ikonka HUTA SZUMY - Szumy nad Tanwią

Informacje o atrakcji turystycznej

HUTA SZUMY - Szumy nad Tanwią
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Szumy nad Tanwią

Rezerwat Szumy Nad Tanwią o powierzchni ok. 41 ha powstał w 1958 roku. Chroni on najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów zwanych szumami. Na odcinku 400 m znajdują się 24 szumy. Charakteryzują się one regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 235 m, a najwyższe wzniesienie - Kościółek (zwane też Zamczyskiem) osiąga 246 m n.p.m. Najkrótsza droga do wodospadów prowadzi ze wsi Huta Szumy (do 2001 r. funkcjonowała nazwa Rebizanty).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Huta Szumy - Szumy nad Tanwią
format D: N 50.381707°,   E 23.249645°
format DM: N 50° 22.90242',   E 23° 14.9787'
format DMS: N 50° 22' 54.15'',   E 23° 14' 58.72''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Huta Szumy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Huta Szumy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
maria_kom  Autor  Autor: maria_kom     Data dodania   4 września 2017

Fantastyczne miejsce na spacer i czerpanie radości z przebywania na łonie natury!


Galeria
Data pobytu
Wrzesień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania   9 sierpnia 2011

Do szumów czyli małych wodospadów dojedziemy z Suśca, kierując się drogowskazami. W miejscowości Huta Szumy zobaczymy leśny parking, z którego jest dogodne wejście do rezerwatu (przewodniki często umiejscawiają go we wsi Rebizanty). Na parkingu rozbity jest stragan z chińszczyzną i napisem "parking płatny" - nie wiem, czy my trafiliśmy na promocję, czy napis jest atrapą, w każdym razie pan nie chciał od nas kasy. W pobliżu toi-toi i stoliki piknikowe.
Z parkingu idzie się w kierunku mostku i pod nim w prawo, wzdłuż rzeki. A rzeka prezentuje się pięknie: co chwilę jakiś szum, to zakręt, to drzewo w poprzek jej biegu zwalone, to rozwidlenie wody czy mała wysepka. Można znaleźć miejsca, w których brzeg i dno rzeki są piaszczyste, w związku z czym świetnie nadają się do zabawy dla dzieci. Woda jest płytka, więc mogą bezpiecznie się chlapać. My mamy upatrzone takie miejsce za domkiem Straży Pożarnej, idąc łąką trzeba odbić kilkanaście metrów w prawo.
Można długo spacerować wzdłuż nurtu rzeki. Byliśmy zdziwieni, że naszemu dziecku aż tak bardzo się tam podobało – szczególnie przewalone drzewa (jest ich tam mnóstwo), na których szukał śladów po zębach bobrów, a następnie sprawdzał ziemię dokoła w poszukiwaniu ich tropów. Każdy szum był wspaniały, woda wspaniała, i nawet nóżki nic a nic nie bolały.
Na trasie są dwa Baro-sklepiki, więc z głodu i pragnienia się nie padnie.
Jak zwykle do lasu trzeba wziąć coś na owady, trzeba też uważać na pojawiające się gdzieniegdzie pokrzywy.
Dobrze mieć łatwe do ściągnięcia butki, bo wtedy można przejść po prostu na drugą stronę rzeki, bez szukania mostku. Już na samym początku trasy trzeba przekroczyć rzekę, a za mostek służy jedynie belka w poprzek wody. Dla 3-latka, oczywiście przy pełnej asekuracji, może to być super atrakcja, ale przy młodszym albo nie lubiącym takich wyzwań dziecku rozsądniej przejść rzekę wpław. Można też przy parkingu przekroczyć most samochodowy, aby dostać się na drugi brzeg bez żadnych utrudnień.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Pięknie i dziko
Można znaleźć miejsce do taplania się w wodzie
Dodatkową przygodą jest przechodzenie na bosaka przez wodę lub po mostku z belki drzewa
Można kupić coś do picia i jedzenia
- Wady
Na trasie żaden wózek nie ma szans.
Owady – norma w lesie
Z maluchami może być trudno, jeśli nie lubią same chodzić (niesienie dziecka na rękach jest utrudnione przez zwisające czasem gałęzie, wąskie przejścia i pokrzywy przy ścieżce)
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
czerwiec 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
51
Zgłoś naruszenie zasad