatunków rzadkich roślin m.in. zanokcica skalna i zielona, wawrzynek wilczełyko, widłak jałowcowaty. Przy rezerwacie znajduje się tama z lat 50-tych i mała elektrownia wodna wybudowana w latach 80-tych XX wieku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Górecko Kościelne - Rezerwat Szum
format D: N 50.508446°,   E 22.977176°
format DM: N 50° 30.50676',   E 22° 58.63056'
format DMS: N 50° 30' 30.41'',   E 22° 58' 37.83''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Górecko Kościelne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Górecko Kościelne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania  26 września 2011

Rezerwat Szum znajduje się niedaleko za wsią Górecko Kościelne. Można do niego dojść szlakami w kilku wariantach. My wybraliśmy niezbyt uciążliwą, ale bardzo atrakcyjną trasę prowadzącą wokół zalewu i częściowo wzdłuż rzeki Szum. Po wyjeździe ze wsi w kierunku Józefowa i minięciu zjazdu do restauracji „Nad Szumem”, zaparkowaliśmy na pierwszym parkingu po prawej stronie. Stąd ścieżka wiedzie prosto na małą tamę przy elektrowni wodnej (żeby było jasne – nic tu nie hałasuje, żadne maszyny nie pracuję – cisza i spokój). Zbierane po drodze szyszki świetnie nadają się do wrzucania do wody, szczególnie za tamę, bo tu ze względu na wysokość lot szyszki jest dużo ciekawszy :). Widok z tamy na leśny zalew uroczy. Warto też zejść schodami za tamę, w płytkiej rzeczce dzieci mogą się troszkę potaplać (uwaga na kamieniste dno). My wpuściliśmy tam naszego młodego dopiero po przejściu całej zaplanowanej trasy, więc chłodna woda była do tego stopnia fajna, że trudno go było stamtąd wyciągnąć. Napotkane starsze małżeństwo wspominało, że identycznie bawili się tu ich trzej synowie 25 lat temu...
Po przejściu tamy proponuję udać się kawałek czerwonym szlakiem przez las nad rzekę Szum. Trasa oddala się nieco od wody i robi się typową drogą leśną, jednak po przejściu kilkuset metrów znowu dochodzimy do Szumu. Rzekę można przekroczyć na mostku. Tu mamy wybór: albo iść dalej czerwonym szlakiem, albo wskoczyć na niebieski (ścieżka przyrodnicza) i wrócić na parking. Idąc czerwonym zobaczymy piękny nieskalany cywilizacją las. Tu nie wjedzie już samochód, a wąska ścieżka otoczona jest paprociami i dziką leśną roślinnością. Niestety z małym dzieckiem nie można zapuszczać się za daleko, więc po 10 minutach wróciliśmy na szlak niebieski wiodący z powrotem do tamy. Ścieżka biegnie samym brzegiem rzeki, więc co krok mamy słynne roztoczańskie wodospady zwane zwykle szumami, tutaj określane też jako „praczki”, ponieważ dawniej służyły do prania ubrań. Trasa jest fantastycznie poprowadzona, co jakiś czas napotyka się na ławki i tablice informacyjne, są także ciekawe dla maluchów przeszkody w rodzaju rozwalonego mostku czy stromych pagórków.
Trasa nie jest najkrótsza, ale dość łatwa. Nam zajęła około 2 godzin spokojnym krokiem i z dzieckiem, które ku naszemu zaskoczeniu większość trasy przeszło same. Wózek zdecydowanie odpada. Jak to w lesie trzeba zaopatrzyć się w jedzenie i picie i dobrze zabezpieczyć się przed komarami i kleszczami, chociaż nam akurat nie dokuczały (byliśmy przed wakacjami).
Na koniec można posilić się we wspomnianej restauracji „Nad Szumem”.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Łatwa trasa, nawet dla 3-latka
Parking w pobliżu
Uroki przyrody
- Wady
Wózek odpada
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
czerwiec 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad